خانه / آخرین اخبار / تعطیلی غرفه کتب تورکی «کیرپی»
به دنبال بهانه‌جویی بازرسین نمایشگاه کتاب تبریز؛

تعطیلی غرفه کتب تورکی «کیرپی»

به دلیل ممانعت از فروش کتب تورکی کیرپی در نمایشگاه کتاب تبریز از سوی بازرسین، مسئولان غرفه کیرپی مجبور به تعطیلی آن شدند.

به گزارش یول‌پرس؛ کتاب‌های تورکی «کیرپی» که بیشتر مردم آذربایجان، نام آن را با کتاب‌های تورکی برای کوکان می‌شناسند، امروز با ممانعت فروش کتاب‌هایش توسط بازرسین «موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران» مواجه شد.

بابک مینقی، مدیر این غرفه در خصوص جزئیات این اقدام گفت: متولی نمایشگاه‌های کتاب در تمامی نقاط کشور نهادی به نام «موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران» می‌باشد که بازرسین این موسسه با استدلال اینکه “شما به عنوان ناشر مستقلی نبوده لذا حق فروش کتاب را ندارید”، به غیر از چند جلد کتاب، مابقی آنان را اجازه فروش ندادند که ما مجبور شدیم غرفه خود را تخلیه کنیم و پادرمیانی مسئولان ارشاد آذربایجان شرقی نیز تاثیری در نظر بازرسین حاضر نداشت و بهانه‌جویی آنان برای دیگر ناشران آذربایجان نیز وجود دارد اما بنده به احترام مخاطبین خود تصمیم گرفتم غرفه را تخلیه کنم.

مینقی علت اصلی ممانعت بازرسین نمایشگاه گفت: کیرپی یک برند فرهنگی است که ما کتاب و محصولات فرهنگی با این برند تولید می‌کنیم و بیش از ۹۰ درصد کتب خود را توسط انتشارات اختر منتشر و مابقی توسط انتشارات خودمان «ایلقار» چاپ شده است که چون ایلقار تنها ۵ کتاب چاپ شده داشت لذا قانونا نمی‌توانستیم در نمایشگاه کتاب شرکت کنیم لذا با نام کیرپی شرکت کرده و برای کتاب‌های کیرپی چاپ شده در انتشارات اختر، برگه نمایندگی داریم و در نمایشگاه‌های قبلی بخصوص نمایشگاه کتاب تهران، کسی معترض غرفه کیرپی نبود ولی متاسفانه امسال از فروش کتابهایمان ممانعت شد.

مدیر غرفه کیرپی گفت: متاسفانه بازرسین نمایشگاه نگاه امنیتی به موضوع داشتند و وساطت مسئولان ارشاد تبریز بخصوص حراست نمایشگاه به جایی نرسید و با وجود اینکه ما بیش از ۴۰ کتاب تولید کرده بودیم، بالاجبار و به احترام مخاطبین خود، نمایشگاه را ترک کردیم.

مینقی در خصوص مجوز کتاب‌های خود گفت: تمام کتاب‌های کیرپی و حتی سایت آن دارای مجوز از اداره ارشاد تبریز هستند و تابحال حتی تذکری از نهادهای مربوطه نداشتیم و ما حدود یک و سال نیم فروشگاهی به نام کیرپی دایر کردیم و علاوه بر آن با این برند محصولات فرهنگی از جمله گیم و نرم افراز تولید کرده‌ایم.

وی در پایان گفت: متاسفانه تا یک هفته قبل از نمایشگاه ما اطمینان از برگزاری آن نداشتیم و بعد از حضور نیز بازرسین حاضر از تهران برخلاف نظر حراست ارشاد تبریز، دستور جمع‌آوری کتب ما را دادند.

۶ دیدگاه‌ها

 1. این بازرسان تهرانی چکاره هستن که برای آزربایجان تعیین تکلیف کنن؟درد آنها ترکها هستن و یک روز زیر پای ملت ترک له و لورده خواهند شد.ورق بر میگرده و اوضاع اینطور نمیمونه

  25
  4
 2. شهریار ماکولو

  بیر گون گولر آذربایجان…

  22
  3
 3. چند وقت پیش رضایی احمق در خصوص حمله به غرفه اذرتورک گفته بود چرا در تهران؟حال من میگویم چرا بازرسین پانفارص در تبریز چه گوهی میخورند اصلا به شما چه کتاب به زبان ترکی چاپ شده؟؟پا را از گلیمشان درازتر کرده اند

  27
  4
  • کی گفته بازرسان فارس بودند ؟
   اصالا” دیلیل تعطیلی ترکی بودن کتاب نبوده
   تا شما قوم گرایان نادان هستید مردم آذربایجان نیاز به دشمن ندارند

   3
   8
   • زر نزن احمق از تهران که دستور گرفته اند؟؟؟؟ جنابعالی اونجا تشریف داشتی؟؟؟من نبودم دستم تقصیر استینم بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *