عناوین مطالب:
خانه / آخرین اخبار / نقش منطقه آزاد تجاری ماکو در توسعه تبادلات تجاری با کشورهای همسایه

نقش منطقه آزاد تجاری ماکو در توسعه تبادلات تجاری با کشورهای همسایه

همایش رونمایی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد ماکو، با حضور دهها سرمایه‌گذار و مقامات دولتی منجمله مرتضی بانک دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور و چندین معاون وزرای مختلف برگزار شد

به گزارش یول‌پرس، این همایش که دهها فعال اقتصادی ماکویی که در شهر مختلف ایران و جهان اقامت دارند، حضور داشتند؛  مرتضی بانک با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری در شرایط کنونی گفت: اولین نکته بحث سرمایه‌ و سرمایه‌گذاری است. سرمایه گذار برای کشور، ملت و توسعه یک عنصر استراتژیک است. سرمایه پاک و سرمایه‌گذار پاک برای کشور ارزشمند و قابل احترام است.

وی ادامه داد: صرفا در شرایط سخت نباید به دنبال مخاطبان خاص و سرمایه‌گذار باشیم و اگر برنامه توسعه برای کشور داریم در همه شرایط باید زیرساخت‌های توسعه را تسهیل کنیم و هیچ سرمایه‌گذاری انجام نمی‌شود مگر آنکه بهره‌برداری از آن صورت بگیرد هر چند که عرق ملی و وطن‌دوستی عنصر مهمی است اما فراهم کردن سودآوری برای سرمایه‌گذار یک عنصر بدیهی است و باید آن را تضمین کنیم و جهت‌گیری‌های کشور باید به سمت حمایت از این قشر معطوف شود تا حس ناامنی به سرمایه‌گذار منتقل نشود.

وی با انتقاد از صدا و سیما گفت: اگر در بخشی از اقتصاد تخلفی صورت می‌گیرد نباید آن را به کل سیستم تعمیم داد و صرفا با آن تخلف برخورد شود بر همین اساس صدا و سیما نمی‌تواند مدعی حمایت از سرمایه‌گذاری باشد چرا که جز گسترش بذر مشکلات موضوع دیگری را به مردم منتقل نمی‌کند. بنابراین تبلیغات و رسانه‌ها باید جهت‌گیری مناسبی داشته باشند و همه جوانب قوانین را در نظر بگیرند.

بانک با اشاره به امتیازات مناطق آزاد گفت: در شرایط کنونی این مناطق دارای امتیازی است که برای سرمایه‌گذار مهم می‌باشد مانند معافیت ۲۰ ساله، سهولت در تردد رفت و آمد، حفاظت و حراست از قوانین مناطق آزاد توسط تمام ارگا‌ن‌ها، ایجاد زیرساخت‌های پولی و مالی و نرم‌افزاری با بودجه خود مناطق و …

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور با اشاره به اهمیت بخش خصوصی گفت: باید تمام بسترهای لازم برای فعال کردن بخش خصوصی و آزادسازی اقتصادی فراهم شود و یکی از این بسترها مناطق آزاد است که اگر ظرفیت بهره‌برداری از آن فراهم شود می‌توان به اهداف رسید و همچنین جریان اصلی باید به سمت بخش خصوصی حرکت کند همچنان که بر اساس اصل ۴۴ بر حضور این بخش در اقتصاد تاکید شده است و فضای امن و حاکمیت قانون باید برقرار باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۴۰۰ واحد صنعتی با ایجاد اشتغال ۱۲۸ هزار نفر در مناطق آزاد ایجاد شده است و با همکاری دولت و مجلس اجازه تعرض به آن را نخواهیم داد.

وی با اشاره به شرایط تحریمی کشور گفت: تحریم‌های جدید یک واقعیت است و شرایط سختی در پیش رو داریم و در این شرایط باید  نگاهمان به سمت سرمایه و سرمایه‌گذار معطوف شود و بسته‌های سیاستی ارائه شده دولت در همین راستا بوده تا کمترین آسیب به این بخش برسد.

وی ادامه داد: از هفته آینده نظام ثبت سفارش بر اساس مقتضیات مناطق آزاد ایجاد می‌شود تا کمترین مشکلات برای فعالین اقتصادی ایجاد شود.

مرتضی بانک در مورد اهمیت ایجاد بورس بین المللی در مناطق آزاد گفت: با توجه به ظرفیت‌های مالی تصمیم گرفته شد که ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد مطرح شود که به عنوان بورس پنجم کشور خواهد بود و در شورای عالی بورس تصویب و مقررات اولیه برای سرمایه‌گذاری ایجاد شده است تا سرمایه‌گذاری مشترک داخلی و خارجی صورت بگیرد. امیدواریم این بورس مشکلات پولی و مالی را رفع کند و در سه یا چهار ماه آینده تابلوی آن بالا خواهد رفت.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور درباره دیگر اقدامات در مناطق آزاد گفت: سعی می‌شود تا اکوسیستم مبتنی بر فناوری اطلاعات، پنجره واحد خدمات در مناطق آزاد، تسهیل امور، شفافیت و سرعت خدمات، صورت بگیرد تا سرمایه‌گذار در ورود و ثبت قراردادها مشکل زمان‌بندی نداشته باشد.

علیرضا رفیعی پور رئیس سازمان دامپزشکی کشور نیز تصریح کرد: تبادلات تجاری در پایانه های مرزی و مناطق آزاد می تواند یکی از شاخص های اصلی در برقراری ارتباط بین کشورهای همسایه، تثبیت جمعیت این نواحی و استمرار معاش جمعیت مرزنشین باشد ضمن این که نقش این مناطق در پیشرفت و توسعه پایدار کشور بی بدیل است.

در ادامه رفیعی پور با اشاره موقعیت جغرافیایی منطقه آزاد تجاری ماکو گفت: معافیت مالیاتی ۲۰ ساله مناطق آزاد و فرصت های سرمایه گذاری این منطقه در حوزه نهاده های دامی ،خوراک دام و طیور،فراورده های خام دامی و سایر فراورده های بیولوژیک شامل دارو و واکسن فراهم می باشد و به این واسطه می توانیم با کشورهای همسایه از جمله ترکیه ارتباط موثری داشته باشیم از طرفی با توجه به مهار آب در نواحی مرزی،این مناطق دارای قابلیت و بستر مناسبی جهت ارتقاء و توسعه کشاورزی و دامپروری می باشد.

در این دیدار، مدیرعامل منطقه آزاد ماکو نیز با اشاره به وضعیت استراتژیک و اقلیم جغرافیای منطقه آزاد ماکو، سازمان دامپزشکی کشور را به عنوان بهترین حامی و همراه در اعمال سیاست های جدید در جهت تبدیل این منطقه به کریدور صنعت دامپروری و گوشت کشور معرفی کرد و خواستار تسهیل انجام امورات اداری در حوزه های قرنطینه و صدور مجوز ها با تفویض اختیارات به شهرستان ماکو شد.

در این دیدار مقرر گردید همکاری های دو جانبه بین سازمان دامپزشکی کشور و سازمان منطقه آزاد ماکو انجام گیرد و برنامه دیدار با همتای سازمان دامپزشکی کشور ترکیه در منطقه آزاد ماکو در آینده نزدیک پیش بینی شد تا با انعقاد پروتکل های ویژه همسو با سیاست های سازمان دامپزشکی کشور زمینه فعالیت سرمایه گذاران در صنعت گوشت در منطقه فراهم شود و همچنین تاسیس کشتارگاه صنعتی به عنوان یکی از ضروریات نیاز های منطقه در برنامه کاری مذکور هدف گذاری شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: در حال حاضر سه طرح ملی جهت تخصیص اعتبارات از طرف منطقه آزاد ماکو برای تولید پوشاک در نظر گرفته شده است و سعی می‌کنیم تا با راه‌اندازی هاب پوشاک برای نزدیک به ۵۰۰ نفر اشتغال ایجاد کنیم.

غلامرضا سلیمانی در همایش رونمایی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد ماکو گفت: رویکرد جدید منطقه آزاد، شناسایی پتانسیل‌ها و سرمایه‌گذاری مبتنی بر تکنولوژی جدید است و در همین راستا ۱۰ برنامه عملیاتی توسط اندیشکده توسعه منطقه‌ای با همکاری دانشگاه شریف تدوین شده تا تعامل و هم‌افزایی بین دستگاه‌ها حاصل شود.

وی ادامه داد: یکی از اهداف برنامه‌ها، توسعه منطقه‌ای هوشمند است.همچنین بسترسازی برای توسعه روستایی مبتنی بر توسعه سرمایه انسانی حول زنجیره ارزش مزیت‌دار منطقه آزاد ماکو است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو افزود: در حال حاضر سه طرح ملی جهت تخصیص اعتبارات از طرف منطقه آزاد ماکو برای تولید پوشاک در نظر گرفته شده است و سعی می‌کنیم تا با راه‌اندازی هاب پوشاک برای نزدیک به ۵۰۰ نفر اشتغال ایجاد کنیم.

سلیمانی یکی از اهداف برنامه‌ها را حمل و نقل و لجستیک دانست و افزود: هماهنگی، همکاری و یکپارچه‌سازی برنامه‌های زیرساختی و لجستیکی در منطقه آ‌زاد ماکو به عنوان سه رکن اساسی لجستیک و زنجیره تامین است و سعی می‌کنیم تا منطقه آزاد را به شریان‌های جاده‌ای کشوری و بین المللی متصل کنیم. هر چند که با توجه به موقعیت ژئوپلتیک این منطقه این اقدام باید زودتر از این انجام می‌شد.

وی ادامه داد: در همین راستا با انتخاب سرمایه‌گذاران و عنایت وزیر محترم و پیگیری‌های صورت گرفته برای بزرگراه تبریز – بازرگان نزدیک به ۳۸۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که ۷۰ کیلومتر آن با هزینه هزار میلیارد تومان توسط منطقه آزاد تامین خواهد شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: همچنین قرارداد راه‌آهن تبریز به ماکو با مشارکت شرکت آذرآب و یک شرکت چینی به مبلغ ۱۶۰۰ میلیارد تومان منعقد شده است و به روش EPCF تامین فاینانس خواهد شد.

سلیمانی ایجاد مدارس کارآفرین، توسعه زنجیره اقتصادی فرش دستباف ، توسعه زنجیره باغداری جمعی را از دیگر اهداف برنامه‌های خود دانست.

وی در مورد نقش کشاورزی در اقتصاد منطقه آزاد ماکو گفت: سعی می‌شود تا نزدیک به ۶۰ میلیون لیتر آب موجود برای کشاورزی صنعتی و با استفاده از تکنولوژی روز جهت ارسال محصولات به بازارهای جهانی صورت بگیرد که در این راستا با کشور ترکیه تفاهم‌هایی صورت گرفته است.

سلیمانی همچنین توسعه شیلات، دامپروری صنعتی، توسعه شبکه طلا و جواهرات، استفاده از پنل‌های خورشید برای تامین برق روستاها، کشت گلخانه‌ای و توسعه گردشگری و توریسم درمانی را از برنامه‌هایی برای توسعه این منطقه دانست.

وی تصریح کرد: ‌آینده ماکو با سرمایه‌گذاری ماکویی‌های علاقمند روشن‌تر خواهد بود و امروز می‌توان با استفاده هوشمندانه از تهدیدهای خارجی بستر لازم برای سرمایه‌گذاری را فراهم کرد.

عین اله شریف‌پور نیز در همایش رونمایی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد ماکو گفت: ماحصل و خروجی این همایش باید در راستای حفاظت از محیط زیست، رشد اقتصادی برای رونق اقتصادی باشد. به رغم گذشت بیش از ۲۵ سال از تصویب قانون مناطق آزاد هفت منطقه آزاد فعال است و هشت منطقه مراحل آخر را در کمیسیون اقتصادی طی می‌کند.

شریف‌پور در مورد چالش‌های منطقه آزاد ماکو گفت:‌ این منطقه چالش‌هایی از قبیل عدم ایجاد زیرساخت‌های مناسب قبل از اعلام آزاد بودن منطقه، کاهش بستر اشتغال به‌رغم صراحت در ایجاد بستر اشتغال در متن قانون، کارآمد نبودن و صادرات محور نبودن سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی… دارد.

وی ادامه داد: هر چند این منطقه با این چالش‌ها روبرو است اما ظرفیت‌های بالقوه‌ای نیز دارد. وجود منابع انسانی تلاش‌گر و تحصیل‌کرده، ظرفیت‌های متنوع در آب ، خاک و موقعیت ژئوپلتیک به عنوان دروازه اروپا، کوتاه بودن مسیر ترانزیت باعث شده تا این منطقه در سه عرصه توسعه حمل و نقل، تجارت و گردشگری متفاوت از سایر مناطق آ‌زاد باشد.

نماینده ماکو گفت: باید سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی را به سمت تولیدات صادرات محور هدایت کرد تا با کاهش قیمت تمام شده بستر رقابت فراهم شود.

شریف پور پیشنهادات خود را برای توسعه منطقه آزاد را در چند محور بیان کرد که عبارتند از احساس بهبود وضعیت توسط مردم منطقه در روستاها و شهرها، تقویت اندیشکده توسعه منطقه آزاد ماکو، جذب سرمایه‌گذاران توسط متخصصان منطقه‌ای، ارسال مزایای بازارچه مرزی به تمام نقاط شهر، تصویب و ارائه برنامه‌های منطقه در افق ۱۴۰۴، تشکیل بورس کالا و خدمات در منطقه، تشکیل سازمان‌های مردم نهاد برای رشد و بالندگی و اتحاد و همدلی.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *