خانه / آخرین اخبار / وضعیت امنیت سرمایه گذاری در استان‌ها چگونه است؟ + جدول

وضعیت امنیت سرمایه گذاری در استان‌ها چگونه است؟ + جدول

شاخص كل امنيت سرمايه گذاري در ايران براي زمستان 1396 عدد 5.98 از 10 (10 بدترين حالت) ارزيابي شده است. اين عدد به تنهايي معناداري بالایی ندارد و تنها در مقايسه با عدد فصل هاي آينده است كه روند بهبود يا وخامت را نشان خواهد داد.

به گزارش یول‌پرس، اولین ارزیابی فصلی فعالان اقتصادی کل کشور از شاخص امنیت سرمایه گذاری در ایران منتشر شد. مرکز پژوهش های مجلس این گزارش را منتشر کرده است. در این گزارش وضعیت مؤلفه های امنیت سرمایه گذاری به تفکیک استان ها و حوزه های کسبوکار در زمستان سال ۱۳۹۶ ارائه شده است.

طبق این گزارش و براساس تعریف این تحقیق، امنیت سرمایه گذاری در شرایطی به طور کامل برقرار می شود که متغییرهای اقتصاد کلان (نرخ تورم، نرخ ارز و..) باثبات یا قابل پیش بینی باشد، قوانین و مقررات و رویه ها و تصمیمات اجرایی باثبات، برای همه شفاف و مفهوم و به طور سهل و مؤثری اجرا شوند و درصورت ضرورت تغییر، تغییراتشان در زمان معقولی پیش از اجرا، به اطلاع ذینفعان برسد، سلامت اداری برقرار باشد و اطلاعات مؤثر بر فعالیت های اقتصادی به طور شفاف و برابر در دسترس همه شهروندان باشد، جان و مال همه شهروندان از تعرض مصون باشد، حقوق مالکیت برای همه دقیق تعریف و تضمین شده باشد، نهادهای قضایی و انتظامی چنان مجهز و سالم و کارآمد باشند که هرگونه استفاده خودسرانه و بدون اجازه از دارایی فیزیکی یا معنوی دیگران، برای کسی مقرون به صرفه نباشد و شهروندان مالباخته بتوانند با مراجعه به نهادهای قضایی و انتظامی، در کمترین زمان، مال از دست رفته خود را به همراه خسارت مربوط، دریافت کنند و در آخر اینکه فرهنگ وفای به عهد و صداقت در مراکز اقتصادی رایج باشد.

این گزارش می نویسد: شاخص کل امنیت سرمایه گذاری در ایران برای زمستان ۱۳۹۶ عدد ۵٫۹۸ از ۱۰ (۱۰ بدترین حالت) ارزیابی شده است. این عدد به تنهایی معناداری بالایی ندارد و تنها در مقایسه با عدد فصل های آینده است که روند بهبود یا وخامت را نشان خواهد داد.

براساس ارزیابی زمستان ۱۳۹۶ فعالان اقتصادی مشارکت کننده در این پیمایش، سه مؤلفه: عمل مسئولان ملی به وعده های داده شده، عمل مسئولان استانی و محلی به وعده های اقتصادی داده شده و اعمال نفوذ و تبانی در معاملات ادارات حکومتی را به عنوان نامناسب ترین مؤلفه های امنیت سرمایه گذاری عنوان کرده اند.

در طرف مقابل، فعالان اقتصادی شرکت کننده سه مؤلفه ایجاد اختلال در کسب وکار به دلیل تحریم های خارجی، رقت مالی (پول نقد، کالا، تجهیزات و ماشین آلات)، توزیع کالای قاچاق به ضرر بخشی از فعالان اقتصادی در بازار را به عنوان مناسب ترین مؤلفه های امنیت سرمایه گذاری (نسبت به سایر مؤلفه ها) در ایران طی زمستان ۱۳۹۶ ارزیابی کرده اند.

براساس یافته های داده های پیمایشی این تحقیق در زمستان ۱۳۹۶، فعالان اقتصادی مشارکت کننده در این پیمایش از استان های البرز، تهران و چهارمحال و بختیاری بدترین ارزیابی و از استان های اردبیل، مرکزی و یزد بهترین ارزیابی را از ادراک امنیت سرمایه گذاری در استان هایشان ارائه کرده اند. پس از تلفیق داده های آماری و یافته های پیمایشی در این تحقیق، استان های خراسان جنوبی، بوشهر، زنجان، هرمزگان و اردبیل نامناسب ترین و استان های تهران، البرز، چهار محال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد مناسب ترین وضعیت را در شاخص امنیت سرمایه گذاری در زمستان ۱۳۹۶ کسب کرده اند. این نتایج حاکی از فاصله میان ذهنیت فعالان اقتصادی (پیمایش) با داده های آماری اقتصاد ایران است. انتظار می رود بخشی از این فاصله با افزایش حجم پیمایش به ۱۰ هزار مورد کاهش یابد.

براساس نتایج این پیمایش، در زمستان ۱۳۹۶، ادراک امنیت سرمایه گذاری از بین ۹ بخش اقتصادی فعالان اقتصادی در بخش صنعت و ساختمان و نیز بخش معدن (بجز نفت و گاز) بدترین ارزیابی و فعالان اقتصادی در بخش نفت خام و گاز طبیعی و نیز بخش تأمین آب و برق و گاز، بهترین ارزیابی را از وضعیت امنیت سرمایه گذاری ارائه کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *