خانه / آخرین اخبار / سیزدهمین جشنواره شعر تورکی رضوی در اورمیه برگزار شد

سیزدهمین جشنواره شعر تورکی رضوی در اورمیه برگزار شد

سیزدهمین جشنواره بین المللی شعر تورکی رضوی امروز /دهم شهریور/ با شرکت شاعرانی از 17 استان و کشورهای جمهوری آذربایجان، تورکیه و عراق در اورمیه برگزار شد.

به گزارش یول‌پرس، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی روز شنبه در این مراسم گفت: ۳۸۴ اثر به دبیرخانه سیزدهمین جشنواره بین المللی شعر رضوی به زبان تورکی آذربایجانی ارسال شده بود که ۳۶۴ اثر از داخل کشور و ۲۰ اثر نیز متعلق به کشورهای خارجی بود.

وی افزود: پنج اثر از آثار شاعران ایرانی و سه اثر از ۹ شاعر خارجی در این جشنواره برگزیده شد.

وی با بیان اینکه ۲۴۶ اثر این جشنواره مربوط به شاعران آذربایجان غربی است، ادامه داد: ۳۲ نفر از ارسال کنندگان آثار به جشنواره، زن و ۲۱۴ نفر نیز مرد هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی بیان کرد: شرکت مشتاقانه شاعران سُنّی در این جشنواره یکی از ویژگی های شاخص این رویداد ادبی مهم است.

حجت الاسلام خدایاری با اشاره به اینکه جشنواره انگور برای معرفی اقتصاد و تبدیل شدن به برند در آذربایجان غربی برگزار می شود، افزود: برگزاری جشنواره شعر تورکی رضوی نیز نشانگر سنگینی کفه ترازوی شعرهای آیینی و رضوی و همچنین تعداد شعرا در این استان نسبت به سایر استان های کشور است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۲ جلد کتاب از دوره های قبلی جشنواره با عنوان ‘گونش ضیافتی/مهمانی خورشید’ منتشر شده است، افزود: خروجی این دوره نیز تا یک سال آینده منتشر می شود.

وی با تاکید بر اینکه تلاش های اهالی ادب و اشتیاق آنان برای خلق اشعار آیینی قابلیت تبدبل شدن به برند را برای آذربایجان غربی دارد، افرود: برگزاری مداوم این جشنواره زمینه حضور شاعران، گردشگران داخلی و خارجی را برای شناخت اورمیه فراهم می کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی اضافه کرد: شعر بهانه ای برای ابراز عشق و علاقه شعرا به اهل بیت عصمت و امام رضا (ع) است و از این رهگذر زمینه معرفی سرمایه ها و میراث فرهنگی آذربایجان غربی فراهم می شود.

حجت الاسلام خدایاری گفت: هم افزایی ارگان های مختلفی چون استانداری، کانون پرورش فکری و نوجوان، دفتر امام جمعه اورمیه، بسیج مداحان، صدا و سیما و شرکت توزیع برق در برگزاری این جشنواره قابل تقدیر است.

دوازدهمین جشنواره بین المللی شعر رضوی به زبان تورکی آذربایجانی ۱۰ مرداد ماه سال گذشته در اورمیه برگزار شد و ۳۷۱ اثر داخلی و۴۴ اثر خارجی به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *