خانه / آخرین اخبار / احمد کسروی ناسیونالیست متعصب و مشاور رضاخان بود
محمدمهدی عبدخدایی در همایش مشروطیت؛

احمد کسروی ناسیونالیست متعصب و مشاور رضاخان بود

استاد حوزه تاریخ با بیان اینکه کسروی تحلیل تاریخی نداشته است، توضیح داد: واقعه‌نگار باید امین باشد اما احمد کسروی هرچیزی که ذوقش اجازه داده را نوشته است، وی یک ناسیونالیست متعصب و مشاور رضاخان بود.

به گزارش یول‌پرس، پیش از ظهر امروز همایش گرامیداشت صد و دوازدهمین سالروز مشروطیت در تالار استاد شهریار دانشگاه آزاد اسلامی تبریز برگزار شد.

محمدمهدی عبدخدایی یکی از سخنرانان این مراسم بود که به تحلیل سالهای مشروطه و عقاید افرادی نظیر احمد کسروی پرداخت.

وی در خصوص استبداد آمریکا و سیاست‌های اقتصادی‌اش عنوان کرد: اگر بدانیم اقتصاد آمریکا بر چه مبنایی استوار است، دیگر زیر بار استبداد آمریکا نمی‌رویم ؛ تاریخ تاریخ علم‌آموز و تجربه‌آفرین است.

این مبارز سیاسی و از زندانیان قبل از انقلاب، با تاکید به نام بردن از احمد کسروی به عنوان تاریخ‌نگار مشروطیت تصریح کرد: احمد کسروی را که این روزها رادیوهای بیگانه سعی دارند از وی به عنوان یک متفکر و روشنفکر نام ببرند نه مورخ و نه تاریخ‌نگار می‌دانم.

وی افزود: احمد کسروی در رابطه با روان‌شناسی کتاب نوشته و در مورد سعدی و حافظ اظهارنظر کرده است و حتی در زمینه تاریخ آمریکا، تاریخ ۱۸ ساله آذربایجان و ۱۵ ساله خوزستان نیز چیزهایی نوشته است.

عبدخدایی تاکید کرد: کسروی در سن ۵۵ سالگی از دنیا رفته است و اگر نابغه هم باشد، نمی‌توانسته تا این میزان تحقیق داشته باشد و در همه موارد اظهارنظر کند.

وی با بیان اینکه کسروی تحلیل تاریخی نداشته است، توضیح داد: واقعه‌نگار باید امین باشد اما احمد کسروی هرچیزی که ذوقش اجازه داده را نوشته است، وی یک ناسیونالیست متعصب و مشاور رضاخان بود.

این استاد تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان ساخت: کسروی در سال ۱۳۱۲ قاضی، در سال ۱۳۱۶ وکیل مدافع ۵۳ عضو دستگیر شده حزب توده و در سال ۱۳۲۴ وکیل پزشک احمدی می‌شود.

وی ادامه داد: کسروی گروه رزمنده‌ای ترتیب داده بود تا هرکس در تهران مقاله‌ای به نفع شیعه بنویسد با او برخورد کنند، این آدم در زمان شهادت شیخ محمد خیابانی نام آذربایجان را آزادستان می‌گذارد.

عبد خدایی با بیان اینکه سن من و امثال من برای کارهای اجرایی به پایان رسیده است، تاکید کرد: من هر آنچه در ذهن داشته‌ام در سالهای گذشته بیان کرده‌ام و حال توان کار اجرایی ندارم اما نمی‌دانم که چرا برخی دولتمردان قبول ندارند پیر شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه خداوند به دولتمردان ما عقل اقتصادی عطا کند، عنوان کرد: چطور است که برای یک برنامه فوتبالی کارشناس خارجی می آوریم اما برای اقتصاد کشورمان از کارشناسان ایرانی درجه اول استفاده نمی‌کنیم؟

این مبارز سیاسی قبل از انقلاب خاطرنشان ساخت: نمی‌دانم چرا برخی مسئولان به میزهایشان چسبیده‌اند، اگر دولت توان کار ندارد قهرمانانه استعفا دهد./ آناج

۳ دیدگاه‌ها

 1. بو جومله “کسروی گروه رزمنده‌ای ترتیب داده بود تا هرکس در تهران مقاله‌ای به نفع شیعه بنویسد با او برخورد کنند، این آدم در زمان شهادت شیخ محمد خیابانی نام آذربایجان را آزادستان می‌گذارد.”، چوخ چوخ موهوم و تاریخی سؤزدو.

  22
  4
  • احمد کروی یک اخوند خلع لباس شده بود اتفاقا نوشته ای به نام توبه نامه کسروی دارد که میتونید پیداش کنید وبخوانید در انجا خودش گفته تمام گفته هایشرا به خاطر خوش خدمتی به بالا دست ها بودربه همین دلیل میگم ساتقین

   11
   2
 2. تف به قبرت احمد کسروی

  15
  3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *