خانه / آخرین اخبار / واکنش معاون رئیس جمهور ترکیه به اعمال تحریم بر علیه ایران

واکنش معاون رئیس جمهور ترکیه به اعمال تحریم بر علیه ایران

معاون ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد نباید انتظار داشت که تمامی کشورها از تحریم‌های آمریکا علیه ایران تبعیت کنند.

به گزارش یول‌پرس، فواد اوکتای، معاون ریاست جمهوری ترکیه درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران با بیان اینکه ترکیه موضع خود را در این باره اعلام کرده و در پی عناد و لجبازی نیست،اعلام کرد: نباید انتظار داشت که تمامی کشورها از تحریم‌های آمریکا علیه ایران تبعیت کنند.

معاون ریاست جمهوری ترکیه با بیان اینکه زندگی در این جغرافیا تاوانی دارد که لازمه آن قدرتمند بودن است، افزود: باید به از لحاظ سیاسی، اقتصادی، نظامی و اجتماعی قدرتمند باشیم. باید ثبات و استقلال داشته باشیم.

وی همچنین گفت: در برهه کنونی از ارز، دلار و سیاست‌های داخلی به‌عنوان سلاح اقتصادی استفاده می‌شود. سیاست‌های دولت در زمینه سرمایه‌گذاری‌ را شفاف بیان کردیم. امروز گزارشی ارائه می‌شود و نتایج آن را مشاهده خواهیم کرد.

وی در مورد قتل جمال خاشقجی گفت: قتل وی ، پرونده‌ای است که توجیه منطقی در جامعه بین المللی ندارد. آنکارا با شفافیت کامل و جدیت پرونده قتل خاشقجی را پیگیری می‌کند.خواهان پاسخ به این سوال هستیم که دستور این قتل را چه کسی صادر کرده است. ترکیه در خصوص قتل خاشقجی به وضوح نشان داد که پیامد و تاوان چنین اقداماتی در کشور فارغ از آنکه عامل آن چه کسی باشد، چه خواهد بود.

اوکتای تصریح کرد: مشکل ما با آمریکا، کشیش برانسون نبود. چنین مشکلی نداشتیم. هنوز هم فکر نمی کنیم چنین مشکلی وجود داشته است. از طریق عادی‌سازی روابط با آمریکا درباره اختلافات واقعی طرفین گفتگو خواهیم کرد. طبعا آنان نیز باید برای بهبود (روابط) گام بردارند. روابط دو متحد، این امر را ایجاب می‌کند.

فواد اوکتای در مورد ادامه مبارزه ترکیه علیه تروریستم اعلام کرد : مبارزه ما با معضل تروریسم تا پاکسازی کامل آن در مرزهایمان ادامه خواهد یافت.موضع ترکیه در خصوص گشت زنی مشترک در منبج همیشه روشن بوده است. از ابتدا گفته ایم که ترکیه از کریدوری که در جنوب مرزهایمان توسط گروه تروریستی پ.ک.ک ایجاد شده، نگران است و اجازه تشکیل آن را نخواهد داد. اسم آن را هر چه می خواهید بگذارید، ی.پ.گ، پ.ی.د(یا هر چیز دیگر) در نهایت این گروه شاخه پ.ک.ک است، اما متاسفانه عدم درک این ارتباط توسط مخاطبانمان، ما را مجبور به اتخاذ تدابیر دیگری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *