خانه / آخرین اخبار / “قادین‌یولو” صدای زنان هویت‌گرای تورک / راهی منتهی به روشنایی و آگاهی
آغاز به کار آزمایشی سرویس ویژه بانوان گروه رسانه‌ای یول؛

“قادین‌یولو” صدای زنان هویت‌گرای تورک / راهی منتهی به روشنایی و آگاهی

هدف از این سرویس در وهله نخست پیگیری مطالبات بانوان تورک به عنوان تشکیل دهنده نیمی از جمعیت جامعه بزرگ آذربایجان در قالب گفتمان و جنبش هویت‌گرایی و در وهله بعدی افزایش مشارکت زنان دارای تفکر و اندیشه‌های هویت‌گرایانه در حوزه رسانه و مطبوعات و استفاده از ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و استعدادهای این بخش بزرگ و مهم از جامعه آذربایجان در امر تولید خبر و اطلاع‌رسانی می‌باشد.

“گفتمان هویت‌گرایی تورکی در آذربایجان” امروزه به عنوان یک گفتمان فراگیر، دارای پایگاه اجتماعی قدرتمند و یکی از بازیگران و عوامل تاثیرگذار در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، ورزشی و اجتماعی آذربایجان مطرح می‌باشد. توانایی‌ها، قدرت تاثیرگذاری و تحول‌آفرینی این گفتمان برخاسته از بطن جامعه آذربایجان و متکی بر قانون‌مداری و پای‌بند به منش مطالبه‌گری و حق‌طلبی، تنها به مسائلی همچون زبان‌مادری، دریاچه‌اورمیه، احیای هویت تاریخی و فرهنگی آذربایجان و ایستادگی در برابر جریانات فاشیستی محدود نبوده و با توجه به پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بزرگ موجود در شالوده تفکرات، اندیشه‌ها، نیروی انسانی و دیگر ویژگی‌های  این جنبش، شایسته است تا کنشگران و فعالین عرصه هویت‌گرایی، چه در تئوری و چه در میدان عمل، خود را از محدودیت‌های خودساخته و یا تحمیلی، از روزمرگی‌های تحدید کننده و از غفلت‌های تهدید کننده رهانیده، با استمرار فعالیت‌های پیشین، قدم در عرصه‌های جدید به خصوص مسائل مرتبط با آزادی‌های فردی و اجتماعی، حقوق شهروندی، مسائل و مشکلات اقتصادی و… گذاشته و دامنه تلاش‌های خویش در راستای خدمت به جامعه را بگسترانند.

از این رو گروه رسانه‌ای یول (وب‌سایت خبری – تحلیلی یول‌پرس و دوهفته‌نامه سیاسی – اجتماعی آچیق‌یول) که از ابتدا با منش هویت‌گرایانه پای در عرصه مطبوعات و فعالیت‌های رسانه‌ای مناطق تورک‌نشین کشور و به خصوص آذربایجان گذاشته و نزدیک به سه سال است که در راه احقاق حقوق پایمال گشته و مغفول مانده جامعه بزرگ تورک‌های ایران قلم می‌زند، در راستای توسعه فعالیت‌های خبری خود و همچنین ایفای نقش در بسط و گسترش گفتمان هویت‌گرایی تورکی و رهانیدن آن از محدودیت‌های موجود، اقدام به راه‌اندازی سرویس جدیدی تحت عنوان “قادین‌یولو” می‌نماید. سرویسی که قرار است به عنوان “بخش ویژه زنان” گروه رسانه‌ای یول فعالیت نماید و تبدیل به تریبون زنان هویت‌گرای تورک آذربایجان باشد.

سرویس قادین‌یولو (راهِ زن) قرار است به صورت تخصصی به پوشش اخبار، رویدادها، تحولات، مسائل، مشکلات و دغدغه‌های موجود در حوزه زنان تورک در حوزه‌های مختلف اعم از اجتماعی، فرهنگی و هنری، تاریخی، ورزشی، اقتصادی و… بپردازد.

هدف از این سرویس در وهله نخست پیگیری مطالبات بانوان تورک به عنوان تشکیل دهنده نیمی از جمعیت جامعه بزرگ آذربایجان در قالب گفتمان و جنبش هویت‌گرایی و در وهله بعدی افزایش مشارکت زنان دارای تفکر و اندیشه‌های هویت‌گرایانه در حوزه رسانه و مطبوعات و استفاده از ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و استعدادهای این بخش بزرگ و مهم از جامعه آذربایجان در امر تولید خبر و اطلاع‌رسانی می‌باشد.

سرویس ویژه زنان گروه رسانه‌ای یول دارای زیر سرویس‌‌های مختلفی هم‌چون ورزش، جامعه، سیاست، فرهنگ و هنر، تاریخ، علم و… می‌باشد که هر یک به صورت تخصصی در حوزه مربوطه به فعالیت خواهند پرداخت.

قادین‌یولو محدود به فضای مجازی و بستر اینترنت نخواهد بود و تلاش خواهیم کرد تا در صورت مهیا بودن شرایط، در هر فصل از سال ویژه‌نامه‌ای چاپی در قالب نشریه آچیق‌یول منتشر و در اختیار مخاطبان خود قرار دهیم.

فعالیت در این سرویس داوطلبانه بوده و فعالینی از شهرهای مختلف آذربایجان (تبریز، اورمیه و…) در پیش‌برد فعالیت‌ها، اهداف و تحقق چشم‌انداز آن مشارکت داشته و مدیریت سرویس بر اساس خرد جمعی، مشورت و تصمیم‌گیری تیمی توسط اعضا می‌باشد.

در پایان از تمامی زنان و دختران حق‌طلب، هویت‌گرا و مطالبه‌گر آذربایجان جهت پیوستن به جمع تیم قادین‌یولو و قلم‌فرسایی در راه احقاق حقوق، بیان مسائل و مشکلات، آگاهی‌بخشی به جامعه و تقویت منش مطالبه‌گری و حق‌طلبی در قالب جنبش هویت‌گرایی آذربایجان دعوت به عمل می‌آید.

توضیح: لازم به ذکر است با توجه به آن‌که قادین‌یولو هم‌اکنون در ابتدای راه خود می‌باشد، با هدف کسب تجربه، دانش و مهارت‌های لازم از سوی دست‌اندرکاران و تیم مدیریتی این سرویس، فعالیت آن به مدت محدودی به صورت آزمایشی خواهد بود. از این رو وجود ضعف‌، نقص، اشکالات فنی و متحوایی و… در طول فعالیت آزمایشی محتمل خواهد بود که بدین جهت ضمن پوزش از مخاطبان گرامی، انتظار خواهیم داشت تا با صبر و حوصله این ایرادات را تحمل و ما را در امر رفع آن‌ها و بهبود روزافزون عملکرد سرویس قادین‌یولو یاری فرمائید.

آدرس وب‌سایت اختصاصی سرویس قادین‌یولو:

http://qadin.yolpress.ir

آدرس کانال تلگرامی سرویس قادین‌یولو:

https://t.me/qadinyolu

راه‌های ارتباطی با سرویس قادین‌یولو:

ایمیل: qadinyolu@yolpress.ir

تلگرام: https://t.me/qadinyolu_admin

یک دیدگاه

  1. سلاملا احترام؛
    یولوز ایشیقلی

    4
    3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *