خانه / آخرین اخبار / سرمربی بارسلونا در راه تیراختور؟ + بیوگرافی

سرمربی بارسلونا در راه تیراختور؟ + بیوگرافی

سرمربی سابق بارسلونا و تیم ملی هلند در پیغامی از سفر و حضور خود در ایران خبر داده است که در صورت حضور این سرمربی به عنوان سرمربی لیگ برتری، باید منتظر حضور وی در نیمکت تیراختور باشیم.

به گزارش یول‌پرس، بعد از خروج توشاک از تیراختور، هنوز هیچ خبری از مذاکره و یا توافق با سرمربی جدیدی سخن گفته نشده است و این موضوع باعث بالا رفتن حدس، گمان و شایعات شده است.

در این راستا مردم آذربایجان منتظر هر موضع‌گیری، سخن و مصاحبه مدیران باشگاه و حتی اشخاص دیگر هستند که آخرین مورد آن خبر حضور لوئیس فن خال در ایران است.

فن خال در پیامی اینستاگرامی خود نوشته است: سلام به ایرانیان عزیز. من در ماشین دوستم سالار نشسته‌ام. از دیدن بازی‌های ایران لذت بردم، به زودی به کشورتان سفر خواهم کرد و ایران را خواهم دید. زنده باد ایران!

لوئیس فان خال (Luis Van Gaal) با نام اصلی آلویسیوس پائولوس ماریا فان خال (Aloysius Paulus Maria van Gaal) متولد ۸ اوت ۱۹۵۱ (۶۷ ساله) در آمستردام هلند است

این سرمربی بزرگ، دوران بازیکنی خود را برای پست هافبک در سال ۱۹۷۲ زمانی که ۲۰ سال داشت در تیم آژاکس آغاز کرد اما به علت حضور بازیکنان بزرگی مانند کرییف و نئوسنس در آژاکس برای این بازیکن کم تجربه امکان بازی فراهم نشد و وی به تیم رویال آنتورپ پیوست تا سال ۱۹۷۷  در پست هافبک ۴۱ بازی برای این تیم انجام داد.

این بازیکن بعد از ۴ سال به کشور خود بازگشته و برای تیم تل استار به میدان رفت و بعدها به AZ پیوست، جایی که او در سال ۱۹۸۶ نیز به عنوان دستیار سرمربی آن تیم انتخاب شد. پس از یک دوره کوتاه در AZ، او به آژاکس بازگشت و دستیار لئو بینککر شد. و در فاصله ۱۹۸۶–۱۹۷۷ برای تیم اسپارتا روتردام در هلند بازی کرد.

بعد از اتمام دوران بازیکنی، وی سریعا به سرمربیگری روی آورد بطوریکه سرمربیگری تیمهایی مانند بارسلونا، منچستریونایتد، آژاکس، بایرن مونیخ، آلکمار و تیم ملی هلند را در کارنامه دارد.

فن خال سرمربیگری خود را از سال ۱۹۹۱ از تیم آژاکس شروع کرد و تا سال ۱۹۹۷، سه قهرمانی برای این تیم هدیه کرد و در این سالها به علت قدرت ستاره‌سازی این سرمربی، بیشتر بازیکنان تیم ملی هلند از تیم آژاکس انتخاب شده بودند.

وی بعد از ترک آژاکس به بارسلونا رفت و از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۰ دو قهرمانی لالیگا و یک قهرمانی Copa del Rey به ارمغان آورد اما همواره مورد انتقاد رسانه ها و برخی بازیکنان بارسلون بود و وی دلیل آن را تفاوت فرهنگی می‌دانست که اصلی‌ترین اختلاف وی با ریوالدو بود.

وی در سال ۲۰۰۰ با از دست دادن قهرمانی، تیم اسپانیایی را به سمت تیم ملی هلند ترک کرد اما در این تیم برای جام جهانی ۲۰۰۲ موفق نبود اما دوباره به بارسلونا بازگشت اما دوباره در این تیم شکست خورد و از آن به آژاکس برگشت اما به دلیل یک درگیری تیم آخر خود را نیز ترک کرد.

این سرمربی هلندی بعد از گذراندن مدت زمانی در تیم آز به بایرن مونیخ رفته و توانست این تیم را در فاصله سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ چندین بار به مقام قهرمانی برساند و سپس برای بار دوم به تیم ملی هلند انتخاب شد اما موفقیت چشمگیری بدست نیاورد.

آخرین تیم فن خال، تیم منچستر یونایتد بود که از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ در آن تیم حضور داشت و با حضور روی نیمکت منچستریونایتد نتوانست موفقیت خاصی کسب کند لذا از دنیای مربیگری خداحافظی کرد.

حال انتشار پیامی جدید فن خال برای ایرانیان شاید یک پیام شخصی از سفر شخصی باشد اما اگر این سرمربی پرافتخار بخواهد به عنوان سرمربی تیراختور به ایران بیاید باید منتظر او برای باشگاه تیراختور بود چراکه تنها تیم ایرانی که فعلا سرمربی در نیمکت خود ندارد تیم تیراختور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *