خانه / آخرین اخبار / با تشکیل استان جدید، مغان پیشرفت نخواهد کرد
امام جمعه جعفرآباد مغان در گفتگو با یول‌پرس؛

با تشکیل استان جدید، مغان پیشرفت نخواهد کرد

حجت‌الاسلام باقری گفت: معمولا شهرها و شهرستان‌هایی که به خاطر فاصله زیاد از مرکز استان از توسعه کمتری برخوردار هستند با ایجاد فرمانداری ویژه و یا برخی ادارات کل و گرفتن برخی اختیارات بیشتر از مرکز استان، مشکلات و امور اداری مردم را در همان شهرستان حل می‌کنند و شهرها و شهرستانهای اطراف به جای مراجعه به مرکز استان به آن شهرستان ویژه مراجعه می کنند. خوب بود آقایان نمایندگان چنین طرح‌هایی را پیگیری و عملی می‌کردند.

یول‌پرس: مطرح شدن مبحث تشکیل استان جدید به نام «آذربایجان شمالی»، واکنش‌های زیادی داشت و با استناد به حافظه تاریخی، بسیاری از صاحب‌نظران و سیاسیون آذربایجان با این موضوع به مخالفت برخاستند و آن را نه خواست عموم مردم شهرهای شمال استان‌های آذربایجان‌شرقی و اردبیل، بلکه مواضع شخصی یک نماینده مجلس مطرح کردند.

یکی از کسانی که با این موضوع مخالفت کرده و واکنش نشان داد، حجت‌الاسلام و المسلمین محمد جواد باقری، امام جمعه جعفرآباد مغان، بود که در خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته خود، مطرح شدن تشکیل استان آذربایجان شمالی را تفرقه‌آمیز دانسته و گفت: ” متأسفانه این صداهای تفرقه‌آمیز از زبان برخی نمایندگان استان اردبیل هم به گوش رسید و به جای اینکه بعد از تصویب شدن منطقه آزاد تجاری اردبیل عزم خود را برای پیشرفت بیشتر استان جزم کنند، نعره شیطانی تفرقه و تجزیه و طرح ایجاد استانی به نام آذربایجان شمالی را مطرح می‌کنند.”

انتشار سخنان وی در فضای مجازی و سایت‌های خبری با واکنش‌های زیادی همراه بود بطوریکه برخی مواضع وی را سخن مردم دانسته و برخی با آن مخالفت نمودند.

در این راستا و برای تنویر افکار عمومی، خبرنگار یول‌پرس به سراغ ایشان رفته و در خصوص موضوع تشکیل استان آذربایجان شمالی و سخنان هفته گذشته وی با ایشان به گفتگو پرداخته است:

یول‌پرس: در خصوص سخنان شما در خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته مبنی بر اینکه “طرح استان آذربایجان شمالی نعره شیطانی بود” متاسفانه برداشتهای متفاوتی از سخنان جنابعالی شده و هر یک از شهرهای استان اردبیل واکنشهای متفاوتی به این سخنان داشته‌اند بطوریکه برخی با آن مخالف و برخی موافق سخنان شما بودند. سوال اول اینکه متاسفانه آذربایجان شاهد تجزیه‌های زیادی بوده است از قرادادهای ترکمنچای و گلستان که منطقه آذربایجان تجزیه شد تا تقسیم بندی استانی در دهه‌های گذشته؛ نظر شما در این خصوص چیست؟ 

بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت شما و همکاران محترم و خوانندگان گرامی و تشکر از فرصتی که در اختیار بنده قرار دادید. در دانش جغرافیا مبناهای مختلفی برای تعریف جغرافیا وجود دارد به عنوان مثال جغرافیای سیاسی، فرهنگی، اقلیمی که با توجه به شرایط و موقعیت زمانی و مکانی متغیر است. آذربایجان یک جغرافیای بزرگ فرهنگی و قومیتی دارد که پهنه آن از شمال به روسیه از جنوب به زاگرس از شرق به خزر و از غرب به ارزروم می رسد. لیکن در گذر زمان و در اثر بی کفایتی‌های سلاطین قاجار و پهلوی، بخشهای عظیمی از آذربایجان از ایران پهناور جدا شده است و در جغرافیای سیاسی تعریف جدیدی تحت عنوان کشورهای متعدد پیدا کرده است. آن قسمت از آذربایجان که در جغرافیای سیاسی ایران باقی ماند هم ابتدا ایالت آذربایجان بود که به مرور زمان و بر اثر افزایش نفوس و جمعیت و گسترش شهرها و توسعه امکانات به استانهای متعددی تقسیم شد. ولی حوزه فرهنگی آذربایجان در داخل ایران، بر اساس زبان و آداب و رسوم مشخص است و نباید صرف تغییر نام یک منطقه بگوییم آن قسمت از آذربایجان جدا شده است. آذربایجان یک تقسیم سیاسی دارد و یک بدنه واحد فرهنگی که باید آن را در راستای تمامیت ارضی کشورمان حفظ کنیم.

یول‌پرس:  آیا تشکیل استان آذربایجان شمالی می‌تواند توسعه مناطق شمال استان‌های اردبیل و آذربایجان شرقی که سالهاست با معضل عدم توسعه و توزیع نامتوازن رفاه دست و پنجه نرم می‌کنند، به همراه داشته باشد؟

یقینا در شرایط فعلی و با توجه به وسعت کم منطقه در مقایسه با استان‌ها بزرگی مثل کرمان و یزد و اصفهان که با وسعت بیشتری بطور منسجم مدیریت می شوند بعید به نظر می‌رسد که تشکیل این استان جدید بتواند موجب توسعه این منطقه شود چرا که اگر واقع‌بین باشیم خواهیم دید که زیر ساخت مناسب در شهرها و شهرستان وجود ندارد و خواه ناخواه تمام تمرکزات و توان‌ها معطوف ایجاد زیرساختهای لازم در مرکز استان مذکور خواهد شد و باید استانداری و ده‌‍ها اداره کل جدید و نیروی انسانی کارآمد فراهم شود تا شکل اولیه استان صورت بگیرد و این خود مستلزم زمانی طولانی خواهد بود و تجربه تشکیل استان‌های جدید این مطلب را برای همه به خوبی روشن کرده است که معمولا فقط مرکز استان پیشرفت می‌کند و باز هم شهرهای دیگر در حاشیه قرار می‌گیرند و عملا دردی را درمان نخواهد کرد و فقط تغییر صورت مسأله است.

یول‌پرس:  بطور کلی به نظر جنابعالی این پیشنهاد چه میزان می‌تواند عملی باشد؟ آیا شاهد تولد استان جدید در منطقه آذربایجان خواهیم بود؟

با توجه به توضیحاتی که عرض کردم چنین مسأله‌ای و تولد استان جدید به قول منطقیون « سالبه به انتفای موضوع » است. هر چند که اینجا مقومات و مواد اولیه تشکیل استان هم به سختی یافت می شود و در واقع از چند جهت چنین اتفاقی جنبه ایجابی نخواهد یافت و اگر بگوییم غیر ممکن است اغراق نکرده ایم.

یول‌پرس:  به نظر شما چرا چنین مباحث غیرکارشناسی شده از طرف نمایندگان مطرح می‌شود؟ به نظر جنابعالی طرح جایگزین و کارشناسی شده به منظور توسعه منطقه چه طرحی می‌تواند باشد؟

خب همانطور که مستحضر هستید جرقه این بحث را یکی از نمایندگان استان اردبیل بعد از آن که شهرستان حوزه انتخابیه وی به محدوده منطقه آزاد تجاری مغان ملحق نشد مطرح کرد و بنده هم عرض کردم که این پیشنهاد به نوعی اهرم فشار بر دولت و نوعی تفرقه افکنی بود. ولی دلیل نمی‌شود که هر کس طبق قانون به خواسته ذهنی خود نرسید بنای تهدید و ناسازگاری بگذارد و بذر اختلاف و تفرقه بیفکند. اگر بنا بود چنین باشد که سنگ روی سنگ بند نمی شد. به خصوص در این شرایط نابسامان اقتصادی و فشار همه جانبه دشمنان که تلاش می کنند تا انقلاب اسلامی نتواند چهل سالگی خود را جشن بگیرد، کشور نیاز به وحدت و همدلی دارد و حتی در بعضی مواقع باید خواسته‌ها و منافع خرد را فدای منافع کلان کشور کنیم بیان چنین موضوعی به نظر اینجانب صرفا جنبه تبلیغاتی داشت و برخی نمایندگان دیگر هم که با این طرح همراه شدند یقینا طرح جامع و راه گشایی برای این استان جدید نداشته و ندارند چرا که اگر واقعا طرح و برنامه داشتند به حل مشکلات حوزه های انتخابیه خود می پرداختند نه این که با بیان این طرح فرار به جلو کنند و از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند.

معمولا شهرها و شهرستان‌هایی که به خاطر فاصله زیاد از مرکز استان از توسعه کمتری برخوردار هستند با ایجاد فرمانداری ویژه و یا برخی ادارات کل و گرفتن برخی اختیارات بیشتر از مرکز استان، مشکلات و امور اداری مردم را در همان شهرستان حل می‌کنند و شهرها و شهرستانهای اطراف به جای مراجعه به مرکز استان به آن شهرستان ویژه مراجعه می کنند. خوب بود آقایان نمایندگان چنین طرح‌هایی را پیگیری و عملی می‌کردند.

یول‌پرس: با توجه به جایگاه و ارتباط شما با مردم منطقه، نظر آنان در خصوص مباحث مطرح شده چیست؟ و آیا چنین سخنانی نمی‌تواند باعث افزایش اختلاف داخلی در یک استان باشد؟

مردم شریف مغان و عشایر غیور ایل شاهسون که در گستره عظیمی از منطقه آذربایجان از بزرگترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی و دامی کشور هستند یقینا نظرات مختلفی نسبت به این موضوع دارند و بنده از سر دلسوزی این نکته را عرض کردم و باز هم می خواهم که نسبت به این موضوع واقع بین باشند که تشکیل استان جدید هم هیچ سودی برای منطقه مغان نخواهد داشت چرا که به خاطر واقع شدن در منطقه صفر مرزی هیچ گاه مرکز استان از منطقه مغان نخواهد بود و باز هم مغان در حاشیه یک استان جدید قرار می‌گیرد و مرکز استان رشد بیشتری خواهد یافت. ولی اگر مطالبه و پیشنهاد از مجرای قانونی باشد همانطور که ما از تریبون نماز جمعه به گوش مسئولان می رسانیم بهتر نتیجه خواهد داد. حقیقتا مغان از مناطق ثروت خیز ولی محروم کشور و استان اردبیل است. علیرغم وجود شرکت‌های بزرگ کشاورزی و دامی و قرار گرفتن در نقطه صفر مرزی و بهره مند بودن از خاک و آب و هوای مناسب که مهمترین عامل در جهت بالابودن کیفیت محصولات این منطقه است متاسفانه زیرساخت های مناسب مثل راه و جاده های مواصلاتی مناسب، آب شرب گوارا و کارخانه‌های صنایع تبدیلی در منطقه وجود ندارد که مسئولان امر به ویژه مسئولان استانی باید توجه بیشتری به این منطقه مهم کشور داشته باشند ولی در وهله اول باید خود مسئولین و اهالی محترم مغان در زمینه تولید و اشتغال سرمایه گذاری کنند تا زمینه برای حضور سرمایه گذاران دیگر، از نقاط مختلف کشور در این منطقه فراهم گردد. سرمایه مردم مغان و پول و ثروتی که می تواند چرخ تولید و اشتغال را بچرخاند تبدیل به آپارتمان و شهرک‌های مسکونی در مرکز استان می‌شود. مردم عزیز مغان باید بدانند و به آن سطح از آگاهی برسند که هیچ کس نمی تواند به اندازه خودشان دلسوز آنها باشد. مولا امیرالمؤمنین علی(ع) می فرمایند: « عُمِّرَتِ البُلْدَانُ بِحُبِّ الأوطَانِ » سرزمین ها با محبت و دوست داشتن وطن ها آباد می‌شوند. توصیه من به مردم شریف مغان به خصوص نسل جوان این است که به جای نگاه دوگانه شمال و مرکز استان خودشان آستین همت بالا بزنند و وطن و سرزمین مادری خود را آباد کنند. البته نجابت مردم غیور مغان نباید باعث شود که مسئولین از وظیفه ذاتی خود نسبت به آنان غافل شوند و آنها را مورد غفلت و فراموشی قرار دهند.

۲ دیدگاه‌ها

 1. آیا با تشکیل ایالت آذربایجان جنوبی زیر نظر تبریز مغان پیشرفت خواهد کرد ؟
  تبریزی که همه بودجه استانی اش را صرف خود میکند

  5
  6
  • من با مطالعه بخش نظرات خبرهای دیگر یول پرس متوجه شدم که “رضایی” اهل منطقه نیست (طبق گفته خودش) و چه بسا اهل ایران هم نیست و به دنبال ایجاد تفرقه بین شهرهای کشور است.

   در نتیجه از یول پرس خواهشمندم پاسخ قبلی من در این صفحه را منتشر نکند.

   به امید پیشرفت روزافزون تبریز و اردبیل و یزد و بندرعباس و دیگر شهرهای آذربایجان و ایران و کوری چشم دشمنان و تفرقه‌افکنان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *