خانه / آخرین اخبار / روزنامه شرق روزنه‌ای برای ایجاد شکاف و حساسیت در آذربایجان

روزنامه شرق روزنه‌ای برای ایجاد شکاف و حساسیت در آذربایجان

مسئولان روزنامه ی شرق ظاهرا سهمیه ای برای توهین به آذربایجان در نوشته هایشان در نظر گرفته اند که گاه و بی گاه نثار مردم این خطّه می کنند.

یول‌پرس: هنوز از اقدام چند وقت پیش روزنامه ی شرق در مصاحبه با وزیر خارجه کشور مجعول قره باغ زیاد نگذشته است که این روزنامه دوباره در شیطنتی جدید، به اشتباه چند وقت پیش شهرداری تبریز استناد کرده و بار دیگر دلسوزان رسانه ای در مناطق مختلف آذربایجان را آماج توهین های خود قرار داده است که چرا شهرداری تبریز را بخاطر انتصاب یک استاد دانشگاه کرد سنی مذهب تحت فشار قرار داده اید؟

شهردار تبریزچندی پیش بختیارعزت‌پناه را به عنوان مشاور خود در امور برنامه‌ریزی توسعه شهری منصوب کرد که مورد اعتراض دلسوزان در آذربایجان و به ویژه تبریز قرار گرفت آن هم نه بخاطر اینکه ایشان کرد و سنی مذهب بود،بلکه دلیل اصلی اعتراضات نخبگان به گرایشات خاص فرد مذکور بود.

بررسی کانال تلگرامی این شخص نشان از حمایت‌های علنی وی از گروه‌های تروریستی و تجزیه‌طلب پ.ک.ک و تجزیه اقلیم شمال عراق و حمایت از قاچاق و توهین به مرزبانان و قاتل خواندن آنان،شهید خواندن تروریست های تجزیه طلب و… داشت. این شخص بطور علنی از ادبیات گروه های تروریستی در نوشته های خود استفاده می کند و جالب تر اینکه در متنی که برای توضیح دلایل استعفا منتشر کرد، ادبیاتش را تغییر داده است. روزنامه شرق می تواند از صفحه اینستاگرام و کانال تلگرامی وی که عنوان فعال مدنی! را دارد، دیدن کند تا شاید به عمق اشتباهش پی ببرد.

نگارنده در این نوشته قصد ندارد به بازخوانی پرونده ی آقای عزت پناه بپردازد، اما یادداشت روزنامه­ شرق ظاهرا با هدف وارونه نمایی این موضوع به عنوان نماد گسترش قوم گرایی و افراط گرایی قومی در تبریز و آذربایجان نوشته شده است.

مسئولان روزنامه ی شرق ظاهرا سهمیه ای برای توهین به آذربایجان در نوشته هایشان در نظر گرفته اند که گاه و بی گاه نثار مردم این خطّه می کنند. روزنامه ی شرق مدتی قبل هم مصاحبه ای با وزیر خارجه­ کشوری انجام داد که وجود خارجی نداشت و این مساله با اعتراض شدید امامان جمعه شهرهای مختلف آذربایجان و مردم قرار گرفت.

اتفاقا اقدام شهرداری تبریز در قبول استعفای این فرد معلوم الحال، جدای از اینکه از ابتدا هم باید در  این انتصاب دقت لازم صورت می گرفت، نشان از توجه به انسجام ملی و دوری از تحریک احساسات مردمی دارد، نه اینکه به ادعای شرق، نشان از گسترش قوم‌گرایی و افراطی‌گری قومی باشد!

این روزنامه به قلم نویسنده­ یادداشت مزبور نوشته است: “مسئولین مربوطه باید هوشیار باشند؛ کم‌توجهی یا بی‌تفاوتی در برابر این فضا‌سازی‌های رسانه‌های وابسته به محافل پان‌ترک ممکن است به سایر استان‌های مرزی سرایت کند و بدین تریب همبستگی و انسجام داخلی دچار آسیب شود.”

اتفاقا در این مورد شرق درست نوشته است!؛ مسئولان باید توجه کنند تا فضاسازی های برخی رسانه ها، انسجام ملی را به هم نزند.حال گاه با یک مصاحبه­ کذایی و گاه با تحریک عواطف اقوام!

بنظر می رسد این فضاسازی ها در جهت عوض کردن جای متهم و صاحب حقّ است و می طلبد تا جامعه­ نخبگانی با رویکرد مسئولانه نسبت به این قبیل موضوعات برخورد کنند و اجازه ندهند تا فضای فرهنگی جامعه با نوشته های گاه و بی گاه شرق و امثالهم دچار تلاطم شود.

منبع: آناج

۱۱ دیدگاه‌ها

 1. نویسنده هوشمند خودش یک پانکرد هست خطر یک پانکرد بیش از پانترک چون فعلا پانترک مسلح نیس اصلا این کار کار درستی بود ایشاتایظاهرا یک فعال مدنی بود که خجالت هم خوب چیزیایه اگه در بانه فعالیت میکرد من چیزی نمیگفتم ولی وقتی میاد نون ترکهارو میخوره هارمیشه فعال مدنی میشه ……..الان مثلا یه ترک از یک استان دیگه بره بانه هییت علمی بشه بعدش فعال مدنی بشع قبول میکرد این روزنامه فاشیستی ظاهرا شاید در آینده اینها باعث مسلح شدن پانترک شوند با این نظرات مسخرشان تازه یکی از اعضای شورای شهر هم گفته که استخدام های آقای شهین بانو غیر قانونی هست

  39
  7
 2. وقتی یه همچین مقالاتی در روزنامه های سراسری مثل شرق چاپ میشود ، یعنی حامیان تروریسم کردی ، تا چنین سطحی نفوذ کرده اند ،
  متأسفانه در سایه عدم توجه مسئولین و نهاد های امنیتی ، حامیان تروریسم دارن بیش از پیش وارد سیستم های مختلف کشور میشن ، از وکیل در مجلس بگیر تا مشاور شهرداری کلانشهر های این مملکت و رسانه های جمعی و . . .

  35
  6
 3. با سلام و احترام
  همین روزنامه ها وقتی از تهران شخصی غیر بومی برای تصدی مدیریت استانی و یا شهری در استان سنندج و یا شهراهای آن انتخاب میشد، جنجال تبلیغاتی میکردند که چرا مسولین آن استان غیر بومی می باشد و حال آنکه آزربایجان غربی استاندار غیر بومی، بسیاری از مسئولین استانهای آزربایجان شرقی و غربی و اردبیل و زنجان و شهرهای تورک زبان دیگر در نقاط مختلف کشور، غیر بومی تشریف دارند و صدای هیچ کس در نمی آید.
  من از همین جا خواهش میکنم تا هر چه زودتر تمامی مسئولین شهرهای استان سنندج را غیر بومی انتخاب کنند تا شاید اعتراضی دیگر نباشد.
  با تشکر

  16
  3
 4. پان ایرانیست های (پان فارس ها)روزنامه شرق این مقالات را کاملا آگاهانه و با برنامه منتشر می کنند و حتی شاید بیشتر از ما حامیان تروریسم را می شناسند ولی برای آنها نابودی و ضربه زدن به تورک ها و نابودی زبان های به قول خودشان غیر ایرانی !!! مثل زبان تورکی و عربی اولویت اول محسوب می شود. حتی با وجود ابراز گروهک های تجزیه طلب کردی برای جدایی از ایران آنها کاملا سکوت می کنند ولی در مقابل فعالیت مدنی تورک حتی با وجود اعلام برائت از تجزیه طلبان انگ تجزیه طلبی به آنها می زنند! و این نشانه نژاد پرستی عریان آنها دارد.

  13
  3
 5. دشمن اصلی ایران قوم گرایان پارس پرستی هستند که ایران را محدود به قوم پارس کردن.
  ارکان مهم کشور در دست این قوم پرستان است و مملکت را به نابودی میکشانند.
  طرح آمریکا در زمان ریاست جمهوری بوش تجزیه ایران بود و سرمایه کلانی برای این کار اختصاصص داد ولی از آنجا که ملل به غیر فارس (البته و هم به غیر کورد) نیازی به جدایی از تمامیت ایران عزیز نداشتند و ندارند.
  بنابراین برای تحریک مردم مثلا تورک ایران بهترین روش همان روش آریاپرستی و شونیزم پارس و فاشیستی بود.
  با نیرنگ با نفوذ در رسانه ها و کنترل افکار عمومی و ایجاد تنش بین مردم با نشر توهین هایی به مردم تورک افکار عمومی تورکان ایران را تحریک نموده و سعی در آماده سازی تجزیه ایران داشتند و دارند.
  کاملا رویکرد و عملکرد افراد با تمایلات پارس پرستی مشخص است که چیست.
  برای مثال : جناب سید جواد طباطبایی که در فرنگ تحصیل کرده خود برای به بیراه کشاندن حاکمیت در ایران نظریه پردازی ایرانشهری را نموده است.
  هم ایشان کاملا در تضاد منافع کلیت مردم ایران بگونه ای جبهه گرفته که نزدیک به نیم مردم ایران را نشانه گرفته ودنباله روی کسرویها می باشد با تئوریهای جدیدتر.
  ظاهرا خواسته ایرانیت (از نوع آریایگرایی و پانــپارسی و پارس پرستی) را با دین اسلام آشتی دهد.
  نوعی کد گذاری در اندیشه ها که به مرور دین اسلام حذف و ناسیونالیزم باقی بماند.
  از طرفی با حمایت سلطنت طلبها و رسانه های آنها تبلیغات فکری خود را ادامه میدهد در عین حالی که تظاهر به دوستی با متدینین می کند.
  هدف اینها تحریک مردم تورک زبان ایران برای ایجاد شکاف در حاکمیت می باشد.
  ما تورکان هویت طلب ایران زمین همواره ایران را دوست داشته و تا پای جان از این ملک دفاع خواهیم کرد.
  کوردهای هویت طلب برخلاف دیگر مردم ایران زمین خواستار تجزیه و جدایی هستند و در تفکر تشکیل کشور متحد کوردستان از سوریه و عراق و تورکیه و ایران هستند. در این راه با قدرتهای بزرگ بین المللی و همچنین با رژیم غاصب اسراییل روابطی هم ایجاد کرده اند و در داخل ایران نیز با همکاری آریاپرستان جهت نفوذ در سرزمین تاریخی آزربایجان تلاش میکنند.
  رسانه های سلطنت طلب نیز با تبلیغات مستمر به نفع گروههای کورد تجزیه طلب برای ایجاد ذهنیت در آهاد مردم به نفع اینان تلاش میکنند.
  ایران دوستی نه به آریاپرستی و پارس پرستی می باشد بلکه در شناخت تمامیت تنوع فرهنگی و زبانی در ایران می باشد.
  قوم پرستی متعلق به پارس پرستان است نه هویت طلبان تورک مسلمان ایرانی اصل.
  ما داعیه هزار ساله حاکمیت ایران را داریم بنابراین از هر کسی بیشتر ایران دوست هستیم.
  مسئولین خائن روزنامه شرق نه فقط در مسائل ایجاد تنش قومی در ایران بلکه ایجاد تنشهای سیاسی نیز بسیار فعالیت میکنند. جانبداری از گروهای معلوم الحال توسط این نشریه گواه بر این مدعا است.
  مغلطه و سفسطه مهمترین حربه این نشریه . امثال اینها می باشد. تلاش میکنند تا افکار مردم را در جهت ایجاد تضاد و نهایت ایجاد جنگ داخلی بکشاند. نیرنگ روزنامه شرق تمامی ندارد چون امثال این حقیران از ابلیس فرمان میگیرند و با ایجاد تنفر قومی در تلاش ایجاد جنگ داخلی هستند.
  ما خود را از کس دیگر بیشتر ایرانی میدانیم و تا رسمی شدن زبان تورکی درایران همچنان تلاش خود را مضاعف خواهیم کرد و بعد از رسمی شدن زبان تورکی در ایران برای اعتلای هر چه بیشتر زبان تورکی در ایران بیشتر و بیشتر تلاش خواهیم کرد.
  ما تلاش خواهیم کرد تا فعالیتهایمان را بصورت قانونی و تمام مدنی دنبال نماییم.
  یاشاسین ایران
  یاشاسین آزربایجان
  یاشاسین خوراسان
  یاشاسین قاشقای
  . . .
  . . .
  . . .

  15
  3
 6. آیا می دانید؟!

  آیا می دانید روزنامه‌ای تحت عنوان شرق برای اولین بار در اواخر دوره قاجار توسط ضیا الدین طباطبایی چاپ می شد! حالا توضیح ارتباط ضیا الدین طباطبایی با یهودیان (این ضیا الدین طباطبایی بی شرف طبق منابع از مسلمانان فلسطین زمین می خرید به یهودیها می فروخته!)، زرتشتیان (حامی مالی روزنامه شرقِ طباطبایی)، ارامنه (سید ضیا الدین طباطبایی ارامنه را شریفترین مردم ایران می دانست!)، دولت فرانسه (هزینه تحصیل طباطبایی توسط اتحادیه دوستی ایران و فرانسه تامین شده!)، روی کار آمدن حکومت بی کفایت پهلوی بجای قاجار (مرد شماره یک یا دو کودتای سربازِ سرگین جمع کن، رضا پهلوی، همین طباطبایی بوده!) و … در این دیدگاه نمی گنجد! ولی جالب است که امروز روزنامه شرق نیز اکثرا ستون ثابتی برای ارامنه دارد و توسط اصلاح طلبانِ دوستدار و سینه چاک دولت فرانسه اداره می شود. زمان تغییر کرده ولی دوستی ها و دشمنی ها نه. پیشتر روزنامه شرق امروزی مورد هجوم دیگر رسانه ها قرار گرفته است، به دلیل تطهیر کارهای خائنانه ضیا الدین طباطبایی!!!

  12
  1
 7. دوگانگی در نظرات قوم گرایان موج میزند
  از یکسو خود را هواخواه ایران نشان میدهند و از سوی دیگر بطور تلویحی ایرانیان را از جنگ مسلحانه و داخلی میترسانند به عبارت دیگر تهدید به جنگ مسلحانه میکنند

  کاملا” مشخص است افرادی که با تمامیت ارضی و حتی نام ایران زمین مشکلات ساختاری دارند نمیتوانند ادعا کنند ایرانی هستند و وقتی ایرانی نیستند حق مطالبه ملی از ایران را ندارند
  قبله گاه قوم گرایان ترک باکو و آنکارا است و دستورات خود را از آنجا میگیرند لذا ما هم ترسی از مبارزه مسلحانه با ایران افراد بزدل نداریم

  2
  7
  • خفه شو بابا شما همون بزدلایی هستین وقتی عربستانذ با پشتیبانی امریکا میخاست بهدایران حمله کنه پشت همینها قایم شئده بودینکنه فر کردی هر عملی که میکنید عکس العملی ندباید داشته باشه از همه مهمتر اینو تو مغزت فرو کن اذربایجان هیچ وقت مال ایران نبوده هواش سرده شماها یخ میزنید ایران در زمان قاجار ایالتی اداره میشد و روسیه با ایران جنگ نمیکرد بلکه با ازربایجان ۳۶ سال جنگید واقعا که پرو هستین تمام سرمایه هامونو هاپولی کردین سرمایه گذارهاشو به سمت طهران اصفهان جذب کردین حالا جووناش مجبورن برن یا بوشهر کار کنن یا اواره طهران ….بشن

   1
   1
  • وقتی منطق تمام میشود از زور حرف میزنی رضایی جان
   ما ۱۰۰۰ سال حکومت داشتیم اگر یک دهم طرز فکر شما را داشتیم الان حتی ملکولهای فارسی هم باقی نمانده بود
   ثانیا ستارخان تهران را فتح کرد اگر هدفش جدایی از ایران بود حتمن جداشده بود و اجداد توهم جلودارش نبود ولی نخواست الان داد مبارزه میزنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 8. روزنامه سراسری تورکهای ایران به نام نادر هم نادر قاضی پور وهم نادر شاه منتشر کنیم و واقعیات زمان و تاریخ را به چالش بکشیم

  2
  1
  • چالش واقعیت کار شماست ما فقط حقایق را می گوییم و حقیقت در ذهن شما چالش می شود چون حقیقت را نشنیده اید
   مگر نمی گویید نمی شود پس اجازه ندهید فقط کاری نداشته باشید و انگ نزنید بعد ببینید چی ازتون باقی میمونه میدونی امن ترین مرزهای ایران مرزهای آذربایجان است….. نا امنرترین مرزها مرزهای کردستان …………… همین برای تو و روزنامه ای مثل شرق کافی هست………………

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *