عناوین مطالب:
خانه / آخرین اخبار / آقای زیباکلام؛ آذربایجان کانون وحشت نیست

آقای زیباکلام؛ آذربایجان کانون وحشت نیست

اظهارات آقای زیباکلام جز آذربایجان ستیزی هیچ برداشت دیگری را به ذهن متبادر نمی‌کند و جا دارد نمایندگان و مسئولان به مانند اظهارات وزیر آموزش و پرورش پاسخ درخوری به این اظهارات بدهند و متذکر شوند که مطالبات آذربایجان هویت طلبانه است و جدایی طلبانه نیست.

یول‌پرس: صادق زیباکلام به مانند بیشتر اظهارات خود بازهم سخنانی را مطرح کرده که مبنای مطالعاتی ندارد یعنی وی بدون اینکه بررسی میدانی یا آماری خاصی انجام داده باشد نظریات شاذ خود را مطرح کرده است.

وی در گفت و گویی که اخیرا با «انصاف نیوز» درباره تاثیرات احتمالی اعتراضات در کشور داشته گفته است«اگر خدایی ناکرده حکومت مرکزی در تهران سقوط کند، ما این‌بار فقط خلق کُرد را نداریم؛ در آذربایجان قطعاً دچار مشکل می‌شویم زیرا مسایل ملیتی و قومیتی در آن رشد پیدا کرده است».این اظهارات آقای زیباکلام که جنبه آذربایجان هراسی دارد از چند بعد قابل بررسی و نقد است:

  1. آنچه به عنوان هویت طلبی در آذربایجان مطرح شده است به معنای تجزیه طلبی نیست و وقتی تجزیه طلبی نباشد قطعا جنگ داخلی هم رخ نخواهد داد؛ متاسفانه در سال های اخیر در مقابل خواسته های هویت طلبانه آذربایجان انگ تجزیه طلبی مطرح شده است و نهادها رسمی یا هرجایی که خواسته فرد هویت طلب را بکوبند وی را تجزیه طلب خطاب کرده است در حالی که تجزیه طلبی مطالبه مردم آذربایجان نیست و اتفاقا آن ها به دنبال وحدت در کشور هستند.
  2. بر اساس یک اصل منطقی احقاق حقوق اولیه اقوام در چارچوب مرزهای یک کشور می‌تواند وحدت آفرین باشد و اقوام را به سمت همگرایی با حکومت مرکزی سوق دهد ولی زمانی که اعطای حقوق اولیه جای خود را به توهین، تحقیر و سرکوب دهد در اقوام ساکن یک مرز جغرافیایی واگرایی ایجاد می شود که نتیجه آن را می توان در شوروی، یوگسلاوی و… مشاهده کرد.
  3.  مردم آذربایجان حداقل در طول تاریخ ۲هزار ساله ایران که محل جلوس و برافتادن خاندان های مختلف تورک بوده همواره ایران را به عنوان هویت خود دانسته به فکر جدایی نبوده اند چون نمی توانند هویتی مستقل از ایران برای خود قائل باشند و در برابر تهاجمات داخلی یا حتی پراکندگی کانون های قدرت در کشور که مثلا پیش از قاجار، حاصل دوره زندیه بوده به فکر یکپارچگی ایران بوده اند؛ همچنین است حضور حداکثری در دفاع از مرزهای جنوبی کشور در برابر تجاوز رژیم صدام حسین که اتفاقا با شعار آزادی برای «ملل ایران» آمده بود و در بیانیه اعلام جنگ خود به صراحت آن را اعلام کرد.

در مجموع به دلایل گفته شده و دلایل متعدد دیگر اظهارات آقای زیباکلام جز آذربایجان ستیزی هیچ برداشت دیگری را به ذهن متبادر نمی‌کند و جا دارد نمایندگان و مسئولان به مانند اظهارات وزیر آموزش و پرورش پاسخ درخوری به این اظهارات بدهند و متذکر شوند که مطالبات آذربایجان هویت طلبانه است و جدایی طلبانه نیست.

به قلم سیاوش اتابک؛ مدیرمسئول نشریه صبح سهند

یک دیدگاه

  1. تُرک های ایران به دنبال تجزیه از ایران نیستند زیرا چنین چیزی اساسا متناقض است. تورک ها ایران را ساخته و آن را در مقابل دشمنان حفظ کرده اند. آنها صرفا به دنبال دستیابی به حقوق اولیه خود از مانند رسمیت یافتن زبان ترکی، تقویت اقتصاد مناطق تورک نشین، بازنویسی تاریخ تحریف شده آنان، پایان یافتن تحقیر ترکها و شاهان و امپراطوری های تُرک، ایجاد شبکه سراسری واقعا تُرکی( نه در راستای تخریب) در ایران و…
    ما خواهان حفظ ایرانیم و آنگونه نیز خواهیم بود
    5    0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *