خانه / آخرین اخبار / در به در دنبال یک استاندار

در به در دنبال یک استاندار

اینکه چه کسی در نهایت استاندار خواهد شد تا چند وقت دیگر مشخص خواهد شد، اما به نظر می رسد وقت این پرسش رسیده باشد که چرا آذربایجان به این روز رسیده است که برای پیدا کردن وزیر در کابینه دولت، نمایندگان مجلس برای پاسخگویی به مردم با ذره بین دنبال کشف ژن یک وزیر باشند تا تورک بودن آن را اثبات کنند یا در بحث استانداری حتی نتوانند با جرات نام دو نفر را مطرح نمایند.

یول‌پرس – رحمت مهدوی: آذربایجان این روزها در بدترین شرایط تاریخی و سیاسی خود ایستاده و با افسوسی بلند نظاره گر تاریخ پرشکوه خود در لابه لای کتابها است. دیاری با مردان سرنوشت ساز و تاریخ سازی همچون ستارخان، باقرخان، شیخ خیابانی، ثقه الاسلام ….  که امروز در به در دنبال یک رجل است تا راهی عمارت استانداری کند. این وضعیت تاسف بار تا جایی است که در قلب آذربایجان یعنی اورمیه شاهد جلوس یک میهمان بر تخت استانداری هستیم که خیلی رسوم و قواعد میهمان نشینی را رعایت نمی کند و هر از گاهی با رفتار و

رحمت مهدوی – فعال سیاسی

گفتارهایی بر روح و اعصاب میزبانانش تیغ می کشد. آری وضعیت آذربایجان خیلی بغرنج تر و بی آینده تر از هر دوره ای شده است. از نبود همین رجل سیاسی است که در تبریز پایتخت فرهنگ، تمدن، هنر و سیاست خطه آذربایجان شاهد شهرداری هستیم که رویداد بزرگ و عظیم تبریز۲۰۱۸ را به چند آرم مندرج در نامه های اداری محدود کرده و با اظهارات و اعمال نسنجیده به جنگ مردم شهرش رفته است. آری دیار آذربایجان در بدترین دوره تاریخ خود ایستاده است، دوره ای که شواری چندنفره شهرش دنبال لایک و ممبر فضای مجازی هستند و عاجز از عزل فرد منتصب خود هستند، گویی که شهر با این عظمت و تاریخ و فرهنگ باید حتی آرزوی یک نطق آتشین در پارلمان شهری را داشته باشد. در نبود همین رجل تاثیرگذار است که فردی راهی مجلس می شود که به جای تلاش و کوشش برای آبادانی اردبیل فکرش مانده به آن سوی تونل گردنه حیران!!!!!

با ابلاغ قانون منع بکارگیری بازنشستگان که گفته می شود شامل استاندار فعلی آذربایجان­شرقی نیز می شود چند وقتی است که همه در به در دنبال یک استاندار هستند. دیگر خبری از نام هایی چون مهرعلیزاده، سبحان الهی، عبدالعلی زاده، فایقی، رحمانی، بیگی و…. نیست. سه نفر ابتدایی که ظاهرا این قانون شامل حالشان می شود و دو نفر انتهایی نیز درگیر امور وزارت و مجلس هستند و در این بین می ماند سعید فایقی معاون اسبق سازمان تربی بدنی، سازمان ایدرو و سازمان شستا که بعید است دلبستگان اصلاح طلب و اصولگرا مرکزنشین از دعواهای جناح خارجی شوند و وی را در گزینه های خود قرار دهند.

اینکه چه کسی در نهایت استاندار خواهد شد تا چند وقت دیگر مشخص خواهد شد، اما به نظر می رسد وقت این پرسش رسیده باشد که چرا آذربایجان به این روز رسیده است که برای پیدا کردن وزیر در کابینه دولت، نمایندگان مجلس برای پاسخگویی به مردم با ذره بین دنبال کشف ژن یک وزیر باشند تا تورک بودن آن را اثبات کنند یا در بحث استانداری حتی نتوانند با جرات نام دو نفر را مطرح نمایند.

باید بپذیرم یکی از دلایل مهم بی رجل بودن این دیار در زمان فعلی به خودمان بر می گردد. روزگاری که این دیار دارای چندین وزیر، معاون وزیر و مسولین ارشد در رده ها و سطوح مختلف بود باید همین وزرا و.. اقدام به تربیت نیروهای دیگر برای رسیدن به سطوح بالا می کردند، ولی متاسفانه قریب به اکثریت رجل این دیار همواره فرزندان این مرز و و بوم را تا جایی مورد حمایت قرار دادند که فراتر از آنها نروند و همواره زیر سایه خود قرار گیرند. کدامیک از همین وزرا، معاونین، نمایندگان مجلس تا به حال اقدام به پرورش نیروهای متخصص و مجرب برای رسیدن به مناصب بالاتر نمودند؟ اگر تلاش هایی نیز بوده یا صرفا برای اقوام نزدیک خود بوده، یا در سطح اشتغال در یک نهادی بود یا انتصاب در یک اداره در سطح حوزه نمایندگی که آنها نیز بیشتر برای اهداف انتخاباتی بوده است.

در این وضعیت فعلی و برای رهایی از مقطع بد تاریخی چاره کار در این است برخی از فرزندان این دیار که همچنان در سطوح بالا  هستند و روزهایی پایانی خود را سپری می کنند دست از غرور، بی توجهی به آینده آذربایجان دست برداشته و اقدام به حمایت از نخبگان این دیار در سطوح بالا نمایند و آنها را نه در رتبه پایین تر از خود بلکه در بالای سر ببینند. اگر اعتقاد به یاشاسین آذربایجان باشد باید این اعتقاد به سمت علمگرایی رود نه شعار و حرافی. این بزرگان باید قبول نمایند که دوره خان و خاندان بازی گذشته و مردم آذربایجان موظف نیستند همواره به صرف آذربایجانی بودن فرد برای او کف بزنند، باید خیر این اشخاص به این مردم و دیار برگردد تا این دست زدن ها ادامه پیدا کند. همچنین شایسته است نمایندگان محترم که چندین دوره نمایندگی شهرهای مختلف این دیار را در دست دارند دل از تختهای سبز برکنند و به پشتوانه همین سوابق خود به سطوح عالی تر دست پیدا کنند تا هم بتوانند دست روسای جمهوری را برای انتخاب وزرا آذربایجانی بازتر بگذارند و هم راه را برای جوانان برای ورود به مجلس و نهادهای دیگر فراهم نمایند. اقدامی که اخیرا شاهدش بودیم و جناب رضا رحمانی به جای اصرار به نمایندگی مجلس راه تهران را در پیش گرفت و بر مسند وزارت نشست و شاید همین رفتن او باعث شد افراد جدیدی از تبریز راهی بهارستان شوند هر چند که قرار بود باعث امید شوند ولی نا امیدی خلق نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *