خانه / آخرین اخبار / ترکیه و آمریکا در خصوص اداره منبج سوریه به توافق رسیدند

ترکیه و آمریکا در خصوص اداره منبج سوریه به توافق رسیدند

مولود چاووش اوغلو و مایک پمپئو وزیران امور خارجه ترکیه و آمریکا در پایان دیدار امروز خود در واشنگتن در خصوص اداره شهر منبج سوریه به توافق رسیدند.

به گزارش یول‌پرس به نقل از شبکه خبری ان.تی.وی ترکیه، توافق اولیه دو کشور هفته گذشته در دیدار کارشناسان ترکیه و آمریکا در آنکارا حاصل شده بود و وزرای خارجه دو کشور امروز در واشنگتن توافق به دست آمده را نهایی و امضا کرده و نقشه راه اقدام دو کشور در خصوص منبج را اعلام کردند.

بنا به بیانیه منتشر شده از سوی وزارت امور خارجه ترکیه، دو وزیر خارجه درباره همکاری مشترک در موضوع سوریه و به خصوص اداره شهر منبج مذاکره کرده و بر تامین امنیت مشترک این شهر تاکید کردند.

بنا به این بیانیه، آنکارا و واشنگتن همچنین در خصوص ادامه همکاری مشترک در موضوع سوریه در آینده نیز به تفاهم رسیدند.

شبکه خبری ان.تی.وی ترکیه همچنین اعلام کرد که بر اساس توافق ترکیه و آمریکا در دیدار وزیران خارجه، دو کشور گروه همکاری مشترک در زمینه منبج با حضور کارشناسان و مقامات آمریکایی و تورک تشکیل می دهند و در این راستا، بلافاصله پس از دیدار دو وزیر خارجه، دو جلسه ملاقات و یک جلسه مقدماتی از گروه کاری دو کشور برگزار می شود.

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که در دیدار امروزش با همتای آمریکایی خود در خصوص مساله منبج و سایر مسائل منطقه ای مذاکره کرده و توافق لازم به دست آمده است.

بنا به اعلام چاووش اوغلو، دو طرف در خصوص گروه تروریستی (ی.پ.گ) در شمال سوریه نیز مذاکره کرده اند و در این زمینه پیشرفت هایی حاصل شده و در زمینه منبج نیز بر اساس نقشه راه تدوین شده اقدام خواهد شد.

شبکه ان.تی.وی همچنین بدون اعلام نتیجه رایزنی چاووش اوغلو با همتای آمریکایی اش در زمینه استرداد فتح الله گولن متهم ردیف اول کودتای نافرجام ترکیه نوشت: دو طرف امروز در این خصوص نیز مذاکره کرده اند.

به گزارش ان.تی.وی، چاووش اوغلو که برای دیدار با مایک پمپئو همتای آمریکایی خود دیروز به واشنگتن سفر کرده است، در دیدار امروز خود، علاوه بر مذاکره در خصوص مسائل دو جانبه، بر اجرای تعهدات دوجانبه بین ترکیه و آمریکا نیز تاکید کرد و دو وزیر خارجه بر مبارزه مشترک با تروریسم در منطقه تاکید کردند.

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه چند روز پیش در مصاحبه با روزنامه فایننشال تایمز به تشریح توافق صورت گرفته آنکارا با واشنگتن در خصوص تامین اداره شهر منبج اعلام کرد که کشورش به همراه آمریکا اداره شهر منبج سوریه را که هم اکنون در کنترل گروه تروریستی (ی.پ.گ) قرار دارد، به دست می گیرد.

وی اعلام کرده بود که نظارت ترکیه بر خروج ی.پ.گ از منبج، زمانبندی دقیق خروج ی.پ.گ و تامین امنیت منبج و سپردن اداره مناطق به گروه های محلی متناسب با ترکیب جمعیتی و قومی منطقه از جمله توافقاتی است که ترکیه با آمریکا در خصوص منبج داشته و در صورت تداوم توافق و همکاری با آمریکا، این مدل در سایر مناطق شمال سوریه نیز اجرا خواهد شد.

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه اواسط اسفند ماه سال گذشته نیز در تشریح توافق خود با مقامات آمریکایی در خصوص موضوعات مورد اختلاف به خصوص تحولات سوریه گفت: بر اساس توافق انجام شده، اداره شهر منبج در اختیار ساکنان عرب این منطقه قرار خواهد گرفت و امنیت این شهر با خروج تروریستهای (ی.پ.گ) توسط سربازان تورک و آمریکایی تامین خواهد شد.

وی اظهار کرد: ترکیه و آمریکا با تشکیل یک کار گروه مشترک به دنبال پایان بخشی به بحران سوریه و ایجاد مناطقی امن در این کشور هستند.

مذاکرات چاووش اوغلو با رکس تیلرسون وزیر خارجه پیشین آمریکا پس از مدتی به توافق دو کشور در خصوص همکاری مشترک برای ایجاد مناطقی امن در منبج منجر شد اما دونالد ترامپ با صدور دستور برکناری تیلرسون از وزارت خارجه، اجرای این توافق را در هاله ای از ابهام فرو برد.

ترکیه و آمریکا بر سر حمایت سیاسی، تسلیحاتی و مالی واشنگتن از تروریستهای (ی.پ.گ) و (پ.ی.د) و نیز در خصوص حضور نیروهای این دو گروهک و پ.ک.ک در غرب و شرق فرات از جمله منبج و رقه و نیز خودداری آمریکا از استرداد فتح الله گولن متهم کودتای ۱۵ جولای سال ۲۰۱۶ ترکیه اختلافات جدی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *