خانه / آخرین اخبار / سال ۹۶؛ سال تغییرات در هرم مدیریت آذربایجان‌شرقی!

سال ۹۶؛ سال تغییرات در هرم مدیریت آذربایجان‌شرقی!

گرچه در سال ۹۶ ریاست دولت با تغییرات جدی در عرصه مدیریت کلان روبرو نشد، اما این معادله در استان آذربایجان شرقی معنای دیگری یافت، به یک عبارت می توان گفت که سال ۹۶؛ سال تغییرات آذربایجان‌شرقی بود.

به گزارش یول‌پرس به نقل از تبریز بیدار، آخرین روزهای سال ۹۶ رو به پایان است؛ سالی که پیوند عمیق آن با سیاست و امر سیاسی که در انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر نمود پیدا کرد، غیرقابل انکار بود.

انتخاباتی که در قالب دوقطبی «شیخ_سید» معنا یافت و با پیروزی شیخ حسن روحانی بر سید ابراهیم رئیسی، دوره دوم حیات اعتدال در وضعیت شکست برجام خارجی و رکود اقتصادی آغاز شد.

گرچه در سال ۹۶ ریاست دولت با تغییرات جدی در عرصه مدیریت کلان روبرو نشد، اما این معادله در استان آذربایجان شرقی معنای دیگری یافت، به یک عبارت می توان گفت که سال ۹۶؛ سال تغییرات آذربایجان‌شرقی بود.

مجتهد شبستری آل هاشم
تغییر نماینده ولی فقیه در استان

دهم خردادماه امسال بود که رهبر معظم انقلاب در حکمی با قبول درخواست کناره گیری آیت الله مجتهد شبستری، نماینده ایشان در استان آذربایجان شرقی، حجت الاسلام سید محمدعلی آل هاشم را به این سمت منصوب کردند.

آیت الله مجتهد شبستری که در سال ۷۳ با حکم رهبر انقلاب به عنوان نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز منصوب شده بود، در ۲۳ سال گذشته عضو مجلس خبرگان رهبری و از تاثیرگذارترین روحانیون در جلسه انتخاب رهبری در سال ۶۸ بود.

روایت حجت الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری از این تغییر اینگونه بود «آیت‌الله مجتهدشبستری چند بار، شاید ۱۰ بار از مقام معظم رهبری تقاضا کرده بودند که با توجه به کسالتی که دارند، ایشان را معاف کنند، البته از ابتدا هم که آیت الله مجتهد شبستری به تبریز تشریف آمدند بعد از عزیمت آیت ‌الله مرحوم ملکوتی به قم صحبت چند ماه بیشتر نبود چون ایشان گرفتاری ‌های زیادی در تهران داشته و دارند. همین چند ماه به چند سال و بعد به ۲۲ سال طول کشید و اخیرا آیت الله مجتهد شبستری بعداز ۲۲ سال خدمت در تبریز و استان از مقام معظم رهبری درخواست کردند که از این مسئولیت معاف شوند چون کسالت نیز داشتند و مقام معظم رهبری نیز با آن موافقت کردند و این تغییرات بعداز انتخابات انجام شد.»

روز نهم خردادماه مراسم بدرقه امام جمعه سابق تبریز در فرودگاه این شهر برگزار شد و ۱۲ خردادماه نیز مردم قهرمان تبریز در میدان ساعت به صورت باشکوه به استقبال نماینده جدید ولی فقیه در استان رفتند که به تعبیر رئیس دفتر مقام معظم رهبری «فرزند تبریز» بوده و در «مسئولیت خطیر در ارتش خوش درخشیدند»

حجت الاسلام آل هاشم در این مدت کوتاه توانست ارتباط محکمی با مردم استان برقرار نماید و رفت و آمد با مترو و تاکسی، برداشتن نرده های مصلی، دیدارهای مستمر مردمی و ارتباط با عموم مردم، وی را به عنوان امام جمعه مردمی در سطح اخبار کشوری قرار دهد.

جبارزاده خدابخشاستاندار در سایه

اما دومین انتصاب مهم را می توان در سطح مدیریت ارشد جستجو کرد، آنجا که با پیروزی مجدد روحانی در انتخابات، یکی از نزدیک ترین استانداران به دولت و از اعضای کارگزاران سازندگی، بار سفر به تهران را بست و ۲۱ شهریورماه اسماعیل جبارزاده پس از انتصاب به عنوان معاون سیاسی وزارت کشور، رخت والی استان را از تن خود به در کرد.

این ارتقای جایگاه او سبب شد تا سعید شبستری خیابانی که از نزدیک ترین افراد به جبارزاده بوده و پس از او سرپرستی استانداری را بر عهده گرفت، به صراحت بگوید که «استاندار جدید باید راه جبارزاده را ادامه دهد» و بدین گونه بود که با انتصاب محمد خدابخش، استاندار سابق اردبیل به عنوان والی جدید آذربایجان‌شرقی، دورانی آغاز شود که حتی بسیاری از اصلاح طلبان همچنان از جبارزاده به عنوان “استاندار در سایه” یاد کنند که عمده تصمیمات استان توسط وی اتخاذ می شود.

هرچند وزیر کشور، ویژگی برجسته خدابخش را این می داند که «استان آذربایجان شرقی را می‌شناسد و در اردبیل از استانداران موفق بود. معتقدم ایشان می‌تواند در آذربایجان شرقی موفق شود.»

سردار خرم سردار کریمیانسربازان آقا مهدی باکری

اما سومین تغییر عمده در یکی از مهم نهادهای انقلابی استان اتفاق افتاد و سردار غلام عسکر کریمیان پس از ۵۱ ماه حضور در سمت فرماندهی سپاه عاشورا، این جایگاه را به سردار عابدین خرم سپرد.

سردار سرتی‍پ دوم پاسدار عابدین خرم از فرماندهان دفاع مقدس و فرماندهی یگان‌های عملیاتی در مناطق درگیر استان آذربایجان‌غربی و از مدافعان حرم است که در کارنامه خود فرماندهی سپاه خوی و جانشینی و فرماندهی سپاه شهدای استان آذربایجان غربی را دارا می باشد.

سردار کریمیان در این مراسم افتخار خدمت در سپاه عاشورا را یکی از ماندگار‌ترین دوران خدمت دانست و گفت که در ستاد مرکزی نیروی زمینی سپاه ادامه خدمت خواهم کرد ولی هرجا باشم سربازی از سربازان سپاه عاشورا و آقا مهدی باکری هستم.

سردار خرم نیز «استقامت، پایداری و پارسایی»، «صبر، بصیرت و فداکاری» و «تبعیت محض از ولایت فقیه» را از جمله درس‌هایی دانست که از کلام شهید باکری این فرمانده عاشورایی حاصل می‌شود.

نجفی شهین باهر
از نجفی تا شهین باهر!

تغییر شهردار تبریز نیز از جمله اتفاقاتی بود که در آستانه رویداد تبریز ۲۰۱۸ رخ داد و صادق نجفی پس از ۴ سال رخت بلدیه چی تبریز را از تن به در کرد و به تهران رفت تا مدیرعامل شرکت های صنعتی کشور شود. اما با تغییر ترکیب شورای شهر رقابت سختی برای شهرداری الموسوی، فتح اللهی، شهین باهر و سلیمان پور آغاز شود که در نهایت پس از کش و قوس یک ماهه، با چرخش معادلات ایرج شهین باهر، اوایل مهرماه با هفت رای به عنوان پنجاه و ششمین شهردار تبریز انتخاب شود.

انتخابی که برخی از شکست خوردگان آن تاب نیاورده و سعی کردند با وارد ساختن خدشه، آن را زیر سوال ببرند، هرچند پس از مدتی مجددا بازنده میدان شدند و بدین گونه بود که عضو شورای چهارم شهر تبریز، شهردار منتخب شورای پنجم شد و در دوازدهم آذرماه با برگزاری مراسم معارفه کار خود را به عنوان شهرداری مردمی و متخصص آغاز کرد.

سال چینش فرمانداران!

در سطح خرد اما تغییرات عمده سیاسی نیز در سطح فرمانداری ها و معاونت های سیاسی وزارت کشور خصوصا پیش از آغاز به کار مجید خدابخش اتفاق افتاد. سعید شبستری خیابانی اعلام کرده بود که تمایلی برای قبول سمت مدیریتی جدید ندارد و بر این اساس، رحیم شهرتی فر، فرماندار سابق تبریز به عنوان معاون سیاسی استانداری معرفی شد اما جایگاه فرمانداری این شهر تا یک ماه پیش همچنان با سرپرست اداره می شد.

در ماه های اخیر نسیم تغییر مدیریتی فرمانداران در شهرهای اهر، جلفا، هشترود، شبستر و خداآفرین وزیدن گرفت، اما این نسیم برای ماه ها در فرمانداری تبریز احساس نشد و پس از کش و قوس های فراوان برای انتصاب شکری به عنوان فرماندار این شهر، در نهایت علیار راستگو، فرماندار سابق مرند و آذرشهر جایگزین رحیم شهرتی فر شد.

اگر از رفتن علی نواداد، معاون هماهنگی اقتصادی استانداری به استانداری اردبیل و تودیع جمشید نظمی از اداره کل ورزش و جوانان استان بگذریم، باید سال آینده را سال تغییر در ادارات کل استان ارزیابی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *