خانه / آخرین اخبار / تجارت ایران و آذربایجان ۷۵ درصد افزایش یافت

تجارت ایران و آذربایجان ۷۵ درصد افزایش یافت

رئیس اتاق بازرگانی ایران و آذربایجان گفت: خوشبختانه از ابتدای سال با توسعه مراودات تجاری دو کشور تجارت ایران و آذربایجان ۷۵ درصد افزایش یافته است.

به گزارش یول‌پرس، بهروز پورسلیمان عصر امروز در دیدار با مسئولان اتاق بازرگانی اردبیل اظهار داشت: خوشبختانه از ابتدای سال با توسعه مراودات تجاری دو کشور تجارت ایران و آذربایجان ۷۵ درصد افزایش یافته است علی‌رغم این که به دلیل برخی تحریم‌ها سیاست‌های ارزی سبب کندی روند صادرات شده است.

وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه احداث راه آهن اصلاندوز–تازه کند پارس آباد نیز بیان کرد: با توجه به افزایش تجارت این دو کشور پیش‌بینی می‌شود این میزان تا پایان سال به ۸۰ میلیون دلار برسد در حالی که میزان  حجم مبادلات تحاری این دو کشور سال گذشته ۵۵ میلیون دلار بود.

نایب رئیس اتاق بازرگانی اردبیل از پیش‌بینی برای ۸۰ میلیون دلار رسیدن مبادلات تجاری این دو کشور خبر داد و تصریح کرد: استراتژیک بودن محصولات کشاورزی و اهمیت این مسئله در استان با توجه به اعمال محدودیت‌هایی که از سوی دولت برای صادرات این قبیل محصولات اعمال شده سبب شده گمرک بیله سوار به صورت تخصصی به این محصولات اختصاص پیدا کند.

پورسلیمان تصریح کرد: توسعه تبادلات تجاری دو کشور و اتصال راه‌آهن به گمرک بیله‌سوار و اصلاندوز برای ما جزو مولفه‌های اساسی است که تلاش ما بر این است که بتوانیم علاوه بر دسترسی به بازارهای آذربایجان به بازار روسیه و حتی اروپا دسترسی پیدا کنیم و مشکلات موجود در این زمینه را برطرف کنیم.

وی اظهار کرد: برنامه‌ریزی‌های انجام یافته سبب ایجاد تحول بزرگی در مبادلات تجاری دو کشور شده و با توجه به اهمیت پروژه‌های ریلی برای صادرات و فعالان تجاری در صورتی که دولت نتواند بودجه‌ای به آن تخصیص دهد بخش خصوصی تمام توان خود را برای استفاده از منابع داخلی به کار خواهد بست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *