خانه / آخرین اخبار / دولتمردان به جوانان و کشاورزان بی‌ادعای آذربایجان اقتدا کنند

دولتمردان به جوانان و کشاورزان بی‌ادعای آذربایجان اقتدا کنند

سخن از خطه آذربایجان، مرند و جلفا علی‌الخصوص بخش یامچی و بناب مرند است که این روزها عنوان پایتخت پسته آذربایجان و زعفران و شاید در آینده ایران را یدک خواهند کشید، کشاورزانی که از سال‌ها پیش با درک وضعیت بی آبی کشور و با صرف هزینه‌های شخصی محصولات کشاورزی خود را به سمت کاشت نهال‌های پسته برده و در حال حاضر نقشی تعیین کننده در بازار پسته دارند و بزودی تمامی نگاه‌ها را به خود جلب خواهند کرد.

یول‌پرس – رحمت مهدوی: این روزها فصل برداشت پسته است. یکی از استراتژیک ترین محصولات کشاورزی علی الخصوص در وضعیت کم آبی و بی آب کشور پسته می باشد. هر چند منطقه آذربایجان نسبت به برخی مناطق دیگر کشور در حوزه آب وضعیتش تا حدودی بهتر است اما پیش بینی می شود در آینده نزدیک در این منطقه نیز شاهد مشکلات جدی در حوزه آب باشیم. از همین رو بسیاری از جوانان و کشاورزان بدون آنکه استراتژی مشخص از طریق نهادهای مسول تدوین شود طی چند سال پیش در یک حرکت ارزشمند و قابل تقدیر سراغ محصولات

رحمت مهدوی – فعال سیاسی

کم آب رفتند که پیش از این در منطقه آذربایجان مسبوق به سابقه نبوده است و حتی بعضا مطرح می شود مقاومتهایی نیز از سوی برخی نهادها و اشخاص بوده است.

سخن از خطه آذربایجان و مرند و جلفا علی‌الخصوص بخش یامچی و بناب مرند است که این روزها عنوان پایتخت پسته آذربایجان و زعفران و شاید در آینده ایران را به یدک کشند. جوانان و کشاورزانی که از سال‌ها پیش با درک وضعیت بی آبی کشور و با صرف هزینه‌های شخصی محصولات کشاورزی خود را به سمت کاشت نهال‌های پسته برده و در حال حاضر نقشی تعیین کننده در بازار پسته دارند و بزودی تمامی نگاه‌ها را به خود جلب خواهند کرد.

پسته کاران یامچی با تکیه بر فعل خواستن و دانش جوانان بومی منطقه تجارب خود را با تخصص و دانش آنان آمیخته کردند و اقدام انقلابی را در راستای سیاست‌های کلان کشور برداشتند بدون آنکه سیاستی بر آن‌ها دیکته شود. آن‌ها بدون چشمداشت و برای توسعه این گام کمک‌های مالی و فکری به پایان به یکدیگر می‌نمایند و به جای رقابت باهم بر پل رفاقت قدم می نهند و تجارب خود را رایگان در اختیار هم می‌گذارند و بعضا نهال‌های این درخت را به هم هدیه نیز می‌کنند.

در واقع آ‌نها خود راهنمای نهادهای متخلف سیاستگذاری در منطقه شدند و اکنون مسئولین منطقه پذیرفته‌اند که کاشت این محصول استراتژیک نه تنها در منطقه آذربایجان شدنی است بلکه می‌توان با مدیریت صحیح و برنامه ریزی بلند مدت نقش محوری در بازار داخلی و بازارهای جهانی داشت. ناگفته نماند همزمان با این اقدام مثبت و ارزشمند در بخش دیگری از مرند یعنی بناب کشاورزان این خطه با همت متخصصین این امر برای رهایی از مشکلات کم آبی به سمت تولید زعفران است و نزدیک به دو دهه به کاشت زعفران همت گماردند و نقش تعیین کننده در تولید این محصول در داخل کشور دارند هر چند که نیازمند توجه بیشتر از سوی ارگانهای دولتی هستند.

امید است مسوولین امر با اقتدا به مردم به جای بخشنامه یا توصیه نمودن و بر حذر کردن مردم از کاشت محصولات پر آب یا اختصاص یارانه به انها برای عدم کشاورزی با آنان همراه شده و با اختصاص وام های کم بهره و حتی بدون بهره زمینه هر چه کاشت بیشتر این محصولات را فراهم آورند. این نوع محصولات علی الخصوص در حوزه دریاچه اورمیه که عملا به خشکیده شدن گراییده و وزارت آموزش و پرورش نیز در اقدام انقلابی نقشه این دریاچه را اساسا حذف نموده است می تواند به عنوان یک راهکار جدی مورد توجه قرار گیرد و کشاورزان این منطقه را به جای کاشت محصولات نیازمند آب بیشتر به سمت کاشت نهالهای پسته و زعفران سوق دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *