خانه / آخرین اخبار / واکنش ترکیه به ایجاد شبهه در انتخابات زودهنگام

واکنش ترکیه به ایجاد شبهه در انتخابات زودهنگام

دولت ترکیه با انتقاد از اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیرامون شفافیت در انتخابات زودهنگام این کشور، ایجاد هرگونه شک و شبهه در خصوص این انتخابات را غیرقابل قبول خواند.

به گزارش یول‌پرس به نقل از دیلی صباح، وزارت امور خارجه ترکیه روز جمعه اظهارات اخیر «هیثر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیرامون شفافیت در انتخابات زودهنگام این کشور را به باد انتقاد گرفت و ایجاد هرگونه شک و شبهه در مورد انتخاباتی که هنوز برگزار نشده را غیرقابل قبول دانست.

وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرد که ادعاهای مقامات آمریکا مبنی بر اینکه تحت وضعیت فوق العاده «برگزاری انتخاباتی کاملاً آزاد، منصفانه و شفاف [در ترکیه] دشوار است»، حاکی از یک رویکرد مغرضانه است.

در بیانیه وزارت امور خارجه ترکیه آمده است: «گزارشهای ناظران بین المللی تأیید می کند که تمام انتخابات برگزار شده در ترکیه دموکراتیک، آزاد، عادلانه و شفاف هستند. همه پرسی قانون اساسی در سال ۲۰۱۷ نیز که تحت وضعیت فوق العاده برگزار شد، جدیدترین مثال [برای این ادعا] است».

گفتنی است که روز پنج شنبه، «هیثر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهار داشت که «تحت وضعیت فوق العاده، برگزاری یک انتخابات آزاد، منصفانه و شفاف در ترکیه دشوار خواهد بود. دولت آمریکا نگران توانایی و قابلیت دولت ترکیه برای برگزاری انتخابات تحت وضعیت فوق العاده هستیم. ما مطمئناً تمایل داریم که شاهد انتخاباتی آزاد و منصفانه باشیم، و همین مسئله مایه نگرانی ماست».

در مقابل، «بنعلی ییلدیریم» نخست وزیر ترکیه نیز ضمن انتقاد از اظهارات نائورت، با اشاره ای آشکار به مداخله ادعایی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا گفت که لازم است واشنگتن بر نگرانیهای انتخاباتی خود تمرکز کند.

لازم به ذکر است، ۲۹ فروردین ماه سال جاری رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که با برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور در ۲۴ ژوئن مصادف با سوم تیرماه موافقت کرده است.

این تصمیم پس از نشست رئیس جمهور ترکیه و رئیس حزب حاکم عدالت و توسعه این کشور با دولت باغچه‌لی رئیس حزب حرکت ملی‌ در مجتمع ریاست جمهوری در آنکارا اعلام شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *