خانه / آخرین اخبار / آموزش زبان مادری مانعی برای آموزش زبان فارسی نیست
نماینده مردم اورمیه:

آموزش زبان مادری مانعی برای آموزش زبان فارسی نیست

نادر قاضی‌پور در واکنش به اظهارات وزیر آموزش و پرورش گفت: آقای بطحایی به جای اینکه به مشکلات حاد مدارس غیر استاندارد و مطالبات فرهنگیان رسیدگی کند و مدارس کپری و کانکسی را درست کند، یک سری اظهاراتی مطرح می کند که با قانون اساسی و فرمایشات مقام معظم رهبری مغایرت دارد.

به گزارش یول‌پرس، “نادر قاضی پور” در واکنش به اظهارات وزیر آموزش و پرورش در خصوص ممنوعیت آموزش به زبان مادری، گفت: آقای بطحایی به جای اینکه به مشکلات حاد مدارس غیر استاندارد و مطالبات فرهنگیان رسیدگی کند و مدارس کپری و کانکسی را درست کند، یک سری اظهاراتی مطرح می کند که با قانون اساسی و فرمایشات مقام معظم رهبری مغایرت دارد.

وی افزود: رهبری انقلاب در دیدار اخیرشان با خانواده شهدای مدافع حرم بر آموزش زبان مادری به کودکان و دانش آموزان تاکید داشتند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: آموزش زبان مادری مانعی برای آموزش زبان فارسی نیست و بالاخره همه این زبان را فرا می گیرند. یقیناً آموزش زبان مادری به دانش آموزان به رشد آن ها کمک بیشتری می کند.

قاضی پور افزود: چنین اظهاراتی که بر خلاف مبانی اصولی و قانون اساسی است، نوعی کم عقلی است و نشان می دهد کسانی که چنین اظهاراتی انجام می دهند، هیچ درکی از شرایط حساس کنونی کشور ندارند.

وی تاکید کرد: مردم آذربایجان، مردم با شرفی هستند. زنان ما با طلاهایشان شوروی را از این کشور بیرون راندند. شرافت ما اجازه نمی دهد به کسی اجازه دهیم بر خلاف منافع ملی عمل کند.

نماینده مردم اورمیه در مجلس شورای اسلامی گفت: مردم آذربایجان در هشت سال دفاع مقدس هزاران هزار شهید تقدیم استقلال و حفظ تمامیت ارضی ایران کردند./ نصر

۸ دیدگاه‌ها

 1. آموزش به زبان مادری در کجای قانون اساسی آمده که وزیر مغایر آن چیزی گفته باشد ؟
  به جرات میتوانم بگویم اکثریت نمایندگان ترک اصل ۱۵ قانون اساسی را درست نخواندند
  در اصل ۱۵ فقط آموزش ادبیات زبان محلی آمده است یعنی کتب ریاضی و علوم و … به زبان رسمی است

  5
  16
  • خیلی ممنون که یادآوری کردید در قانون هیچ اظهار نظری در مورد زبان محاوره و تکلم نشده است پس معلم در مدرسه به هر زبانی که دوست داشته باشد کتاب علوم و ریاضی و دینی را تدریس می نماید. بعلاوه درسی برای زبانهای ترکی، لری و عربی و … هم از اول ابتدایی تا آخر دبیرستان باید در نظر گرفته شود.

 2. اصل پانزدهم (۱۵) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران:

  زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است. اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد ولی استفاده از زبانهای محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‏های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.

  • همانطور که مشهود است اصل ۱۵ قانون اساسی بر «متن»های رسمی از جمله کتابهای مدرسه تاکید دارد. در مورد زبان مورد استفاده برای تدریس در «محاوره و تکلم» هیچ چیزی گفته نشده است. متاسفانه بعضی از افراد ادعا می کنند متن اصل ۱۵ را خوانده اند در حالی که بغیر از تعصب و غرضورزی چیز دیگری مقابل چشمانشان نیست.

 3. تو برو گلابیتو بخور

 4. با سلام و احترام
  با فیلمهایی که از شهید بهشتی هنگام تصویب این اصل ۱۵ از قانون اساسی باقی مانده و سوالی که نماینده بلوچها از ایشان و صحن مجلس به صراحت پرسیده اند و در جواب ایشان شهید بهشتی به صراحت اعلام میکند که این اصل به این معنی است که تدریس زبانهای غیر فارسی رایج در ایران که زبانهای محلی گفته میشود آزاد است و باید دولت در این خصوص مسئول است.
  یعنی شهید بهشتی به صراحت معنی و تعبیر این اصل از قانون اساسی را به معنی تدریس زبانهای محلی در کنار زبان فارسی اعلان کرده بودند.
  حالا اگر یزیدی بیاید و قران را به میل خود تعبیر کند و طبق تعبیر خودش به آن اجرا کند، فقط میتوان گفت لعنت الله یزید که به فرزند پیامبر نیز رحم نکرد.
  حالا وزیر باشد یا شاه و یا این انگل رضایی این اصل ۱۵ قانون اساسی را به میل خود تعبیر نمایند هم غلط است و مجرم شناخته میشوند.
  این اصل ۱۵ قانون اساسی با تاخیر ۴۰ ساله باید اجرا شود و باید تاخیر ۴۰ ساله نیز جبران شود، زیرا آموزش به زبانهای غیر فارسی رایج در ایران کمک می کند به ارتقای فرهنگی کل کشور و پیشرفت بلقوه کشور ایران.
  خصوصا آموزش زبان مادری از اول ابتدایی کمک میکند تا دانش آموز غیر فارس با درک بهتر در امر آموزش فعالیت نماید.
  یعنی سرعت آموزش خواندن و نوشتن در تمامی نقاط ایران متعادل خواهد بود و فارس زبان با دیگر زبان تفاوت نخواهد داشت چون همه دانش آموزان می توانند مطالب آموزشی را با زبان مادری بهتر درک کنند و این یعنی عدالت.
  در تمام دنیای پیشرفته خصوصا اوروپا این مسئله حل شده است.
  آیا اوروپای زمان تفتیش عقاید که مجبور بودند همه فقط به زبان لاتین تحصیل کنند پیشرفته بود و یا اورپایی که هر جمعیت به زبان خود تحصیل نمود؟
  هم اکنون در اتحادیه اوروپا زبانهای مختلف رایج است و همه آن زبانها در مدارس و دانشگاهها و ادارجات کاربرد کامل دارند. در نتیجه فرهنگ عمومی اوروپاییان کاملا رشد یافته تر از کشورهایی است که فقط یک زبان رسمیت دارد.
  با تشکر

  5
  1
 5. مهران تراختورچي

  اینگونه مسئولین از بازماندگان سران فتنه هستن و چون در فتنه ۸۸ مردم ولایتمدار ازربایجان از فتنه گران حمایت نکردن و پشت ولایت ایستادن دل خونینی از ترکها دارند . یه روز با انگ پانترکیسم میخواهند فریاد حق خواهی مردم را قطع کنند و روزی دیگر با خطرناک خواندن آموزش به زبان مادری . وگرنه در این روزهایی که مشکلات اقتصادی و بیکاری ناشی از بی کفایتی این آقایان و دار و دسته شان و تهدیدهای امریکا نیاز به اتحاد و همدلی مردم ایران عزیزمان دارد چه لزومی دارد که یک وزیر احمق با سخنان سخیفش سعی در ایجاد تنش بین مردم داشته باشد ؟
  پرونده این فتنه گران مشخص است و تاریخ خیانت های اینها را آشکار خواهد کرد ( همانطوریکه فتنه های موسوی و کروبی را اشکار کرد ) .امیدوارم نمایندگان آذربایجان با تو دهنی قاطع جواب این کودن ها را بدهند .

  2
  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *