خانه / آخرین اخبار / باکو میزبان اجلاس وزیران اوپک در سال ۲۰۱۹

باکو میزبان اجلاس وزیران اوپک در سال ۲۰۱۹

پرویز شهبازاف گفت: تصمیم اولیه در خصوص میزبانی اجلاس وزیران اوپک اتخاذ شده و دسامبر سال جاری میلادی در نشست کمیته بازرسی اوپک تاریخ دقیق برگزاری این اجلاس در باکو مشخص می شود.

به گزارش یول‌پرس؛ پرویز شاهباز اف، وزیر انرژی جمهوری آذربایجان در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: اجلاس وزیران انرژی ” کشورهای عضو اوپک و کشورهای غیرعضو تولیدکننده نفت ” در نیمه اول سال ۲۰۱۹ میلادی در باکو برگزار خواهد شد. تصمیم اولیه در این زمینه اتخاذ شده و این موضوع در ماه دسامبر سال جاری میلادی در نشست کمیته بازرسی اوپک قطعی و تاریخ دقیق برگزاری این اجلاس در باکو مشخص می شود.

محمد بارکیندو، دبیر کل سازمان اوپک نیز مدتی پیش اعلام کرده بود که اجلاس وزیران انرژی کشورهای عضو اوپک و غیر عضو در سال ۲۰۱۹ میلادی در جمهوری آذربایجان برگزار می شود .

جمهوری آذربایجان یکی از کشورهای شرکت کننده در توافق کاهش تولید میان اوپک و ۱۰ تولیدکننده خارج از این سازمان برای محدود کردن عرضه به میزان ۱.۸ میلیون بشکه در روز است. این کشور با کاهش تولید به میزان ۳۵ هزار بشکه در روز، پایبندی بالایی به این توافق نشان داده است.

تولید این کشور در سه ماهه نخست سال میلادی جاری حدود ۲.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد کرد و به ۷۸۶ هزار بشکه در روز رسید که به دلیل فعالیت حفاری بیشتر شرکت دولتی سوکار بود. با این‌ همه تولید جمهوری آذربایجان همچنان پایین تر از سهمیه تولید ۸۳۴ هزار بشکه در روز که در توافق کاهش تولید تعیین شده، مانده است.

با وجود آمار سه ماهه نخست، به دلیل افت طبیعی تولید انتظار نمی‌رود تولید جمهوری آذربایجان تا پایان سال رشد بیشتری پیدا کند. مقامات جمهوری آذربایجان برآورد کرده‌اند که تولید نفت و میعانات این کشور در سال ۲۰۱۸ به ۳۷.۵۳۵ میلیون تن یا به عبارتی ۷۵۳ هزار و ۷۸۵ بشکه در روز خواهد رسید که حدود سه درصد کمتر از سال گذشته است./ آناج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *