خانه / آخرین اخبار / حفاری مشترک شرکت نفت آذربایجان و شرکت انگلیسی در خزر
معاون شرکت " بی پی " اعلام کرد؛

حفاری مشترک شرکت نفت آذربایجان و شرکت انگلیسی در خزر

شرکت "سوکار"  و  " بی پی " قرارداد تقسیم سهام و بهره برداری از حوزه " شفق – آسیمان" را در سال ۲۰۱۰ امضاء کردند. مدت اعتبار این قرارداد ۳۰ سال و سهام هرکدام از شرکت ها۵۰ درصد است.

به گزارش یول‌پرس، گرئگ رایلی Greg Riley ، معاون شرکت ” بی پی ” در امور اکتشافات زمین شناسی، خبر داد این شرکت در سال آینده، حفاری چاه اکتشافی در حوزه “شفق – آسیمان” واقع در ۱۲۵ کیلومتری یا ۷۸ مایلی جنوب شرقی باکو  را آغاز خواهد کرد.

این مقام شرکت انگلیسی بی پی گفت : در اوایل سال ۲۰۱۲ کشتی زمین شناسی ” گیلوار” برنامه تحقیقات زمین شناسی سه بخشی خود را به پایان رساند و اطلاعات جمع آوری شده، تحلیل و ارزیابی شده است و طرح ریزی برای حفاری نخستین چاه اکتشافی حوزه ” شفق – آسیمان ” در حال اتمام است.

گرئگ رایلی افزود: امیدواریم فناوری پیشرفته و تجربه ما به همراه تجربه و ظرفیت جمهوری آذربایجان، به کشف های جدید در خزر منجر خواهد شد. ظرفیت حوزه ” شفق – آسیمان” بزرگ است. این حوزه می تواند حوزه ” شاه دنیز” جدید تلقی شود. تمامی هزینه های اکتشافات در این حوزه را شرکت ” بی پی” به عهده گرفته است. حفاری نخستین چاه اکتشافی حوزه ” شفق – آسیمان ” در سال ۲۰۱۹ ، در حال برنامه ریزی است. گاز این حوزه می تواند در آینده از طریق  کریدور جنوبی گاز به ترکیه و اروپا منتقل شود.

شرکت ” بی پی ” و سوکار ( SOCARشرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان ) تفاهم نامه زمین شناسی و اکتشاف و بهره برداری از حوزه ” شفق – آسیمان ” را در سال ۲۰۰۹ در لندن امضاء کرده اند. اعتبار این تفاهم نامه در ژوئیه ۲۰۱۰ به پایان رسید. این تفاهم نامه، امتیاز انحصاری انعقاد قرارداد زمین شناسی و اکتشاف و بهره برداری از این حوزه واقع در ۱۲۵ کیلومتری جنوب شرق باکو را به شرکت  “بی پی” اعطاء کرده است. در ششم ژوئیه ۲۰۱۰ شرکت ” سوکار ” و ” بی پی “، قراردادی را درباره اصول تجاری اکتشاف و بهره برداری از حوزه ” شفق – آسیمان” امضاء کردند.

این سند ، اصول تجاری قرارداد تقسیم سهام حوزه های ” شفق – آسیمان” را مشخص می کرد. در ماه اکتبر همان سال نیز شرکت “سوکار”  و  ” بی پی ” قرارداد تقسیم سهام درباره زمین شناسی و اکتشاف و بهره برداری از حوزه ” شفق – آسیمان” را امضاء کردند. مدت اعتبار این قرارداد ۳۰ سال است و شرکت ” بی پی اکسپلوریشن ” در آن ۵۰ درصد سهام دارد و سهم شرکت ” سوکار ”” SOCAR نیز ۵۰ درصد است.

گفتن است؛ حوزه ” شفق – آسیمان ” یک هزار و ۱۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد. در این حوزه تاکنون هیچ فعالیت زمین شناسی و اکتشافی انجام نشده است. این حوزه در منطقه ای از خزر که عمق آب در آنجا ۶۵۰ تا ۸۰۰ متر است، واقع است و عمق این حوزه در کل، هفت هزار متر است. ذخایر گاز احتمالی حوزه های ” شفق – آسیمان” ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد مترمکعب تخمین زده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *