خانه / آخرین اخبار / اعتراض اویغورهای چین مانع از تخریب یک مسجد بزرگ شد

اعتراض اویغورهای چین مانع از تخریب یک مسجد بزرگ شد

اعتراض و تجمع هزاران نفر از مسلمانان منطقه «نینگشا» در شمال غرب چین مانع از تخریب مسجد بزرگ و باشکوه شهر «ویژو» شد.

به گزارش یول‌پرس، مقامات محلی قصد تخریب این مسجد بزرگ و نوساز را در شهر ویژو در شهرستان «تنگشین» استان نینگشا داشتند که مقاومت مسلمانان و تجمع هزاران نفر از آنها در اطراف مسجد، ماموران دولت را مجبور به عقب‌نشینی کرد.

هزاران نفر از مردم مسلمان این منطقه از بعد از ظهر پنجشنبه تا نیمه‌های شب جمعه اطراف این مسجد را محاصره کرده بودند و مانع از ورود نیروهای امنیتی به محوطه این مسجد شدند.

یک مقام محلی شب گذشته با حضور در میان تجمع‌کنندگان از آنان خواست تا این مسجد را ترک کنند و به خانه‌های‌شان بازگردند، او به مردم قول داد که دولت از تخریب مسجد منصرف شده است و قرار است با مردم و مقامات مذهبی مسجد، برای برنامه بازسازی مسجد به توافق برسند.

دولت محلی شهر ویژو روز سوم آگوست (۱۲ مرداد) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود با توجه به اینکه این مسجد مجوزهای لازم برای ساخت را نداشته است، تخریب می‌شود.

در این اطلاعیه آمده بود چنانچه کمیته مدیریت مسجد نتواند خواسته‌های دولت در مورد ساخت این مسجد را برآورد کند دولت به طور قانونی آن را تخریب خواهد کرد.

اما یک منبع نزدیک به دولت نینگشیا امروز جمعه به رسانه‌ها گفت که پس از انجام مذاکرات میان مقامات دولتی و رهبران مذهبی، موافقت شد که دولت مسجد را تخریب نکند به شرط اینکه ۸ گنبد از ۹ گنبد آن حذف شوند.

در همین حال شماری از تجمع‌کنندگان به روزنامه «مورنینگ پست» هنگ کنگ گفته‌اند که اجازه نخواهند داد دولت نه مسجد را تخریب کند و نه گنبدهای آن را حذف کند.

این مسجد بزرگ سال گذشته به جای مسجد قدیمی ویژو با ۶۰۰ سال قدمت که در جریان انقلاب فرهنگی همراه با صدها معبد، کلیسا و صومعه دیگر تخریب شد، ساخته شد.

اکنون مسلمانان «هویی» منطقه می گویند اگر این مسجد مشکل دارد چرا در طی دو سال ساخت آن دولت مانع احداث آن نشد و اکنون که کار ساخت از یک سال پیش پایان یافته است می‌خواهد آن را تخریب کند.

فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و خودروهای پلیس چین را در میدان اطراف این مسجد نشان می‌دهد.

این تصاویر نشان می‌دهند دو بنر قرمز رنگ نیز بر دیوارهای این مسجد آویزان شده‌اند که روی یکی از آن‌ها نوشته است «دولت کمونیست چین به طور قطع از وحدت قومی و آزادی مذهبی حمایت می‌کند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *