خانه / آخرین اخبار / انجام ۲۵درصد ترانزیت کل کشور در آذربایجان غربی

انجام ۲۵درصد ترانزیت کل کشور در آذربایجان غربی

مدیر کل راه و شهرسازی استان آذربایجان غربی با اشاره به اینکه پنج پایانه مرزی از ۲۳ پایانه مرزی کل کشور در استان آذربایجان غربی قرار دارد، گفت: ۲۵ درصد ترانزیت کل کشور در این استان انجام می‌شود.

به گزارش یول‌پرس، ابراهیم مبارک قدم، مدیر کل اداره راه و شهرسازی استان آذربایجان غربی در خصوص میزان ترانزیت انجام شده کشور از مبادی ورودی و خروجی این استان گفت: این استان به دلیل هم مرز بودن با سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری نخجوان و وجود پنج پایانه مرکزی پلدشت، بازرگان، رازی، سرو و تمرچین از استان هایی محسوب می شود که باید به کریدورهای ملی و فراملی دسترسی داشته باشد.
وی با بیان اینکه ما شبکه ای به عنوان کریدور غرب یا کریدور شماره ۱۰ داریم که مرکز بازرگان را در نیمه غربی کشور به بندر امام خمینی (ره) در خلیج فارس متصل می کند، افزود: طول این کریدور بیش از ۱۸۰۰ کیلومتر است که ۲۵۰ کیلومتر آن در استان آذربایجان غربی قرار گرفته و از بازرگان به ماکو و سپس به خوی، سلماس، ارومیه، مهاباد، میاندوآب و بوکان راه دارد و محوری است که در بخشی از این کریدور قرار گرفته و پیشرفت فیزیکی این بزرگراه در قسمت آذربایجان غربی حدود ۵۰ درصد تخمین زده می شود و باقی قطعات عمدتا در دست اجرا است.
مدیر کل راه و شهرسازی استان آذربایجان غربی این پروژه زمینی را از مهمترین راه های ترانزیت کشور ارزیابی کرد و اظهار داشت: حجم بیشتری از این پروژه ها در دولت یازدهم اجرایی شده و باقی آنها در حال ادامه است.
مبارک قدم در ادامه به محورهایی که استان آذربایجان غربی را به پایانه های کشورهای همسایه متصل می کند، اشاره و عنوان کرد: از جمله آنها محور خوی- رازی است که به سمت ترکیه می رود. محور تبریز، مرند، بازرگان هم به سمت ترکیه هدایت می شود و به صورت آزادراه دیده شده و در نهایت آزادراه تهران، زنجان، تبریز را به ترکیه متصل می کند. محور دیگر هم دسترسی با مرز و آنور مرز را فراهم می کند محور نقده، پیرانشهر، تمرچین است که به سمت عراق می رود و محور بازرگان، تبریز و شهر پلدشت که به رود ارس و در نهایت به جمهوری نخجوان متصل می شود در این استان قرار دارد.
این مسئول استان آذربایجان غربی ساختار اصلی شبکه راهی این استان به منظور ترانزیت کالا را یک کریدور اصلی و اتصال چندین راه اصلی به این کریدور تلقی کرد و گفت: این محورهای فرعی را اتصال کریدور اصلی را به کشورهای همسایه امکان پذیر می کند و محور تکاب، دنگی، زنجان محوری است که در حال مطالعه است که اتصال جنوب استان و همچنین معادن سرب، روی و طلای زرشوران و انگوران را به آزادراه زنجان، تهران و بیجار فراهم می کند.
وی در ادامه گفت: همچنین محوری در حال احداث است که خوی را به آزادراه تهران- زنجان متصل خواهد کرد. این پروژه ها شبکه فراملی به آزادراه داخلی استان آذربایجان غربی را متصل خواهد کرد.
مبارک قدم در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه چند درصد از ترانزیت کل کشور در این استان انجام می شود، اعلام کرد: پایانه مرزی بازرگان بیش از ۲۵ درصد ترانزیت زمینی کل کشور را انجام می دهد و از ۲۳ پایانه مرزی کل کشور پنج عدد آن در استان آذربایجان غربی قرار دارد.

یک دیدگاه

  1. بهروز قوشاچایلی

    آزربایجان غربی با۴کشورهم مرز است وبایداززیرساختهای قوی برخوردارباشدمتاسفانه جاده بازرگان تبریز اززمان رضاخان تک بانده است وقتل گاهی شده برای مردم منطقه.دولت بایدد خصوص راه ریلی سرمایه گذاری بیشتری دراین منطقه انجام دهد.جون به نسبت راه شوسه هزینه کمتری دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *