خانه / آخرین اخبار / یک پلک به هم زدن مسکو برای آزادی قره باغ کافی است
تئوریسین کاخ کرملین:

یک پلک به هم زدن مسکو برای آزادی قره باغ کافی است

الکساندر دوگین گفت: ارمنستان باید از این رفتارهای حساسیت برانگیز اجتناب کند. در غیر اینصورت روسیه به عنوان ضامن امنیت ارمنستان مجبور خواهد شد از این موضع خود عقب نشینی کند.که این اقدام مسکو شرایط میدانی را در مدتی کوتاه کاملا عوض خواهد کرد. اگر ما لحظه ای از تامین امنیت همپیمان خود در قفقاز جنوبی چشم پوشی کنیم نه تنها اراضی قره باغ آزاد خواهد شد، بلکه تمامیت ارضی ارمنستان نیز با خطر مواجه خواهد شد. یک پلک به هم زدن مسکو برای این اقدام کافی است.

به گزارش یول‌پرس، روابط ارمنستان و روسیه بعد از روی کار آمدن نیکول پاشینیان روزهای سختی را پشت سر می گذارد. البته سهم این سختی و دشواری بیشتر بر روی دوش دولت رسمی ارمنستان سنگینی می‌‌کند زیرا این نخست وزیر جدید ارمنستان و مجموعه‌ای از وابستگان آمریکایی دولت او هستند که تلاش می‌‌کنند روابط قدیمی میان ایروان و مسکو را به نفع آمریکا برهم بزنند.

روسیه شاید بتواند از برخی از تحرکات ارمنستان چشم پوشی کند اما اکنون مسکو آشکارا از به خطر افتادن منافع خود در قفقاز نگران است و اعتراض خود را به این شرایط هرچند نه از زبان رئیس جمهور این کشور بلکه از زبان وزیر امور خارجه و یا برخی از تحلیلگران کاخ کرملین بازگو می کند. این موج اعتراض در میان کارشناسان سیاسی روسیه با ادبیات تندتری دنبال می شود.

لازم به یاد آوری است که دو عامل مهم در بروز اختلافات جدی میان روسیه و ارمنستان قابل مشاهده است. ۱٫ بازداشت و تحت فشار قرار دادن نیروهای وفادار به روسیه در ساختار قدرت ارمنستان که عموما از ارامنه قره باغ هستند (بازداشت کوچاریان و یوری خاچاتوراف). ۲٫ تلاش پاشینیان برای طراحی مکانیسمی جدید برای حل مناقشه قره باغ با کمک اربابان آمریکایی.

الکساندر دوگین، رهبر جنبش بین المللی اوراسیا و زبان گویای کاخ کرملین در مصاحبه با ” آژانس خبری فدرال” اظهار داشت: در زمان زمامداری سرژ سارکیسیان با ابتکار روسیه توافقی میان آذربایجان و ارمنستان در خصوص قره باغ حاصل شده بود. به طوری که قرار بود ۵ شهرستان اطراف قره باغ در مرحله اول به جمهوری آذربایجان واگذار شده و به این ترتیب یخ روابط میان دو کشور آب شود.

به گفته تحلیلگر ارشد کاخ کرملین این توافق به دلیل برکناری سرژ سارکیسیان از قدرت و روی کار آمدن پاشینیان معلق ماند و پاشینیان از زمان روی کار آمدن خود در تلاش برای حرکت در مسیری متفاوت است. وی حاضر به اجرای توافقات صورت گرفته با روسیه و آذربایجان نیست و کارشکنی های وی متاسفانه دشواری هایی برای مسکو به همراه داشته است. علاوه بر این ارمنستان با حرکت در مسیر یورو-آتلانتیک و دوری از مسکو در واقع هم پیمانی خود در قالب پیمان امنیت جمعی را نیز زیر سوال برده است.

دوگین در ادامه علاوه می کند: روسیه در حال توسعه روابط خود با ارمنستان بود. در این خصوص مسکو نگرانی ها و حساسیت های آذربایجان را درک می کرد. اما اکنون پاشینیان در حال نابودی این همگرایی است. البته اینکه ارامنه نسبت به رهبران پیشین ارمنستان موضع مثبتی نداشته باشند قابل درک است اما این بدان معنی نیست که ما چارچوب موجود را برهم بزنیم. زیرا این شیوه رفتار بسیار خطرناک خواهد بود.

کارشناس سیاسی روس در ادامه با اشاره به موضع انتقادی وزیر امور خارجه روسیه به رفتارهای پاشینیان، خاطرنشان می سازد که موضع لاوراف در این قضیه به مراتب از موضع پوتین ملایم تر است. اما خروج ارمنستان از این چارچوب می تواند مواضع تندتر مسکو را نیز آشکارتر کند.

به اعتقاد رهبر جنبش بین المللی اوراسیا، ارمنستان باید از این رفتارهای حساسیت برانگیز اجتناب کند. در غیر اینصورت روسیه به عنوان ضامن امنیت ارمنستان مجبور خواهد شد از این موضع خود عقب نشینی کند.که این اقدام مسکو شرایط میدانی را در مدتی کوتاه کاملا عوض خواهد کرد. اگر ما لحظه ای از تامین امنیت همپیمان خود در قفقاز جنوبی چشم پوشی کنیم نه تنها اراضی قره باغ آزاد خواهد شد، بلکه تمامیت ارضی ارمنستان نیز با خطر مواجه خواهد شد. یک پلک به هم زدن مسکو برای این اقدام کافی است.

الکساندر دوگین در پایان سخنان خود دو راهکار پیش روی ارامنه می گذارد: یا پاشینیان از مسیر اشتباه خود بازگشته و منافع ملت ارمنی را تامین خواهد کرد. و یا ملت ارمنی متوجه اشتباه خود شده و با انقلاب دیگری او را از زمامداری ارمنستان برکنار خواهند کرد./ آناج

گزارش از: مرتضی جعفرپور مقدم

یک دیدگاه

  1. در هر حال روسیه از حمایت از ارمنستان دست نخواهد کشید چراکه این ارمنی ها نیستند که تصمیم گرفته اند قره باغ را اشغال کنند بلکه این روسها هستند که آنهارا مجبور به اینکار کرده اند چه زمانی که آنهارا به اینجا و ایروان کوچاندند چه در زمان جنگ و چه الان
    ارمنی ها در اصل مزدور روسیه و آنتی ترکیسم جهانی هستند

    2
    3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *