عناوین مطالب:
خانه / آخرین اخبار / وجود بزرگترین معدن طلای خاورمیانه تاثیری در پیشرفت تکاب نداشته است

وجود بزرگترین معدن طلای خاورمیانه تاثیری در پیشرفت تکاب نداشته است

امام جمعه تکاب گفت: وجود جاذبه‌های گردشگری منحصر به فرد همچون تخت سلیمان و معادن طلا و باارزش، نعمتی است که مسئولان آذربایجان‌غربی قدر آن را ندانسته و این نعمات تاثیری در پیشرفت شهرستان تکاب نداشته است.

به گزارش یول‌پرس به نقل از فارس، به هر نقطه‌ای از ایران زیبا که نظر می‌افکنی، علاوه بر طبیعت منحصربفرد، جاذبه‌هایی به چشم می‌آید که گاه قدمت آن به بیش از ۵ هزار سال است.

در این سرزمین پهناور که از گذشته‌های دور مهد فرهنگ و تاریخ و هنر است، مکان‌هایی از دل این خاک زرخیز سربرآورده است که نشان از پیشینه‌ای مهم و عظمتی به وسعت تاریخ دارد.

یکی از این اماکن کهن و تاریخی تخت سلیمان است، مکانی دیدنی که در جنوب آذربایجان‌غربی و در شهرستان تکاب واقع شده است.

این مکان تاریخی در کنار معادن متعدد از جمله بزرگترین معدن طلای خاورمیانه این خطه را همچون طلای معدن زرشوران، باارزش ساخته است.

در ابتدا همه چیز خوب و عالی به نظر می‌رسد از پیشینه این شهرستان گرفته تا وجود منابع مالی و درآمدی عالی، اما در واقعیت موضوع کاملا تغییر می‌کند.

با یک گشت در درون شهر و نمای مبلمان شهری در کنار صحبت‌های مردم این شهرستان به اصل ماجرا پی‌خواهی برد.

شهری که از بهترین منابع کشاورزی،توریستی و معادن در کشور برخوردار است، به چه علت از بسیاری از شهرهای استان به شکل چشمگیری، از بسیاری لحاظ عقب مانده است؟!

در خصوص مسائل و معضلات و مشکلات شهرستان تکاب، گفت‌و‌گویی را با حجت الاسلام عیسی برادری امام جمعه این شهرستان ترتیب داده‌ شده است که در ادامه می‌آید.

در خصوص شهرستان تکاب بفرمایید؟

حجت الاسلام برادری: تکاب شهری تاریخی است که در جنوبی‌ترین بخش آذربایجان‌غربی واقع شده و برابر شواهد و قرائن موجود قدمت آن به ۷ هزار سال می‌رسد و از نشانه‌های بارز آن می‌توان به مجموعه عظیم تخت سلیمان اشاره کرد، که این اثر این شهر را از حیث ارزش آثار تاریخی و باستانی در منطقه آذربایجان ایران در رتبه اول قرار داده است، به نوعی باید گفت این شهر را باید به عنوان شهر به فراموشی سپرده شده استان، نامید.

وضعیت شهرستان تکاب هم اکنون از حیث توسعه یافتگی چگونه است؟

حجت الاسلام برادری: بی‌توجهی به این شهرستان سالها است که مردم این دیار را در عذاب قرار داده است، شهری که در میان تمامی شهرهای آذربایجان‌غربی از کمترین امکانات بهره‌مند است، کار به جایی رسیده که حتی در خبرهای استانی هم نامی از این شهر مهم منطقه برده نمی‌شود و باید گفت که با وجود تمام داشته‌هایش، در فقر کامل بسر می‌برد.

آیا مسئولان استانی از وضعیت این شهرستان از نزدیک دیدن کرده‌اند؟

حجت الاسلام برادری: هر از چند گاه مسئولان استانی راهشان را گم می‌کنند و  از این شهرستان بازدید صورت می‌دهند و طبق معمول سنت‌شکنی نکرده و با دیدن وضعیت اسفناک این شهرستان وعده و وعید‌هایی را نیز همچون سال‌های گذشته صورت می‌دهند، اما غافل از اینکه گوش مردمان این دیار غریب از این وعده‌های سرخرمن مسئولان استانی پر شده است.

منابع موجود و توان بالای این شهرستان می‌تواند یک سکوی پرتاب برای تکاب باشد، چرا در این خصوص اطلاع‌رسانی ضعیف صورت گرفته است؟

حجت الاسلام برادری: تخت سلیمان این مجموعه بی‌نظیر، در ایام نوروز و ایام تعطیلات میزبان گردشگران فراوانی است، اما متاسفانه این میزان استقبال از این اثر فاخر استان، بسیار کم از شبکه استانی بازتاب داده شده در حالی که حتی از لحاظ جمعیتی نیز جمعیت این شهرستان نسبت به بسیاری از شهرهای استان، برتری دارد اما با وجود این نیز رسانه ملی پخش استانی نسبت به پوشش اخبار و رویدادهای موجود در این شهرستان، بی‌توجه و یا بسیار کم‌توجه است.

مردم این شهرستان در مقابل این بی‌مهری مسئولان چه عکس‌العملی نشان داده‌اند؟

حجت الاسلام برادری: مردم این شهرستان پس از سال‌ها بی‌توجهی مسئولان و ناامیدی از وعده‌ها، در حالی که به آذربایجانی بودن خود افتخار می‌کنند اما اکنون در فکر این موضوع هستند که با اتحاد و هم‌فکری، نسبت به جدایی این شهرستان از محدوده آذربایجان‌غربی و الحاق آن به آذربایجان‌شرقی اقدام کرده، مسئله‌ای که اگر کمی مسئولان این استان نسبت به عواقب آن بیاندیشند، متوجه خواهند شد که چه سرمایه عظیمی را از دست خواهند داد.

با وجود بارش‌های نسبتا خوب این منطقه، وضعیت کشاورزی تکاب چگونه است؟

حجت الاسلام برادری: تکاب امروز قربانی برخی سیاست‌بازی‌های برخی افراد ناکارآمد شده است و در این بین بر اثر همین اقدامات، بخش کشاورزی تکاب در حال نابودی بوده و این در حالی است که درآمد مردم سخت‌کوش آن به کشاورزی وابسته است زیرا که جود بزرگترین معدن طلای خاورمیانه در این شهرستان علاوه بر اینکه هیچ سودی برای مردم این شهرستان نداشته است، بلکه مشکلاتی را نیز ایجاد کرده است.

چه میزان از آب سد الغدیر به بخش کشاورزی تخصیص داده شده است؟

حجت الاسلام برادری: برخی از مسئولان ادعا دارند که با وجود معادن مختلف، این شهرستان دیگر نیازی به کشاورزی ندارد و در واقع صنعت معدن را در مقابله با کشاورزی قرار داده‌اند که در همین راستا از میزان ۵۰ میلیون مترمکعب ذخیره آب پشت سد الغدیر حتی یک قطره نیز برای کشاورزی این شهرستان رهاسازی نشد، و این درحالی است که این ادعاها و برنامه‌های مسولان در خصوص حوزه کشاورزی بارها  با مخالفت مردم منطقه همراه شده است.

طرح لوله‌گذاری اراضی پایاب سد الغدیر به کجا انجامید؟

حجت الاسلام برادری: از دوره نهم ریاست جمهوری تا به امروز، از یک هزار و ۲۵۰ هکتار اراضی پایاب سد الغدیر تکاب تنها ۷۵۰ هکتار آن لوله‌گذاری شده است و مابقی مسیر نیمه‌کاره رها شده که این اقدام عجیب مسئولان مربوطه علاوه بر نیمه‌کاره ماندن چندین ساله این طرح، باعث فرسوده شدگی لوله‌های احداثی در مسیر را نیز شده است.

چه میزان از آب سد الغدیر به مصرف شرب خانگی اختصاص داده شده است؟

حجت الاسلام برادری: از میزان ۵۰ میلیون متر مکعب آب ذخیره شده در پشت سد الغدیر تکاب، ۴ میلیون مترمکعب آن مربوط به مصرف آب شرب مردم شهرستان تکاب، ۴ میلیون متر مکعب دیگر به بخش منابع طبیعی و صنعت تخصیص داده شده است و مابقی این آب باید در بخش کشاورزی این شهرستان صرف گردد که صورت نمی‌گیرد.

سال گذشته چه میزان از آب این سد برای احیای دریاچه اورمیه رهاسازی شد؟

حجت الاسلام برادری: در سال ۹۶ میزان ۲۷ میلیون متر مکعب از آب سد الغدیر تکاب به منظور احیای دریاچه اورمیه رهاسازی شد، که این میزان آب رهاسازی شده در واقع حق آبه‌ی بخش کشاورزی این شهرستان بود، که البته باید گفت که این آب نیز مستقیما به دریاچه اورمیه جاری نمی‌شود و در مسیر به دریاچه سد بوکان هدایت شده است.

و دیگر طرح‌های نیمه تمام این شهرستان و مشکلات مردم ؟

حجت الاسلام برادری: نیمه تمام ماندن برخی طرح‌های دولت از زمان دولت نهم همچون بیمارستان ۶۴ تختخوابی تکاب و فرسوده بودن جاده‌های مواصلاتی این شهرستان که هر روز شاهد تصادفات منجر به فوت در آن‌ها هستیم در کنار عدم اجرای طرح فاضلاب شهری تکاب که این طرح نیز سالها قبل کلنگ افتتاحش زده شده و حتی حق انشعاب و عملیاتی کردن آن را نیز از مردم اخذ شده است و همچنین تخصیص داده نشدن ۱۵ درصدی از حقوق دولتی به شهرستان تکاب بابت بهره‌برداری از معدن طلای زرشوران این شهرستان، تنها بخشی از مشکلات مردم این شهرستان است.

۳ دیدگاه‌ها

 1. با سلام
  به نظر بنده و اکثر مردم تکاب
  تلاش برای الحاق تکاب به زنجان به نفع مردم خواهد بود
  چون از لحاظ مسافت نسبت به تبریز نزدیکتر هست
  و بعد از الحاق سومین شهر بزرگ استان زنجان خواهد شد

 2. بهروز قوشاچایلی

  حجه السلام برادری..براد عزیزم خداشماراحفظ کند .اینکه تخت سلیمان یک اثرتاریخی بی بدیل است درآن شکی نیست..ولی بایددقت داشته باشیم این تخت سلیمان است نه تخت جمشید…اگرتخت جمشیدبوداز ایران که هیچ ازاروپا وآمریکا برایش گردشگرمی آوردند.اگرتخت ازبرای جمشیدبود بودجه ای معادل ۱۰۰۰برابر دقیقا۱۰۰۰برابر بودجه فعلی برایش درنظرمی گرفتند.آخه ما ترکیم ومحکوم به فنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *