خانه / آخرین اخبار / کناره گیری داوران بخش تورکی کنگره “سه نسل با ادبیات معاصر”

کناره گیری داوران بخش تورکی کنگره “سه نسل با ادبیات معاصر”

داوران بخش تورکی کنگره "سه نسل با ادبیات معاصر" با اعلام کناره‌گیری از این کنگره بیانیه‌ای صادر کردند.

به گزاش یول‌پرس، متن کامل بیانیه به شرح زیر می‌باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

نظر به اعتراضات انجام شده و حواشی ایجاد شده پیرامون «کنگره سه نسل با ادبیات معاصر» هیئت  داوران بخش شعر  تورکی کنگره جهت تنویر افکار عمومی و برگزارکنندگان کنگره مذکور نظر خود را بدین شرح اعلام می نماید:

پیرو دعوت برگزارکنندگان «کنگره سه نسل با ادبیات معاصر» از اینجانبان جهت داوری اشعار تورکی رسیده به دبیرخانه کنگره، با رضایت قلبی دعوت را پذیرفته و داوری آثار رسیده را در نهایت دقت و عدالت به انجام رساندیم. در زمان داوری اینجانبان هنوز لیستی از مهمانان کنگره منتشر نشده بود و طبیعتا اطلاعی نیز از هویت و تعداد مهمانان نداشتیم. صرفا مشورتی با یکی از داوران بعمل آمده و فهرستی نیز پیشنهاد شده بود. چند روز پس از داوری، با انتشار لیست مهمانان و دعوت شدگان به کنگره مشاهده  گردید که بیش از نیمی از لیست پیشنهادی کنار گذاشته شده است. همزمان با انتشار لیست مدعوین و مهمانان از سوی دبیرخانه کنگره، اعتراضات  و انتقادات فراوانی به حق و در موارد معدودی هجمه‌های مغرضانه ای درباره عدم تناسب در دعوت و چینش مهمانان و مدعوین بروز کرد. با اینکه نقشی در دعوت و چینش مهمانان و مدعوین نداشتیم با اینحال مورد اعتراض و انتقاد فراوانی  قرار گرفتیم. از آنجاییکه بروز تنش را به صلاح فضای ادبی نمیبینیم، دور از بحثها و هیاهوها در فضایی صمیمانه انتقادات و اعتراضات به حق اهالی ادبیات را که خود نیز با آنان هم نظر و هم عقیده بودیم،  با چند تن از برگزارکنندگان جشنواره که شکی در حسن نیت و تعامل آنان نداریم مطرح نموده و پیشنهاداتی را نیز جهت اصلاح و هر چه بهتر شدن لیست مدعوین و ایجاد توازن و تعادل بین مهمانان و مدعوین ارائه دادیم که با حسن نیت دوستان برگزارکننده نیز روبرو شد و مقرر شد پیشنهادات انجام شده تا حدامکان اعمال و فضای یکدلی و صمیمیت بین اهالی ادبیات حاکم شود.

لیکن با نزدیک شدن به زمان برگزاری  مراسم متاسفانه تا کنون به هر دلیلی مورد توجه برگزارکنندگان قرار نگرفته و با انتشار آخرین لیست برنامه ها و مدعوین همزمان با صبح روز افتتاحیه، به نظر می رسد  پیشنهادات و انتقادات دلسوزانه اهالی ادبیات کوچکترین ارزش و اهمیتی ندارد.

لذا در همنوایی و همسویی با اکثر اعتراضات و انتقادات  جامعه ادبی در خصوص عدم توازن و تناسب بین مهمانان و مدعوین در بخش زبان فارسی و تورکی اعتراض خود را رسماً اعلان نموده و اعلام می داریم که در هیچ یک از مراسمات کنگره شرکت نخواهیم کرد.

از آنجاییکه داوری اشعار تورکی رسیده به دبیرخانه کنگره با اینجانبان بوده است، مسؤولیت نتایج داوری آثار تورکی را می پذیریم و کنگره را در اعلام اسامی برگزیدگان مطابق آرای اینجانبان مجاز می دانیم.  همچنین کنگره را در رد داوری اینجانبان و ارجاع آن به داورانی دیگر یا هر تصمیم دیگری مختار دانسته و برایشان آرزوی موفقیت می نماییم.

با احترام

فرمان فرضی

صالح سجادی

غلامرضا رزمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *