خانه / آخرین اخبار / تلاش ترکیه برای کنترل اپتیکی و فیزیکی مرزهای ایران

تلاش ترکیه برای کنترل اپتیکی و فیزیکی مرزهای ایران

دولت ترکیه که از سال گذشته احداث دیوار در مرزهای مشترک با ایران را آغاز کرده است، قصد دارد بخش اعظمی از سرحدات 570 کیلومتری خود با ایران را با استفاده از تجهیزات اپتیکی و دوربین های حساس کنترل کند.

به گزارش یول‌پرس، روزنامه ملیت ترکیه با انتشار گزارش خبری اعلام کرد که با نصب تجهیزات جدید کنترل، تردد در مرز ایران و ترکیه غیرممکن خواهد شد.

این رسانه اعلام کرد که سرحدات استان های ایغدیر، وان و حکاری ترکیه که هم مرز با استان آذربایجان غربی ایران است، در یک برنامه سه مرحله ای با استفاده از دیوار و جاده مرزی و نیز با بهره گیری از تجهیزات فنی شامل دستگاه های اپتیکی و دوربین های پیشرفته مجهز به حسگرهای حرکتی کنترل خواهد شد.

روزنامه ملیت ترکیه همچنین اعلام کرد که وزارت دفاع ترکیه تلاش خود برای مسدود سازی مرزهای ایران با ترکیه مانند مرزهای ترکیه با سوریه را برای جلوگیری از ترددهای غیرقانونی سرعت بخشیده است.

این رسانه علت این اقدامات را جلوگیری از موج مهاجرت افغانی ها از سمت ایران به ترکیه عنوان کرد.

ملیت همچنین اعلام کرد که دیوار بتنی، پایگاه های دیده بانی و نیز جاده دسترسی سریع در مرز ترکیه با ایران احداث می شود و در کنار آن، تمامی نقاط مرزی با استفاده از موانع فیزیکی و سامانه های الکترونیکی مجهز به دوربین های پیشرفته دید در شب کنترل خواهد شد.

این رسانه همچنین از کنترل نقاط مرزی سخت گذر بین ایران و ترکیه با استفاده از پهپاد خبر داد و اعلام کرد: علاوه بر این در برخی مناطق مرزی از خودروهای بدون سرنشین کنترل دار نیز برای کنترل ترددها استفاده خواهد شد.

به نوشته این رسانه، در بودجه سال آینده میلادی که هم اکنون در مجلس ترکیه در حال بررسی است، برای تکمیل این گونه اقدامات بودجه لازم پیش بینی شده است./ ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *