خانه / آخرین اخبار / جعلیات کوروش از نظر مورخ بزرگ هلندی
برگی از تاریخ باستان (4)

جعلیات کوروش از نظر مورخ بزرگ هلندی

لندرینگ نوشته است: «تفسیری که از منشور شد و از آن به عنوان منشور حقوق بشر نام برده شد، تفسیری اشتباه بود که بسیاری از حقایق در آن نادیده گرفته شد. با این حال گویی همچنان بر روی این موضوع که منشور کوروش نقش بسزایی را در تاریخ حقوق بشر ایفا کرده، سماجت‌های زیادی می‌شود.»

یول‌پرس: تمام آنچه مردم ایران از رسانه‌های رسمی و غیررسمی از کورش بنیانگذار امپراتوری هخامنشی شنیده اند متناسب با ذائقه قهرمان پرستی آنان بوده است. این قهرمان پرستی – قهرمان‌سازی – کم کم به عنوان اصل مسلم مورد پذیرش قرار گرفته شده است. از طرف دیگر بزرگ نمایی کورش یا ملایم تر بگوییم احیای دوباره کورش ریشه‌ای سیاسی و ضددینی دارد؛ که در جای خود باید مورد بررسی قرار گیرد.[۱]

با توجه به اینکه تاریخ پیش اسلام ما مدیون مستشرقان و باستانشناسان غربی است، پس برای بیان نظراتی بر خلاف این اصل مسلمی که چندان قابل اعتماد نیست و نشان هایی از دم خروس آن هویدا گشته ناچاریم از اغیار نشان بیاوریم:

“جونا لندرینگ”، مورخ هلندی می‌گوید: «تمامی آنچه در تاریخ در مورد کوروش، پادشاه هخامنشیان نقل شده دروغی بیش نیست؛ یک دسیسه تاریخی  است.»

او عقیده دارد استفاده از نام و هویت کوروش کبیر تنها ابزار تبلیغاتی آخرین شاه پهلوی بود. محمدرضا شاه و دستگاه تبلیغاتی او از نام کوروش و استوانه برجای مانده از او تنها برای تثبیت حکومت پهلوی استفاده کرد.

لندرینگ درباره سخنان و نقل‌های تاریخی مطرح شده در رابطه با دوران حکومت کوروش کبیر در بین‌النهرین و رفتار متعادل و مسالمت‌آمیز وی در مواجهه با تمامی ادیان و اقوام در منطقه می‌گوید: «همه اینها تبلیغات است. تبلیغاتی که در دوران حکومت پهلوی و آغاز جشن‌های ۲۵۰۰ ساله به اوج خود رسید. کسانی که این موضوع را قبول ندارند فعالان سیاسی هستند که به گونه‌ای درگیر بازی تبلیغاتی پهلوی محمدرضا شاه شده بودند. استوانه کوروش بیشترین نقش تبلیغاتی را در جشن‌های ۲۵۰۰ ساله محمد رضاه ایفا کرد. یک نسخه از این استوانه به عنوان پیشکش به سازمان ملل متحد داده شده تا شاه از این طریق از کشورش، ایرانی سکولار با نمایی از آزادی مذهبی به نمایش بگذارد. کاری که استوانه کوروش به راستی برای او انجام داد.»

وی می‌افزاید: «تفسیری که از منشور شد و از آن به عنوان منشور حقوق بشر نام برده شد، تفسیری اشتباه بود که بسیاری از حقایق در آن نادیده گرفته شد. با این حال گویی همچنان بر روی این موضوع که منشور کوروش نقش بسزایی را در تاریخ حقوق بشر ایفا کرده، سماجت‌های زیادی می‌شود.»

سخنان لندرینگ بعد از اثبات، در دسامبر ۲۰۰۶ به شرح صفحه انگلیسی ویکی‌پدیای منشور کوروش اضافه شد.[۲]

پروفسور “ون در اسپک” نیز در مورد کوروش می‌گوید: «کوروش هیچ‌گونه طرح و یا سیاست نوینی را در مقابل مردمی که تنها مطیع او بودند اجرا نکرده است. به دستور او معابد تخریب شدند. هگمتانه غارت زده شد. کوروش پس از یکی از بزرگ‌ترین نبردهای خود (اوپیس)، چپاول و غارتگری کرد و شمار زیادی از مردم را به کام مرگ فرو برد.»[۳][۴]

پی نوشت:

[۱]. تاریخ‌نگاری ناسیونالیستی پایه‌گذار اوهام تاریخی مقدس، ملیت و ناسیونالیسم در ایران، درآمدی بـر ناسیونالیسم در ایـران، پهلویسم؛ ایسمی پوشالی، بانیان تغییر در دوره‌ی رضاشاه

[۲]. Sciolino, E. (2000). Persian Mirror. Touchstone

[۳]. Root, M.C. (1979). The king and kingship in Achaemenid Art: Essays on the Creation of an Iconography of Empire. EJ Brill

[۴]. تاریخ ایرانی

۱۶ دیدگاه‌ها

 1. بهترین و واقعی ترین تفسیر همین هست که ایشون میگن

  37
  16
 2. افتخار تورکان آذربایجان این است این جانی و جنایتکار تاریخ -کوروش خاخام منشی توسط شیر زن آذربایجانی یعنی آناتومروس به هلاکت رسید و به او چنین گفت از خونت بخور تا سیراب شوی.

  34
  16
  • ماساگت ها غرب ایران بودن و ربظی به اذربایجان ندارن در ضمن تومریس ملکه قومی به نام ماساگت بود که سرچ کن در اینترنت اداب و رسوم ماساگت ها نوشته هرودوت ببین چی میاد هرودوت تنها کسیه که گفته کوروش به دست تومریس کشته شده همون هرودوت میگه ماساگت ها مردم پیر را میکشتن و گوشتشونو میخوردن و زنان به…..

 3. اگر کسانی ویرا متهم میکنند که با خاله اش ازدواج کرده در حالی که خضر پیامبر پسرخاله او بوده یک بیسوادی هم چون تو ادعا میکند اناتومروس سر او را بریده.
  ثانیا چرا یولپرس مقالاتی پیدا میکند که کوروش را به بزرگنمایی پهلوی نسبت میدهد. مسئله کوروش برای ما ورای این مسئله است. چون پهلوی پادشاه بوده وکوروش هم پادشاه نباید با هم مقایسه شوند.

  19
  40
  • از توهم بیا بیرون خسرو پرویز-شما منابع و عکس هایی را که به نفعتونه را قبول دارین ولی بقیه رو نه،

   31
   20
   • شما همه از اسمش ترسید ه ایدوگرنه اینقدر کشش نمیدادید

    15
    17
    • خطاب به خسرو
     ترس!!!
     کشتیمش انداختیم تو کاسه توالت و یه سیفون روش
     با این کارمونم انتقام تمام ملت های مورد ظلم و جنایت واقع شده رو گرفتیم

     17
     13
     • ادعا کردن خیلی ساده است. هیچ تاریخ شناسی حرفهای تو کوچک را پشتیبانی نکرده. شما ترکها عادت به حرفهای بدون پشتیبان دارید. که دیگران به ریشتان میخندند

      15
      10
     • خسرو جان فک نکن به اندازه شماها در محافل سیاسی بهمان بخندند یه نگا به سخنرانی اقای احمدی نژاد در امریکا بنداز حساب کار دستت بیاد

      7
      1
 4. شما همه از اسمش ترسید ه ایدوگرنه اینقدر کشش نمیدادید

  15
  15
 5. فعلا مجبوری در مدرسه به بچه ات کوروش را فرا بگیری. هر وقت بابا علیف شما امد و خواست سیستم را عوض کند ان موقع جنگ ۳ را نشان مهدی خان خواهیم داد. ببینیم چطور حرفت را به کرسی میرسانی.

  14
  14
  • جاییکه منطق تمام میشود تهدید شروع میشود
   و بازگشت به اصل خوروش بزرگ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   11
   5
   • به علی۱۱
    علی جان بگذار بخندند. مسئله جعل واقعییات است تومروس ملکه سکها بوده واین ابلهان مانند سار کله خود را طوی برف کردند. با گذاشتن انا جلوی اسم وی ادعا دارند طرف وسکها ترک هستند ارزویی که به گل بردند. حتی ویکیپدیا گفته ترکان به جعل حقایق متوسل شدهاند. تمام تاریخدانان گفته اند سکها جز هنداروپایی هیستند. ترکان بعد از اسلام بعد از قادسیه وارد این منطقه شدند.

    6
    7
    • به خسرو خان ویکیپدیا یا گوزپدیا میگی منبع؟؟؟ سکاها هندو اروپایی نبودند التصاقی زبان بودن نادان دکتر شیرین بیانی در کتاب تاریخ ایران باستان ، جلد دوم ، صفحه ۲۸ مینویسد:سکاها ترک بودند و مهمترین دلیلی که آنها را از دیگر اقوام جدا میکند چگونگی آداب و رسوم آنهاست که حاکی از خشونت طبع ، سفاکی و خصلت ویرانگری آنهاست که در شاشنامه به عنوان تور و تورانی هم شهرت داشتندترکها بعد از اسلام خخخخ بدبخت ایران کنونی را مدیون قاجاری برو به نقشه زندیه نگا بنداز اگر منظورت این هست که ایران به شکل شمایل کنونی درزمان جنگ قادسیه حضور داشت سخت در اشتباهی پس با این حساب شما خودت عرب زاده ای چون خودت میگویی در جنگ قادسیه به فاک رفتین

     5
     5
 6. به علی۱۱
  علی جان بگذار بخندند. مسئله جعل واقعییات است تومروس ملکه سکها بوده واین ابلهان مانند سار کله خود را طوی برف کردند. با گذاشتن انا جلوی اسم وی ادعا دارند طرف وسکها ترک هستند ارزویی که به گل بردند. حتی ویکیپدیا گفته ترکان به جعل حقایق متوسل شدهاند. تمام تاریخدانان گفته اند سکها جز هنداروپایی هیستند. ترکان بعد از اسلام بعد از قادسیه وارد این منطقه شدند.

  8
  7
 7. مرگ بر دشمنان ایران آریایى

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *