خانه / آخرین اخبار / زیرساخت‌های جمع آوری سیب صنعتی در اورمیه فراهم نیست + تصاویر

زیرساخت‌های جمع آوری سیب صنعتی در اورمیه فراهم نیست + تصاویر

در سال‌های اخیر سیب‌های صنعتی آذربایجان غربی که هر سال از میانه شهریورماه تا اوایل آذرماه امسال در کنار جاده‌ها تل انبار می‌شوند به آینه دق باغداران تبدیل‌شده است چون زیرساخت جمع آوری بهداشتی و مکانیزه آن فراهم نیست.

به گزارش یول‌پرس؛ ۱۰ استان کشور عمده تولیدکننده سیب ایران هستند که استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، خراسان شمالی و رضوی، زنجان، اصفهان، تهران، کهکیلویه و به ویر احمد و فارس را شامل می‌شوند.

آذربایجان غربی با تولید بیش از یک سوم از حجم کل سیب کشور بزرگ‌ترین تولیدکننده این محصول است بنابراین بر اساس ابلاغ دولت، سیاست‌گذار این محصول در بازار در گستره کشوری نیز استاندار آذربایجان غربی است.

اوضاع سیب صنعتی از ابتدای کاشت نخستین نهال سیب در آذربایجان غربی تا کنون نامناسب بوده و حتی راه‌اندازی ده‌ها کارخانه تبدیلی محصولات کشاورزی نتوانسته است بازار لجام‌گسیخته این محصول را سامان ببخشد.

سیب صنعتی به سیب‌هایی گفته می‌شود که به هر دلیلی برای تازه خوری یا انبار کردن برای مصارف آینده و شب عید مناسب نباشد بنابراین این سیب‌ها راهی کارخانجات صنایع تبدیلی می‌شوند که فرآورده‌های خوراکی دیگری برای مصارف انسانی، دامی و حتی صنعتی و صادراتی از آن استحصال شود.

بر اساس اعلام رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی امسال ۷۴۰ هزار تن سیب از باغات این استان برداشت می‌شود که سرمازدگی میزانان را ۴۵۰ هزار تن نسبت به مدت زمان مشابه پارسال کاهش داده است.

اسمعیل کریم زاده می‌گوید: آذربایجان غربی با تولید سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن سیب قطب نخست تولید این محصول در کشور بوده و  علاوه بر تأمین نیاز بازار داخلی سالانه ۲۰۰ هزار تن نیز به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، آسیای میانه و شرق آسیا صادر می‌شود.


سیاست جلوگیری از دپوی سیب در کنار جاده‌ها شکست خورد

وی امسال در حالی وعده داد که دپوی سیب در کنار جاده‌ها ممنوع شده که بسان سال‌های گذشته همچنان سیب صنعتی آذربایجان غربی به بدترین شکل ممکن در کنار جاده‌ها تل انبار شده بود.

این در حالیست که بر اساس اعلام دولت معیشت بین ۶۰ تا ۸۰ هزار خانوار آذربایجان غربی به صورت مستقیم از طریق تولید محصولات باغی و به ویژه محصول سیب تأمین می‌شود ولی با این حال مدیرت بازار سیب به ویژه سیب صنعتی چنان ناکارآمد است که هر سال تراژدی دردناک هدر رفت صدها تن سیب در کنار جاده‌ها تکرار می‌شود.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان غربی، نبود هماهنگی میان سازمان‌ها و فقدان زیرساخت‌ها را عامل انباشت سیب‌های صنعتی در کنار جاده‌های مواصلاتی این منطقه می‌داند.

حسین سیوانی معتقد است هرگونه دپو و انباشت سیب‌های زیر درختی باید با استاندارد و با رعایت نکات ایمنی جاده و امور بهداشتی صورت گیرد که متأسفانه طی سال‌های خیر این امر محقق نشده است.


جمع آوری سیب صنعتی منسجم نیست

به گفته وی به دلیل پخش و پلا بودن سیب‌های صنعتی و زیر درختی تولیدی باغات و نبود زیر ساخت‌های کافی در جمع‌آوری آن کارخانجات نیز قادر به خرید مستقیم نیستند تا این محصول به صورت یکجا به کارخانجات ارسال شود.

وی، تأکید می‌کند: تأمین مراکز خرید و زیرساخت‌های لازم در این امر دارای جزئیات و مراحل اجرایی زیادی است که دولت در عرض چند ماه قادر به تأمین این زیر ساخت‌ها نیست.

البته مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان غربی نمی‌گوید چرا دولت‌های مختلف در ۵۰ سال اخیر هیچ‌کدام نتوانسته‌اند این مشکل را حل کنند اما می‌گوید: در حال هماهنگی با مراجع قضایی برای رسیدگی به متخلفان هستیم اگرچه حرکت چکشی و خشونت‌بار در این مسئله غیرممکن بوده و باید منافع مردم و کشاورزان نیز مورد توجه قرار گیرد.

گرچه وعده دادن مخصوصاً برای سال‌های آینده رویه معلوم الحالی از سوی مسئولان شده با این حال باز هم مدیرکل امور اقتصادی استانداری آذربایجان غربی، می‌گوید: درصدد ایجاد زیرساخت‌ها برای سال‌های آینده در راستای حفظ کیفیت سیب‌های صنعتی و ایمنی راه‌ها و مسائل بهداشتی هستیم البته کارخانجات صنایع تبدیلی نیز باید در این راستا همراه مسئولان اقتصادی باشند.

به گفته وی مسئله برداشت و انباشت سیب‌های صنعتی در کنار جاده‌ها دارای حساسیت بالایی بوده و حل این مشکل به سرعت قابل دستیابی نیست بنابراین امیدواریم شاهد همکاری باغداران و مردم نیز در این زمینه باشیم.

گزارش: محمد آقایی پر – تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *