خانه / آخرین اخبار / تحریم‌های آمریکا غیرقانونی است
لاوروف در دیدار با همتای ترکیه‌ای:

تحریم‌های آمریکا غیرقانونی است

وزیر خارجه روسیه در آنکارا تاکید کرد: تمامی تحریم‌های آمریکا، از جمله علیه ترکیه، غیرقانونی و تحمیلی بوده و به اصول تجارت جهانی مورد تایید سازمان ملل آسیب می‌رسانند.

به گزارش یول‌پرس به نقل از تسنیم، “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه امروز در کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود با “مولود چاووش‌اوغلو” همتای ترکیه‌ای خود در آنکارا اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا، از جمله تحریم‌ها علیه ترکیه، به تمام اصول تجارت جهانی آسیب می‌رساند.

لاوروف در پاسخ به سئوالی در باره گفت: « در مورد تحریم‌ها قبل از این هم صحبت کرده‌ام که آنها کاملاً غیرقانونی هستند و به تمامی اصول مربوط به تجارت جهانی آسیب وارد می کنند، اصولی که از سوی سازمان ملل متحد مورد تایید قرار گرفته‌اند. با توجه به اینکه اقدامات یک‌جانبه تحمیلی کاملا غیرقانونی هستند.»

وی همچنین خودداری آنکارا از پیوستن به تحریم‌های ضدروسی را بسیار با ارزش دانسته و گفت که در عرصه سیاست خارجی، روسیه و ترکیه جهت گیری واحدی را دنبال می‌کنند.

ارتش سوریه کاملا حق دارد تروریست‌ها را در این کشور نابود کند

وزیر خارجه روسیه همچنین اعلام کرد، ارتش سوریه کاملا حق دارد تا تروریست‌ها در این کشور، از جمله نیروهای گروه تروریستی جبهه النصره را از بین ببرد.

لاوروف افزود: «اوضاع در استان ادلب به خاطر فعالیت نیروهای جبهه النصره بسیار پیچیده شده است. که تعداد آنها طبق ارزیابی سازمان ملل به ده‌ها هزار نفر می‌رسد.»

وی گفت: «بر اساس نظارت پست‌های بازرسی ترکیه، اوضاع در منطقه آرام بود، ولی اخیرا ما شاهد اقدامات تهاجمی و در وهله نخست از سوی جبهه النصره بوده‌ایم. تیراندازی‌های مکرر به مواضع نیروهای دولتی سوریه صورت می گیرد، پهبادهای بسیاری همه روزه پایگاه هوایی روسیه در فرودگاه “الحمیمیم” را هدف قرار می دهند و بسیاری دیگر اقدامات تحریک آمیز صورت می گیرد.»

وزیر خارجه روسیه تأکید کرد: «مسلماً در چنین وضعیتی ارتش سوریه کاملا حق دارد تا با این گروه‌های تروریستی برخورد کرده و آنها را نابود کند و این مسئله در تطابق کامل با مفاد قطعنامه ۲۲۵۴شورای امنیت سازمان ملل است.»

آنکارا انتظار دارد آمریکا دست از تهدید و اعمال فشار برداشته و به مذاکره روی آورد

وزیر امور خارجه ترکیه نیز در این کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که آمریکا باید به سمت مذاکره با ترکیه بازگردد و تهدید و اعمال فشار در برخورد با این کشور تنها منجر به هرج و مرج خواهد شد.

چاووش‌اوغلو گفت: «نگرانی هایی درباره حمله به ترکیه، از جمله در کشورهای اروپایی وجود دارد. ما شاهد عواقب اعمال فشار دلار هستیم، ولی این مسئله به اعتبار آن آسیب می‌رساند. آمریکا باید از این موضع گیری اشتباه دست بردارد. این مسئله دو بعد دارد: ثبات در ترکیه که برای اتحادیه اروپا مهم است و دوم اینکه امروز تحریم‌ها علیه ترکیه صورت می‌گیرد و فردا ممکن است علیه کشور اروپایی دیگری انجام اعمال شود. و این باعث هرج و مرج خواهد شد. اگر آمریکا می‌خواهد احترام بین‌المللی خود را حفظ کند، باید به عقاید و منافع دیگر کشورها هم احترام بگذارد و به مذاکره با ترکیه بازگردد.»

وزیر خارجه ترکیه یادآور شد که آنکارا مواضع متناقض واشنگتن در رابطه با تحریمها علیه ترکیه را می‌بیند. وی افزود: «آمریکا در این زمینه دچار سردرگمی شده است. گروهی خواستار ادامه بحران هستند و گروهی تمایل دارند که این بحران خاتمه پیدا کند. سازمان‌ها و ساختارهای مختلفی وجود دارد که مواضع متفاوتی با یکدیگر دارند. در این بین ما نمی‌دانیم چه کسی نقش پلیس خوب را و چه کسی نقش پلیس بد را بازی می‌کند.»

تشریح مواضع ترکیه در باره اوضاع در استان ادلب سوریه

چاووش‌اوغلو همچنین درباره اوضاع در استان ادلب سوریه گفت، باید به طور دقیق بین تروریست‌ها و مردم غیرنظامی در این استان تفکیک قائل شد. وی توضیح داد: «در چارچوب مذاکرات آستانه، اقدامات زیادی برای تقویت اعتماد بین مخالفان استان ادلب و دولت سوریه انجام داده‌ایم. در حال حاضر ۱۲نقطه نظارتی داریم تا وخامت اوضاع در منطقه کاهش یابند. در منطقه کاهش تنش ادلب بیش از سهمیلیون نفر زندگی می کنند. البته تروریستها نیز از سایر منطق به آنجا آمده‌اند. آنها تهدیدی برای مردم غیرنظامی منطقه هستند. ما باید راهکار مشترکی با روسیه و دیگر نیروهای دارای نفوذ برای از بین بردن تروریست‌ها بیابیم. ما نمی توانیم به خاطر نابودی تروریست‌ها، شهرها را بمباران کنیم و باعث کشته شدن مردم غیرنظامی شویم. باید بین تروریست‌ها و مردم غیرنظامی تفکیک قائل شد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *