خانه / آخرین اخبار / منطقه فسیلی مراغه بهشت فسیل شناسان جهان+ تصاویر

منطقه فسیلی مراغه بهشت فسیل شناسان جهان+ تصاویر

منطقه فسیلی مراغه به خاطر تراکم بالای فسیل مهره‌داران 7 تا 12 میلیون ساله به بهشت فسیلی جهان شهرت دارد.

به گزارش یول‌پرس، منطقه فسیلی مراغه به خاطر تراکم بالای فسیل مهره‌داران ۷ تا ۱۲ میلیون ساله به بهشت فسیلی جهان شهرت دارد و اولین فسیل‌ها از این منطقه ۱۷۰ سال پیش توسط روس‌ها استخراج شده است.

از زمان شناسایی این منطقه دیرینه‌شناسان بسیاری در آن کاوش‌های فسیلی انجام داده‌اند و در این کاوش‌ها فسیل‌های با ارزشی استخراج شده که امروز زینت بخش برخی موزه‌های دیرینه‌شناسی دنیا است.

منطقه فسیلی مراغه با شهرت و اعتبار جهانی این روزها تنها صاحب دو موزه کوچک فسیلی است. وجود ظرفیت بالای فسیلی در محدوده‌ای به وسعت  ۴۰ هزار هکتار در مراغه، زمینه خوبی را برای ایجاد موزه‌های و مرکز تحقیقاتی فسیل فراهم کرده است.

برای احیای این منطقه از ۱۰ سال پیش ساخت مرکز تحقیقات دیرینه‌شناسی آغاز شده ولی با ۵۰ درصد پیشرفت نیمه تمام است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مراغه گفت: عملیات ساخت این مرکز از سال ۸۶ آغاز شده و هم اکنون ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

غلامرضا زارع افزود: بخش اداری، کارگاهی و بخش از موزه این مرکز به پایان رسیده و برای تکمیل آن ۶۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

وی گفت: مرکز تحقیقات فسیلی ایران در مراغه در زمینی به مساحت ۱۵ هکتار از سال ۸۶ آغاز شده است.

به گفته رئیس اداره حفاظت محیط زیست مراغه، در ۸ مرحله کاوش صورت گرفته از سال ۸۴ در منطقه فسیلی مراغه تاکنون دو هزار ۵۰۰  قطعه فسیلی بدست آمده است.

منطقه آذربایجان و مراغه ۷ تا ۱۲ میلیون سال قبل زیستگاه حیوانات وحشی مهره‌دار از جمله فیل، زرافه، کرگدن، آهو، ببردندان شمشیری و اسبهای پا کوتاه بوده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *