خانه / آخرین اخبار / بناهای تاریخی خلخال ثبت ملی می‌شوند

بناهای تاریخی خلخال ثبت ملی می‌شوند

رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خلخال از اقدام برای ثبت ملی حسینیه مختار و چند بنای تاریخی دیگر در این شهر خبرداد.

به گزارش یول‌پرس، محمد رضا شایقی افزود: بنای تاریخی و مذهبی حسینیه مختار واقع در محله اشاقی کوچه این شهر که زمانی خاستگاه دسته های عزاداری امام حسین (ع) و محل برگزاری آیین های مختلف مذهبی بوده ، منسوب به دوره قاجار است و در بافت تاریخی شهر واقع شده است.

وی با بیان اینکه ثبت ملی حمام (خان) در میدان مسجد جامع و مرکز شهر از دیگر بناهای تاریخی دوره قاجار در دست اقدام است، گفت: این اثر تاریخی نیز در بافت تاریخی قلعه باشی شهر بوده و از آثار شاخص تاریخی این منطقه محسوب می شود.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خلخال از اقدام برای خرید خانه تاریخی نصیری واقع در بافت تاریخی شهر خبرداد و اظهار داشت: با ساماندهی ۲۱ هکتار بافت تاریخی، حمام نصر و خانه تاریخی نصیری نیز تعیین حریم خواهد شد.

شایقی بیان کرد: طرح مطالعاتی بافت تاریخی شهر خلخال به اتمام رسیده و با تصویب در کمیته فنی و تامین اعتبار لازم برای اجرای این طرح بزودی عملیاتی خواهد شد.

او همچنین به ارائه تسهیلات بانکی ویزه به مالکان واحدهای مسکونی قدیمی و نیاز به تخریب و بازسازی واقع در بافت تاریخی این شهر اشاره کرد و افزود: علاوه بر اعطای تسهیلات بانکی سایر خدمات حمایتی نیز از افرادی که اقدام به بازسازی و مرمت بناهای رها شده در بافت تاریخی مرکز شهر کنند، ارائه خواهد شد./ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *