خانه / آخرین اخبار / مراسم بزرگداشت مولانا در موزه صدا برگزار گردید + تصاویر

مراسم بزرگداشت مولانا در موزه صدا برگزار گردید + تصاویر

همایش بزرگداشت مولانا توسط موزه صدا با همکاری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در تالار موزه آذربایجان با حضور اندیشمندان و شعرا و هنرمندان و سایر علاقمندان در روز 8 مهر برگزار گردید.

به گزارش یول‌پرس، در این بزرگداشت دکتر عباسزاده، مشاور فرهنگی استاندار آذربایجان‌شرقی، به بررسی جایگاه شعر در اسلام و عظمت شعر مولانا پرداخت و در ادامه رضا ایراندوست، دیدگاه اندیشمندان غربی را به زبان انگلیسی و فارسی در خصوص مولانا بر ای شرکت کنندگان بیان نمود و استاد حسن کرمانی دیگر سخنران این همایش کاربرد اشعار مولانا را در موسیقی ایرانی بررسی نمود.

در این مراسم هادی شهریار فرزند استاد شهریار چند قطعه شعر خوانده و آخرین سخنران این مراسم نیز استاد عربی نژاد، مولانا پژوه، بودند که به تفسیر اشعار مولانا به صورت جامع پرداختند.

در طول این برنامه امید محرم زاده نوازنده چیره‌دست ساز نی، چند قطعه تکنوازی نموده و در پایان نیز، این نوازنده به همراه آواز هنرمند تبریزی، محمد دیده بانی قطعه مثنوی خوانی را  اجرا نمودند.

در ابتدای مراسم، حسین ساجدی مدیر موزه صدا ضمن خیرمقدم به شرکت کنندگان به ابعاد شخصیتی مولانا پرداخت .

موزه صدای تبریز به‌ عنوان نخستین موزه تخصصی صدا در کشور برای بازسازی، حفظ و صیانت از موسیقی فاخر آذربایجان، در محل خانه تاریخی «امیر پرویز» واقع در عابرگذر تاریخی «تربیت» فعالیت خود را آغاز کرد.

این موزه که به همت و تلاش «حسین ساجدی» پژوهشگر، نوازنده با همکاری سازمان میراث‌ فرهنگی تاسیس شده است، از دو منظر موزه منحصربفرد کشور می‌باشد، در وهله اول، اولین موزه صدای کشور و در وهله دوم موزه‌ای کاملا خصوصی که در نوع خود بی‌سابقه در کشور است.

موزه صدا  همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۸:۳۰ جهت بازدید علاقمندان در خیابان تربیت، کوچه کرباسی، تاریخی امیر پرویز باز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *