خانه / آخرین اخبار / بیشترین نرخ بیکاری متعلق به کدام استان می‌باشد؟ + جدول

بیشترین نرخ بیکاری متعلق به کدام استان می‌باشد؟ + جدول

در مورخه 13 آبان 1397 مرکز آمار ایران چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در تابستان 97 را منتشر کرد. این نتایج نشان می داد که در تابستان 97 نرخ بیکاری با رشدی 0.7 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به 12.2 درصد رسیده است. بررسی ها نشان می دهد که کمترین نرخ بیکاری در تابستان 97 متعلق به استان همدان بوده است.

به گزارش یول‌پرس، اشتغال و بیکاری از جمله موضوع های اساسی اقتصاد هر کشور می باشد، به گونه ای که  افزایش یا کاهش بیکاری، به عنوان یکی از شاخص های توسعه یافتگی جوامع تلقی می شود. نرخ بیکاری یکی از شاخص هایی است که برای ارزیابی شرایط اقتصادی کشور مورد استفاده قرار می گیرد. در چند سال اخیر به دلیل افزایش تعداد متقاضیان کار از یک سو و کاهش عرضه کار از سوی دیگر، این نرخ همواره رو به افزایش بوده است.
به تازگی مرکز آمار ایران، چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در تابستان ۹۷ را منتشر نموده است. این آمار نشان می دهد که نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت ده ساله و بیشتر از ۴۰٫۷ درصد در تابستان ۹۶ به ۴۰٫۹ درصد در تابستان ۹۷ افزایش یافته است.
تعداد جمعیت بیکاران کشور در تابستان ۹۷، سه میلیون و ۳۲۶ هزار و ۸۵۵ نفر گزارش شده است که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۲۳۷ هزار و ۳۰۱ نفری را تجربه نموده است. با این رشد جمعیت بیکاران، نرخ بیکاری نیز از ۱۱٫۵ درصد در تابستان ۹۶ به ۱۲٫۲ درصد در تابستان ۹۷ افزایش یافته است.
همچنین نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله در تابستان ۹۷ با ۰٫۸ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۲۷٫۲ درصد رسیده است.
نرخ بیکاری در تابستان ۹۷ در استان های مختلف متفاوت بوده است. نمودار زیر وضعیت نرخ بیکاری در ۳۱ استان کشور در تابستان ۹۷ را نشان می دهد. همان گونه که ملاحظه می شود کمترین نرخ بیکاری در تابستان ۹۷ مربوط به استان همدان با نرخ بیکاری ۶٫۵ درصد بوده است.
بعد از استان همدان، در رتبه دوم کمترین نرخ بیکاری استان ها، مشترکاً دو استان سمنان و زنجان با نرخ بیکاری ۷٫۱ درصد ایستاده اند. جایگاه سوم بدین لحاظ نیز  به استان اردبیل با نرخ بیکاری ۷٫۵ درصد تعلق دارد. بیشترین نرخ بیکاری در تابستان ۹۷ هم به استان کرمانشاه با نرخ بیکاری ۱۶٫۴درصد تعلق گرفته است. بعد از این استان، دو استان خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد به ترتیب با نرخ های بیکاری ۱۵٫۶ درصد و ۱۵٫۵ درصد قرار دارند. نرخ بیکاری در ۱۴ استان کشور از میانگین نرخ بیکاری در کل کشور بالاتر و در ۱۷ استان کشور از میانگین نرخ بیکاری در کل کشور پایین تر بوده است.
شاید نکته جالب در نمودار زیر این موضوع باشد که استان نفت خیز خوزستان در تابستان ۹۷ در جایگاه دوم استان ها به لحاظ بیشترین نرخ بیکاری قرار گرفته است.
بیشترین نرخ بیکاری متعلق به کدام استان می‌باشد؟
با مقایسه نرخ بیکاری تابستان ۹۷ با مدت مشابه سال گذشته، مشخص می شود که نرخ بیکاری در ۲۱ استان کشور افزایش و در ۹ استان کشور کاهش یافته است. همچنین نرخ بیکاری در استان خراسان شمالی در تابستان ۹۷ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ثابت باقی مانده است. بیشترین رشد نرخ بیکاری مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد می باشد.
نرخ بیکاری در این استان در تابستان ۹۷ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد ۴٫۹ درصدی داشته است. همچنین بیشترین کاهش نرخ بیکاری در تابستان ۹۷ در مقایسه با تابستان ۹۶ به استان چهارمحال و بختیاری با کاهش ۴٫۱ درصدی اختصاص داشته است. در حالی که نرخ بیکاری در استان چهارمحال و بختیاری در تابستان ۹۶، ۱۸ درصد بوده است این رقم در تابستان ۹۷ به ۱۳٫۹ درصد کاهش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *