خانه / آخرین اخبار / «آی ایشیق» در جشنواره نمایش عروسکی به صحنه می‌رود
نمایشی درباره زنان آشیق؛

«آی ایشیق» در جشنواره نمایش عروسکی به صحنه می‌رود

نمایش «آی ایشیق» به کارگردانی محمدتقی اسماعیلی با نگاهی مدرن به فولکلورهای آذربایجان در هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک، اجرا می‌شود.

به گزارش یول‌پرس به نقل از ستاد خبری هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک، کارگردان نمایش «آی ایشیق» در پی این تفکر است که به فولکلور و آداب و آیین، نگاهی جهانی داشته باشد و آن‌ها را با زبانی مدرن بازگو کند.

این نمایش نیز نگاهی مدرن به فولکلورها و مسایل جامعه آذربایجان به ویژه اردبیل دارد.

اسماعیلی توضیح داد: همه آشیق‌ها یا خنیاگران، مرد معرفی شده‌اند در حالی که آشیق زن نیز داشتیم و به آن‌ها پرداخته نشده است. در این نمایش از مصایب زنی آشیق گفته می‌شود.

نمایش «آی ایشیق» قصه زن و مردی است که قرار است با هم ازدواج کنند. مرد در رسم (دئیشمه) با دسیسه افراد خان شکست می‌خورد. او طبق آداب و رسوم باید ساز را کنار بگذارد و به ایل و تبار خود برگردد. دختر تنها و سرخورده می‌ماند و مورد شماتت اطرافیان قرار می‌گیرد ولی پس از گذشت چند سال‌ با راهنمایی پیربابا ساز به دست می‌گیرد و خود به مبارزه خان می‌رود.

این نمایش با تلفیقی از تکنیک‌های سایه، باتومی، ماسک و بازیگر به صحنه می‌رود. در این کار به تئاتر اشیا نیز توجه شده و سازها تبدیل به شخصیت می‌شوند.

نمایش‌نامه که نوشته مهدی خلیل‌زاده است، فضایی تغزلی دارد.

فاطمه برمال، سایه عباس‌پور، نینا شاه‌محمدی، مریم داننده، صبا کاتب، هانیه علی‌نژاد، پریا نوروزی، زهرا آقازاده و شبنم معصومی بازیگران و بازی‌دهنده نمایش هستند.

ساخت عروسک را فاطمه برمال و شبنم معصومی به عهده دارند.

طراح صحنه محمدتقی اسماعیلی و طراح لباس سایه عباس‌پور هستند.

هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک با دبیری مرضیه برومند یکم تا هفتم شهریور ماه برگزار خواهد شد. همچنین سایت جشنواره نمایش عروسکی به نشانی اینترنتی festival.tehranmobarak.com در بردارنده جزییات برگزاری این رویداد هنری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *