خانه / آخرین اخبار / وزرای خارجه آذربایجان و ارمنستان در نیویورک دیدار می‌کنند

وزرای خارجه آذربایجان و ارمنستان در نیویورک دیدار می‌کنند

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان، از دیدار وزیران امور خارجه این کشور و ارمنستان در ماه سپتامبر و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک خبر داد و گفت: دیدار و مذاکره مستقیم سران دو کشور فعلا در دستور کار نیست.

به گزارش یول‌پرس، حکمت حاجی اف روز جمعه در نشست خبری که به مناسبت ۲۵ سالگرد اشغال شهرستان «قبادلی» جمهوری آذربایجان از سوی نیروهای ارمنستان افزود: جمهوری آذربایجان از حل هر چه زودتر مناقشه قره باغ حمایت می کند و در عین حال خواستار تامین حق حاکمیت و تمامیت ارضی خود است.

وی افزود: ارمنستان با تحت کنترل قرار دادن بخشی از سرزمین های جمهوری آذربایجان نمی تواند به نتایج سیاسی که انتظار دارد ، برسد.

وی با اشاره به تخریب همه واحدهای اقتصادی ، اجتماعی ، یادگارهای تاریخی و فرهنگی و اماکن دینی در سرزمین های تحت اشغال جمهوری آذربایجان، اظهار داشت: شورای امنیت سازمان ملل متحد در جریان جنگ قره باغ با صدور چهار قطعنامه خواستار خروج بدون قید و شرط نیروهای ارمنی از سرزمین های جمهوری آذربایجان شده است.

حاجی اف گفت: خروج نیروهای ارمنی از سرزمین های جمهوری آذربایجان در قره باغ و تغییر وضعیت فعلی می تواند فرصت حل سیاسی این مناقشه، همکاری های منطقه ای و تامین صلح پایدار ایجاد کند.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان، درباره گزارش های مبنی بر استقرار نیروی پلیس ویژه ارمنستان در امتداد مرزهای این کشور با جمهوری آذربایجان گفت: این موضوع نشان دهنده وجود مشکلات جدی در ارتش ارمنستان است.

حاجی اف افزود: ارمنستان نیرو و تجهیزات نظامی قابل توجهی در سرزمین های جمهوری آذربایجان در قره باغ مستقر کرده است و انتقال واحد های نظامی بیشتر به این سرزمین ها نشان دهنده اهداف اشغالگری این کشور است.

وی اضافه کرد: این اقدامات هرگز به حل مناقشه قره باغ کمک نمی کند و به تنش در منطقه دامن می زند.

حاجی اف ،درباره امکانات از سرگیری مذاکرات مستقیم میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان با مشارکت میانجیگران بین المللی برای بررسی راهکارهای حل مناقشه قره باغ گفت: پس از تغییر قدرت در ارمنستان وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان با همتای ارمنی در بروکسل دیدار کردند.

یک دیدگاه

 1. با سلام و احترام
  اگر آمریکا موفق به حل مسالمت آمیز مناقشه قره‌باغ بشود، در واقع روسیه را دور زده است.
  یعنی اینکه روسیه با تمام نفوذش در قفقاز و ارمنستان موفق به این مسئله نشده بوده و آمریکا با این کار مدیریت جهانی خود را ثابت خواهد کرد، چیزی که روسیه توان آن را نداشته و برعکس برای ادامه نفوذ خود در منطقه مناقشات را دامن زده و تا توانسته اختلاف افکنی کرده.
  این مسئله فقط مختص قره‌باغ نیست بلکه کل قفقاز و حتی اکراین و دیگر نقاط شوروی سابق در مناقشات درگیر هستند.
  یعنی روسیه توانایی لازم برای حل مشکلات بین المللی را ندارد.
  آمریکا در صورت موفقیت به جهانیان ثابت خواهد کرد که توانیی حل مشکلات بین المللی را دارد.
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *