خانه / آخرین اخبار / آذربایجان شمالی؛ توجیه بی کفایتی و قصورهاست
#تجزیه_آذربایجان_ممنوع

آذربایجان شمالی؛ توجیه بی کفایتی و قصورهاست

نماینده سابق مردم اردبیل، مطرح شدن بحث تشکیل استان آذربایجان شمالی را نتیجه ناتوانی برخی در تامین مطالبات موکلین و بحثی انحرافی برای توجیه بی کفایتی‌ها‌ دانست.

به گزارش یول‌پرس، بحث داغ این روزهای آذربایجان، تشکیل استانی به نام آذربایجان شمالی است. پروژه ای که در دوره قبل نیز توسط نماینده ای مطرح شد اما با اندک اختلافی. آن یکی نام استان را “ارس” گذاشت بود و این یکی “آذربایجان شمالی”. الغرض این قصه هنوز ادامه دارد. در این باب حاشیه ها زیاد است ولیکن در مجال اندک رفتم سراغ کارشناسان استان و نظرشان را در این خصوص جویا شدم.

از آنها پرسیدم که:

*** طرح استان آذربایجان شمالی را چطور ارزیابی می کنید؟ آیا این اتفاق شدنی است یا نه؟

*** مدعیان این طرح چه اهدافی را دنبال می کنند؟

کمال پیرموذن، نماینده سابق مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامس در پاسخ به این سوالات گفت: طرح احساساتی و فرافکنانه و بی وفایی یکی دونفره، ناشی از پاک کردن صورت مسئله زیر است که چرا به نمین و دیگر مناطق بها نداده اند و نیز ناتوانی در تامین مطالبات موکلین است و… و صد در صد اتفاق نمی افتد. در پاسخ به دومین سوال میتوان گفت بحث انحرافی توجیه بی کفایتی به گمانم و در یک کلام خداوند انسان را آفرید و انسان توجیه را (این حرکت ناشیانه توجیه بی کفایتی و قصورهاست)

افشار سلیمانی، سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان نیز در پاسخ به سوالات مذکور گفت: اصولا طرح چنین موضوعاتی از طریق تریبون مجلس یا نامه نگاری یا رسانه ای نمودن آن، قبل از طی مراحل کارشناسی در نهادهای ذیربط، بیشتر جنبه تبلیغاتی با اهداف خاص پیدا میکند و در شرایط حساس کنونی کشور، میتواند به یک مشکل امنیتی تبدیل گردد. بسیار بعید بنظر میرسد این پیشنهاد ازسوی حکومت و دولت و مجلس مورد قبول واقع شود، از نظر سازمانی و هزینه هایی که چنین طرحهای میتواند بر دولت تحمیل کند و دیگر شاخصهای کمی و کیفی مرتبط با استان شدن و تسری احتمالی چنین درخواستهایی به سایر مناطق این طرح دارای ایرادات اساسی است و ره بجایی نخواهد برد.

وی ادامه داد: باید به این توجه داشت که مشکل اداره کشور و استانها، در نوع و شیوه تقسیمات کشوری نیست بلکه در عدم استقرار مردم سالاری به معنی اخص و اکمل و نهادینه نشدن شایسته سالاری و قانونمداری به نحو شایسته و بایسته در قوای سه گانه و زیر مجموعه های آنهاست. اتفاقا به ظن بنده برقراری نظام فدرالیسم ازطریق کاستن از تعداد استانها و تقسیم کشور به چند منطقه فدرال مشروط به استقرار مردمسالاری و شایسته سالاری و قانونمندی، سبب کاهش هزینه های کشورداری و به منصه ظهور رسیدن دولت کوچک و چابک و تسریع در فرایند توسعه مناطق مختلف کشور میشود. حتی در چارچوب یک نظام مردمسالار، میتوان ازطریق انتخابات آزاد نسبت به انتخاب والیان فدرال مبادرت نمود، که البته نیازمند اصلاح برخی قوانین و تصویب قوانین جدید خواهد بود، لذا معتقدم جزیره ای نمودن سیستم اداری کشور و افزایش حجم و هزینه آن، به مصلحت نیست./ ساوالان خبر

۵ دیدگاه‌ها

 1. مثلا” فرض کنید استان آذربایجان شرقی فدرالی شود چه فرقی با وضعیت کنونی دارد ؟
  اگر منظور این است که پول ملی و مجلس و حکومت خود را داشته باشد که دقیقا” میشود اداره جزیره ای و نقض غرض است

  5
  16
  • فدرالیزم تعریف مشخصی دارد.
   آیا ایالت کبک در کانادا پول ملی خود را دارد؟
   همین حالا هم شهرها مجالس خاص خود را دارند. شورای شهر در واقع نوعی مجلس محلی می باشد که میتواند بصورت کلان نیز در استانها و درصورت ایالتی شدن ایران در هر ایالت مجالس و شورای خاص خود را داشته باشند تا امورات محلی با سرعت بیشتری انجام پذیرد. می توان مقایسه کرد که برا هر امری از استانها باید از تهران مجوز صادر شود که این مسئله بروکراسی طولانی تری نسبت به اختیارات محلی سپری خواهد کرد.
   تقسیم کار در کل کشور به نفع دولت و مرکز خواهد بود.
   کنترل هزار استان برای پایتخت سخت و هزینه برتر خواهد بود. اگر لازم باشد که هر شهرستانی تبدیل به استانی شود تا بودجه استانی تخصیص داده شود در واقع ایران تبدیل به یک استان با تعداد بیشمار شهرستان و شهر خواهد شد که برای دولت و حاکمیت مشکلات بیشماری هم بدنبال خواهد داشت.
   ولی تقسیمات کشوری اگر بصورت ایالتی اداره شود با ایجاد قوانینی می توان مرکز گرایی را تبدیل اعتدال کرد.
   درواقع اداره پنج ایالت برای دولت مرکزی و اداره چند استان به مدیریت ایالتی و اداره چند شهرستان به استاندار واگذار خواهد شد که بروکراسی قابل قبولتری را خواهیم داشت.
   کسی که بنام رضایی نظر میدهی، تمام سعی تو بر ایجاد اختلاف بین مردم و اذهان عمومی است. ایجاد تنش از هر گونه.
   می دانی خوانندگان این سایت چه قشری هستند و تلاش میکنی مطالبی در جهت تحریک افکار این جماعت درج کنی که باعث تفرقه و تنفر بشود تا در شرایط فعلی که ایران نیاز به آرامش دارد منجر به تنش های اجتماعی بشوی.
   نظرهایت تمام در جهت خلاف دیدگاه خوانندگان این سایت می باشد تا هر چه بیشتر به خواسته اربابانت در آنسوی برسی.
   دیگر دستت رو شده و خوانندگان خوب میدانند که چه نیت پلیدی داری.

   13
   3
   • جنابعالی یا کاملا” بی اطلاع از امور کشور داری هستی و یا خود را نادانی زدی و تحت پوشش آن میخواهی موارد مدنظر خودت را که در جهت اهداف بیگانگان و کشورهایی مثل ترکیه است ترویج نمایی
    اگر منظور از فدرالیسم مقابله با جزیره ای شده تصمیمات است که خود فدرالیسم جزیره ای شدن است
    برای مثال فرض کنید ایالت گیلان بخواهد از شهروندان اردبیل عوارض عبور از جاده های گیلان دریافت کند و یا ایالت آذربایجان بخواهد بدون گمرکاک اجناس بنجل ترکیه را وارد ایران کرده و سوخت ارزان به ترکیه بفروشد خب اینکه میشود نقض قرض و هر روز شکایات بیشمار به تهران از این نوع تصمیمات میرسد

    مورد دوم نحوه تصمیم گیری در مورد تقسیم بندی مرز ایالات است این ایلات چگونه میخواهد تقسیم شود ؟! فرض کنید ترکها بخواهند ایالت داشته باشند تکلیفشان با استان ارومیه و قزوین چیست ؟ مردم کرد و فارس این دو استان اگر نخواهند بروند زیر بار ترکها باید چه کنند ؟ مهاجرت کنند ؟ اسلحه بردارند و جنگ کنند ؟
    واقعا” شما ترکها چرا فکر میکنید ضریب هوشی ما اینقدر پایین است که بخواهیم با طناب پوسیده وابستگان عردوغان کشورمان را متشنج کنیم ؟
    فدرالیسم برای کشورهای قومیتی اگر خوب است اول آنرا در ترکیه وآذربایجان اجرا کنید اگر جواب داد پیشنهاد اجرای آنرا در ایران هم بدهید
    وسلام نامه تمام
    امیدوارم یول پرس حسب اعتقاد به دموکراسی نظرات من را منتشر کند که حاضرم با هر فعال معدنی ترک در این رابطه مناظره داشته باشم

    6
    17
    • کوچکتر از آنی که دیده شوی

     4
     2
    • رضایی چقدر تو خائنی؟
     سفسطه برای امثال تو ساخته شده، تمام حرفهایت از انواع سفسطه استفاده میکنی.
     اولا اردوغان چه ربطی به مسائل داخلی ایران دارد؟
     چرا همش اونو مطرح میکنی؟ شاید اصلا دوستدار اونی و با این روشها همش سعی در مطرح کردن اون داری؟
     شاید هم ازش پول میگیری تا اینطور تبلیغاتش کنی؟
     رضایی یا جاسوسی یا احمق و نادان. برای چی؟
     مسئبه تقسیمات کشوری و نوع اداره کشور هیچ ربطی به دیگران ندارد. بزرگان سیاست کشور بهتر میدانند که صلاح در چیست. ما هم نظر خود را مطرح میکنیم. نه بر اساس خواست اربابان توی خائن.
     کشور کانادا یک کشور قدرالی استو دارای چند ایالت.
     کشور آلمان یک کشور فدرالی است و دارای چند ایالت.
     هم اکنون کشور همسایه شمالی ایران که زمانی جزئی از خاک ایران بوده و با خیانت امثال توی رضایی توسط روسها از ایران جدا شده هم تشکیل شده از چند ایالت خودمختار.
     روسیه هم فدرالی است. آمریکا نیز تشکیل شده از ۵۲ ایالت. بریتانیا نیز فدرالی است.
     اگر کمی برسی کنیم خواهیم دید که بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا روش اداره کشورشان ایالتی است و این به خواست اردوغان نیست.
     در هر کشوری تصمیم گیرنده خود مسئولین و برگزیدگان آن کشور هستند که خواسته های مردمشان را تبدیل به قوانینی میکنند که امورات آن کشور جریان یابد.
     گیلان غلط میکند عوارض بگیرد و آزربایجان هم همچنین غلط میکند اجناس هر کجا را وارد کند و یا سوخت رایگان به کشوری بدهد. مگر قوانین مملکتی وجود ندارد که اینطور ضر میزنی؟
     هم اکنون کالاهای بنجل از طریق مرزهای کردستان بوسیله کولبران وارد ایران میشود و تو و امثال تو از عملکرد آنها دفاع میکنی. قاچاقچی یک عده کولی و کولبر کوردل هستند که اتفاقا اسلحه هم می آورند و به گروهای تروریستی هم کمک میکنند و اصلا یکی از راهاای تامین مالی تروریستها کولبری و قاچاق هست.
     اتفاقا از این گروهای تروریستی مانند پ ک ک و پژاک قدرتهای امپریالیستی مانند آمریکا و کشورهای کثیفی مانند اسراییل حمایت میکنند و تبلیغات زیادی در جهت حمایت افکار عمومی از این تروریستها میکنند.
     ایجاد قوانین فدرالی و تقسیمات کشوری باید بگونه ای باشد که منافع همه مردم از هر گروهی چه قومی نژادی جنسیتی و حتی گروهای سیاسی موجه تامین شود.
     همین حالا مگر کوردها در استان آزربایجان برای خود تلویزیون و رادیو ندارند؟
     من میگم یا خائنی یا احمق که احتمال به یقین خائن و دو بهم زن هستی.
     نهوه اداره کشور به خواست مردم باید باشد البته با بکارگیری راهکارهای علمی و رعایت حقوق انسانی.
     مردم تورک زبان ایران اسلامی که در تمامی مراحل از جان و مال خود برای کشور ایران عزیز دریغ نکرده اند حق دارند که به حقوق حقه خود برسند که اگر مردم کورمانج یا کلهر یا عرب و یا تورکمن و یا بلوچ و فارس حق دارند، مردم تورک آزربایجان و مردم قاشقای و افشار و خلج و دیگران هم حق دارند.
     حتم که نباید حقوق به حقه کسی پایمال بشود.
     همانطور که تجزیه طلبی آزربایجان یا خوزستان و یا بلوچستان نپذیرفتنی است، تجزیه طلبی کوردها نیز پذیرفتنی نمی باشد.
     باید نامهای تاریخی و یادمانهای تاریخی محفوظ بمانند نه اینکه جمعیت تازه رسیده از عراق و سوریه بیایند و بگویند اینجا زندگی میکنند پس به میل آنها باید نامگذاری بشود و به میل آنها اداره شود.
     ما مردم ایران حق داریم در خصوص نحوه اداره کشور خودمان نظر بدهیم و بخواهیم، ربطی به دیگران ندارد. همانطور کشورهای همسایه و دیگر کشورهای دیگر نیز برای خودشان تصمیم گیری میکنند ربطی به ما ندارد. مطرح کردن اینکه اول اونجا بعدا اینجا احمقانه است و سفسطه.
     اجرای هر قانونی در کشورهای همسایه در صورتی که به منافع کشور ما لطمه نزند به ما ربطی ندارد. به خودشان ربط دارد.
     رضایی احمق،
     بسیار واضح میگویم، که قوانین کشورهای تورکیه و جمهوری آذربایجان ربطی به ما نمی تواند داشته باشد و مطرح کردن این حرف که اول آنجا اجرا بشود احمقانه است.
     مگر ایران و آن کشورها در یک واحد سیاسی هستند که میگویی اول آنجا بعد اینجا؟
     اصلا آجا هر آنچه اجرا میشود لزوم ندارد در اینجا اجرا شود و برعکس.
     رضایی واقعا خائنی، چرا دائم آنها را به مسائل داخلی ایران ربط میدهی؟ نکند از آنها جیره و مواجب میگیری تا تبلیغات معکوس انجام بدهی؟
     اگر اینطور نیست پس دیگر آنها را مطرح نکن. مسائل داخلی کشورمان به آنها ربطی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *