عناوین مطالب:
خانه / آخرین اخبار / منطقه آزاد ارس بیابان نیست

منطقه آزاد ارس بیابان نیست

منطقه آزاد ارس، پس از منطقه آزاد کیش،  دومین منطقه آزاد توسعه یافته و در حال رشد کشور است. این منطقه تجاری-صنعتی در بین دو منطقه حفاظت‌شده کیامکی و قره داغ (ارسباران) قرار گرفته‌است. بارش سالیانه در آن‌جا در حدود ۲۲۵ تا ۴۰۰ میلی‌لیتر در سال بوده و در محدوده کوه‌های بلندی که اقلیم نسبتاً سردی دارند، واقع شده ‌است.

رحمت مهدوی – یول‌پرس:  آبشار آسیاب خرابه (خارابا دییرمان) ،کاروانسرای خواجه نظر،کلیسای سنت استپانوسن، نمازخانه چوپان، اکوموزه گلفرج،پل ضیاء الملک،  سد ارس، سد خداآفرین و سد میل‌مغان، پارک کوهستانی و پارک درنا،تاکسی هوایی برای نخستین بار در ایران، روستای اشتبین، آبشار روستای کمار، حمام تاریخی جلفا، منطقه حفاظت شده ارسباران (اینالو)، مجموعه حمام کردشت، کلیسای چوپان، حاشیه رودخانه ارس،صنایع دستی، وجود دهها مجتمع تجاری و صنعتی بخشی از جاذبه های گردشگری این منطقه می باشد.

رحمت مهدوی – فعال سیاسی

حضور بزرگترین مجتمع گلخانه‌ای خاورمیانه در ارس، قرارگیری در ۶  کریدور بین المللی حمل و نقل، همجواری با بازار ۳۰۰ میلیونی، ۴۰۰ واحد صنعتی، صادرات به کشورهایی چون آلمان، اسپانیا، روسیه، گرجستان، ترکیه، امارات متحده عربی، پاکستان، عراق، ارمنستان، آذربایجان، قزاقستان، لهستان، افغانستان بخش دیگری از مزایا و ظرفیتهای این منطقه است.

با وجود تمامی این ظرفیتهای ولی مشخص نیست که چرا برخی به دنبال سیاه نمایی هستند و از توسعه و پیشرفت کشور که به طرق مختلف انجام می گیرد واهمه دارند و سعی در کارشکنی دارند. روز جمعه مورخ ۹۷.۴.۱ در شبکه یک صداوسیما شاهد انجام مناظره درباره عملکرد مناطق آزاد بودیم. مناظره ای که در یک طرف به آمار، ارقام و مستندات تکیه می کرد و طرف دیگری کلی گویی کرده و از پاسخ دادن به مستندات ارائه شده طفره می رفت. برای مثال وقتی نماینده شورای مناطق ازاد با آمار اشاره می کند در همین کشورهای همسایه تعداد مناطق آزاد بیشتر از ایران است یا معافیت مالیاتی در کشورهای همسایه بالای ۳۰سال ۵۰سال یا بعضا دایمی است نماینده  اتاق بازرگانی ایران بدون آمار و اطلاعات با روی آوردن به ادبیات پوپولیستی اشاره می کند در هیچ کجای دنیا مناطق آزاد دیگر وجود ندارد.

عملکرد مناطق آزاد باید در چارچوب وضعیت اقتصادی کل کشور مورد ارزیابی قرار گیرد. نباید انتظار خروجی مناطق آزاد کشور در ردیف کشورهای سطح اول اقتصادی داشته باشیم.باید نگریست و بررسی کرد مناطق آزاد کشور در مقایسه با حوزه های دیگر علی الخصوص اقتصادی چه دستاوردی داشتند.

نماینده اتاق بازرگانی اشاره می کند منطقه آزاد ارس بیابانی بیش نیست و کارایی خاصی به مانند منطقه آزادماکو ندارد و بیشتر محل قاچاق است. درحالی که عده ای مدعی هستند مناطق آزاد به محلی برای واردات کالاهای قاچاق تبدیل شده است، آمارهای رسمی منتشر شده نشان می دهد فقط ۴۰۰ میلیون دلار (کمتر از سه درصد) از مجموع ۱۵ میلیارد دلار کالای قاچاق وارد شده به کشور در سال گذشته از طریق این مناطق از جمله منطقه آزاد ارس بوده است. بنابراین به جای سیاه نمایی بهتر است مسولین مختلف را یاری کرد و با ارائه راهکارها و طرحها تلاش نمود این مقدار قاچاق نیز سال به سال کاهش پیدا کند تا از ضربه زدن به اقتصاد کلان کشور جلوگیری شود.

در حالی که در کل دنیا در بحث اقتصادی امروزه بر بحث توریسم تاکید ویژه می شود، هنگامی که نماینده مناطق آزاد تاکید می کند این مناطق میتوانند نقشی مهم در جذب توریستهای داخلی داشته باشند و از خروج ارز جلوگیری کنند نماینده اتاق بازرگانی اشاره می کند که توریست  منطقه آزاد ارس برود که چه شود آنجا  بیابانی بیش نیست. منطقه آزاد ارس با محوریت جلفا نه تنها بیابان نیست بلکه دارای مناطق بکر و جاذبه های توریستی بی شماری است و هرساله شاهد صدهاهزار توریست داخلی و خارجی به ویژه در ایام تعطیل می باشد. طبق آمار ارائه شده از سوی رئیس کمیته آمار و برنامه ریزی ستاد اجرایی خدمات سفر ارس تا سوم نوروز سال ۹۷ یک میلیون و صدهزار گردشگر از چهار بخش منفصل جلفا، نوردوز، خداآفرین و قلی بیگلو در منطقه آزاد ارس دیدن کرده اند.

بنابراین لازم است اشخاصی که در این جایگاه قرار می گیرند و قرار است ذهنیت مردم را شکل دهند ابتدا به مناطق مختلف آزاد کشور مسافرت کرده و سابقه این مناطق را قبل از تبدیل شدن به منطقه آزاد  بررسی نمایند و به جای تلاش برای ارائه تصویری سیاه از مدیریت کلیت کشور خصوصا مناطق آزاد راهکارهای ایجابی برای توسعه و رونق تر شدن این مناطق ارائه کنند.

یک دیدگاه

  1. منطقه آزاد ارس هرگز به پای کیش و قشم نمیرسد چون با نخجوان فقیر هم مرز است

    1
    1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *