خانه / آخرین اخبار / همکاری اردبیل و فائو در حفظ نژاد شتر دوکوهانه مغان

همکاری اردبیل و فائو در حفظ نژاد شتر دوکوهانه مغان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان از همكاري اردبيل و فائو در حفظ نژاد شتر دوكوهانه مغان خبر داد و افزود: در راستاي توسعه مديريت آب و خاك تفاهم نامه هاي مهمي با سازمانهاي جهاني منعقد شده است.

 خلیل نیکشاد اظهار کرد: در ۵ سال گذشته تعاملات خوبی با کشورهای خارجی در خصوص توسعه و عمران و آبادانی استان اردبیل صورت گرفته است که از آن جمله می توان به انعقاد تفاهم نامه با سازمان خوار و بار جهانی موسوم به فائو اشاره کرد.

وی گفت: در راستای تسهیل در توسعه مدیریت آب و خاک و توانمند سازی زنان روستایی تفاهم‌نامه‌های مناسبی با سازمان‌های جهانی صورت گرفته و علاوه بر آن سازمان فائو  تعاملات و همکاری‌های تنگاتنگی نیز با سازمان خوار و بار جهانی در خصوص حفظ ذخایر ژنتیکی شتر دوکوهانه در ایستگاه جعفر آباد مغان دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل  افزود: کارشناسان این سازمان بین‌المللی در طی سال‌های گذشته از این ایستگاه بازدید و راهکارهای لازم را درخصوص جلوگیری از انقراض نسل شتر دوکوهانه پارس‌آباد ارائه نمودند.

وی تصریح کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان همکاری‌های تنگاتنگی با شرکت اورالیس فرانسه برای تولید بذور اصلاح شده  و انتقال تکنولوژی تولید بذر دارد و تیم اجرایی این شرکت فرانسوی با دو بار حضور خود در استان زمین‌های مستعد تولید بذر را در استان شناسایی کرده و هم اکنون نیز درحال تولید بذور انواع محصولات زراعی در اراضی کشت و صنعت و دامپروری پارس در دشت مغان هستند.

رئیس جهاد کشاورزی استان خاطر نشان کرد: کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی نیز با سفر به کشور فرانسه از نزدیک در جریان فعالیت‌های صورت گرفته توسط این شرکت معتبر قرار گرفتتند و هدف عمده از این همکاری‌ها دستیابی به ارقامی جدید و پرمحصول و سازگار با شرایط آب و هوایی مناطق مختلف استان است تا بدین وسیله  بذوری که بیشترین میزان تولید را با حداقل آب مصرفی دارند شناسایی و در دسترس زارعان استان قرار گیرد.

سازمان خواروبار و کشاورزی

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد )فائودر شانزدهم اکتبر سال ۱۹۴۵ در قالب یک کارگزاری فنی و معتبر جهانی بنیان گذاشته شد. این سازمان وظیفه هدایت اقدامات بین المللی در جهت تحقق امنیت غذایی برای همگان از طریق ارتقاء سطح تغذیه و استانداردهای معیشتی مردم، اطمینان از ارتقاء میزان بهره وری در تولید و توزیع انواع محصولات غذایی و کشاورزی، همراه با بهبود وضعیت روستاییان را بر عهده دارد.

فائو به عنوان کارگزاری تخصصی سازمان ملل متحد، بستری بی طرفانه برای تمامی ملت ها به منظور گفتگو بر سر توافقات و سیاستگذاری لازم جهت غلبه بر گرسنگی در جهان را فراهم ساخته استاین سازمان همچنین به عنوان منبع دانش مورد نیاز برای تقویت فعالیت های کشاورزی، جنگلداری و شیلات با هدف تحقق توسعه کشاورزی و روستایی به شیوه ای پایدار نقش آفرینی می کند.

در راستای این تلاش، متخصصان فائو به تأمین راهکارهای سیاستی، تعریف استانداردها و چارچوب مقررات بین المللی و ارائه پشتیبانی های فنی لازم در طیف وسیعی از موضوعات مربوط به کشاورزی و توسعه روستایی )مواردی از قبیل تولید محصولات کشاورزی، منابع ژنتیک گیاهی و جانوری، حمایت از مصرف کننده، تغذیه، امنیت غذایی، توسعه اقتصادی– اجتماعی، شیلات و آبزی پروری، جنگلداری، مدیریت منابع طبیعی، و محیط زیست و غیرهمی پردازند.

فائو در حال حاضر دارای ۱۹۷کشور عضو می باشد که جزایر فارو و توکلائو به عنوان اعضای وابسته و اتحادیه اروپا به عنوان سازمان عضو را نیز شامل می شود.

چشم انداز

تصویر نهایی پیش روی فائو »جهانی عاری از گرسنگی و سوء تغذیه «  است که در آن غذا و کشاورزی نقش بسزایی را در ارتقاء استانداردهای معیشتی همگان، به ویژه فقیرترین جوامع به روشی پایدار از منظر اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی ایفا می کند.

تلاش های فائو در راه ریشه کنی جهانی گرسنگی در شعار این سازمان به زبان لاتین )فیات پانیسکه به معنای بگذارید نان باشد تجلی یافته است.

اقدامات در ایران

فائو در راستای تمرکز بر دستیابی به اهداف جهانی خود در خصوص امنیت غذایی، ریشه کنی فقر، مدیریت و بهره برداری پایدار از منابع طبیعی، پنج هدف راهبردی ذیل را در راستای اولویت های این سازمان برای محو گرسنگی، در دستور کار خود قرار داده است:

کمک به ریشه کنی گرسنگی، نا امنی غذایی و سوء تغذیه : مشارکت در تسهیل سیاستگذاری ها و تعهدات سیاسی در حمایت از امنیت غذایی و اطمینان یافتن از به روز بودن طلاعات مربوط به چالش های گرسنگی و تغذیه در کنار بکارگیری راهکارهای ممکن و قابل دسترس.

افزایش تولیدات کشاورزی، جنگلداری و شیلات به شیوه ای پایدار:  ارتقاء سیاستگذاری ها و اقدامات مبتنی بر شواهد در جهت حمایت از بخش های پربازده تولیدی کشاورزی )زراعت، دامپروری، جنگلداری و شیلاتدر عین اطمینان از عدم آسیب رسانی به منابع طبیعی.

کاهش فقر روستایی: حمایت از روستاییان فقیر در دسترسی به منابع و خدمات مورد نیاز از جمله ایجاد اشتغال روستایی و حمایت اجتماعی برای رهایی از فقر.

توانمندسازی جامع و کار آمد نظام های کشاورزی و غذایی: کمک به ایجاد نظام های ایمن و کارآمد غذایی در جهت حمایت از کشاورزی خرد و کاهش فقر و گرسنگی در مناطق روستایی.

افزایش مقاومت معیشت در برابر بلایا: کمک به کشورها در آمادگی به منظور مقابله با بلایای طبیعی و یا ناشی از اقدامات انسانی، از طریق کاهش ریسک و ارتقاء مقاومت نظام های های کشاورزی و غذایی.

در چارچوب اهداف راهبردی فوق، مأموریت فائو در جمهوری اسلامی ایران ادامه پشتیبانی های فنی و سیاستی این سازمان می باشد که از اوایل دهه ۱۹۷۰ با هدف ارتقاء توسعه کشاورزی و روستایی پایدار در این کشور بنیان گذاشته شده است.

با توجه به معضلات کنونی فراروی بخش های یاد شده در راستای اولویت هایی که فائو به صورت مشترک با دولت جمهوری اسلامی ایران تعریف کرده است، این سازمان به دنبال اجرایی شدن یک برنامه راهبردی و منسجم بر اساس چارچوبی فنی، جامع و نظام مند است که کشور را قادر به پاسخگویی موثر به چالش های مذکور می سازد.

ستون های اصلی این برنامه ی منسجم راهبردی بر چهار محور ذیل استوار است:

مدیریت منسجم منابع آب و خاک با در نظر گرفتن تاثیرات  زیست محیطی تغییرات آب و هوایی؛

ایجاد مقاومت به منظور بهبود امنیت غذایی، تغذیه و  سلامت غذا؛

کشاورزی خرد پایدار با هدف توسعه همه جانبه ی مبتنی بر رویکرد های کشاورزی سازگار با محیط زیست و روش

شناسی اقلیم– هوشمند؛ وبهینه و توانمند سازی منابع از طریق ایجاد ظرفیت های موثر.

استان اردبیل، تنها زیستگاه اصلی پرورش شتر دوکوهانه ایرانی

شترهای دوکوهانه ایران با نام علمی(Camelus bactrianus) به‌عنوان ذخیره ژنتیکی دامی بسیار ارزشمندی به‌حساب می‌آیند که موطن و جایگاه اصلی آنها در ایران، استان اردبیل(دشت مغان و مشگین شهر) بوده و همچنین گزارش‌های پراکنده‌ای از وجود تعداد انگشت شماری شتر دوکوهانه در استان‌های گلستان و آذربایجان شرقی حکایت می‌کند. شتر دو کوهانه در میان عشایر دشت مغان و آذربایجان از دیرباز جایگاه ویژه‌ای داشته است، چرا که این حیوان به هنگام ییلاق و قشلاق عشایر اثاث و وسایل زندگی ایلات را بر پشت خود حمل و از ارتفاعات صعب‌العبور سبلان عبور می‌دهد.

ویژگی‌های ظاهری شتر دو کوهانه

شتر دوکوهانه از لحاظ ویژگی‌های آناتومیکی جانوری است، دارای موهای بلند و ساختمان بدنی محکم که ارتفاع جنس ماده آن بطور متوسط حدود ۱۸۰ سانتی‌متر و ارتفاع جنس نر آن بطور متوسط حدود ۱۸۵ سانتی‌متر است. وزن متوسط زنده این جانور نیز در حدود ۴۶۰ کیلوگرم بوده، قطر کوهان این جانور بین ۳۵-۴۰ سانتی‌متر است که در شترهای فربه دوکوهانه بیش از ۱۰۰ کیلوگرم چربی دارند.

ژنتیک خاص شتر دو کوهانه جعفرآباد
»سرج ناکوزی» نماینده فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) در جمهوری اسلامی ایران در بازدید  از این گونه نادر جانوری با اشاره به اهمیت بقا و پرورش نسل شتر دو کوهانه در ایران و جهان گفت: شتر دوکوهانه به عنوان یکی از منابع ژنتیکی مهم محسوب می شود که به دلایل مختلفی از جمله تغیر سبک زندگی عشایر طی سال های اخیر در معرض خطر انقراض قرار گرفته است.
نماینده فائو با اشاره به اینکه کشور ایران از آب و هوایی متنوع اقلیمی برخورداراست گفت: تخریب گسترده و فراگیر منابع طبیعی در ایران متاسفانه معضل بزرگی به حساب می آید و سازمان فائو طرح جامعی برای مدیریت منابع آب، جنگلداری و مقابله با خشکسالی  در کشور ارائه کرده تا ضمن حفاظت از منابع طبیعی از نابودی گسترده منابع زیست محیطی نیز جلوگیری کند.
ناکوزی بر تامین زیرساخت ها و زمینه‌های مناسب همکاری سازمان فائو با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد و گفت: یکی از چالش های مهم سازمان فائو این است که نهایت همکاری را در جلوگیری از انقراض نسل شتر دوکوهانه و ازدیاد نسل آن در کشور ایران انجام دهیم.
وی اظهار کرد: شتر دو کوهانه منطقه جعفرآباد شهرستان بیله سوار به دلیل خصوصیات ژنتیکی منحصر به فردی که دارد بسیار حائز اهمیت است، زیرا می‌تواند تا بالای ۴۰ درجه سانتی‌گراد گرما را تحمل کند و سازمان فائو  با استفاده ازفناوری‌های جدید روز دنیا و انتقال یافته‌ها به ایران در کنار جلوگیری از انقراض نسل شتر دو کوهانه در کشور برنامه هایی برای توسعه این گونه نژادی در منطقه خواهد داشت.

  وجود نیمی از شترهای دوکوهانه کشور در استان
فرماندار بیله سوار با اشاره به دایر بودن مرکز حفاظت و توسعه شتر دو کوهانه کشور درجعفرآباد گفت: جعفرآباد مغان یکی از مراکز مهم عشایری با وسعت منابع طبیعی کلان است.

 آرام حلیم افزود: شتر دو کوهانه به عنوان گونه ای منحصر به فرد و کمیاب که از زمان های دور توسط عشایر شاهسون در استان اردبیل پرورش یافته، به دلیل ویژگی های بارزی از جمله مقاومت به سرما و قدرت راهپیمایی بیشتر در مناطق کوهستانی  به عنوان حیوانی بارکش در کوچ ایلات مورد استفاده قرار گرفته است.
وی گفت: باتوجه به اینکه ایران به عنوان مرکز ذخیره گاه ژنتیکی شتر دوکوهانه در خاورمیانه شناخته شده است، مرکز حفاظت و توسعه شتر دوکوهانه بخش جعفرآباد به عنوان مرکز هدف برای بررسی و برنامه ریزی و پشتیبانی سازمان فائو (سازمان خوارو بار و کشاورزی ملل متحد) انتخاب شده است و ۲۴ نفر شتر دوکوهانه در این مرکز نگهداری می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *