خانه / آخرین اخبار / زنان سحرخیز کمتر به سرطان سینه مبتلا می شوند

زنان سحرخیز کمتر به سرطان سینه مبتلا می شوند

ریسک ابتلا به سرطان سینه در زنانی که  صبح زود از خواب بیدار می شوند، کمتر است.

به گزارش یول‌پرس، کارشناسان دانشگاه بریستول انگلستان، بر روی اطلاعات ژنتیکی ۴۰۰ هزار زن در بنیه بیوبانک انگلستان و انجمن بین المللی حمایت از بیماران مبتلا به سرطان سینه، مطالعاتی انجام دادند.

بر اساس نتایج این تحقیقات زنانی که به طور ژنتیکی بدنشان سحرخیز است، در مقایسه با زنانی که دیر می خوابند، کمتر در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار دارند به گفته کارشناسان دلیل این امر هنوز مشخص نشده است.

تحقیقاتی که قبلا انجام گرفته بود، نشان می داد که کار در ساعات دیروقت شب ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

ناهید نفیسی، در ارتباط با سرطان سینه اظهار داشت: این سرطان جزو یکی از سرطان شایع در میان زنان بوده است اما با این وجود درگیری زنان کشور با این سرطان کمتر از زنان غربی است.

وی افزود: بر اساس آخرین گزارش‌ها آمار ابتلا به سرطان سینه در ایران ۳۰ در ۱۰۰ هزار بوده است در حالی که این رقم در کشورهای اروپایی ۱۲۰ در ۱۰۰ هزار و در آمریکای شمالی ۹۰ در ۱۰۰ هزار است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ادامه داد: خوشبختانه امروزه اساتید برجسته‌ای در حوزه تشخیص و درمان سرطان سینه در ایران فعالیت می‌کنند و آمار این سرطان در کشور رو به افزایش است ولی افزایش شیب ‌آن همچون سایر کشورها بوده به طوری که در مقایسه با آلمان و ایتالیا که جمعیتی مشابه ایران دارند، ایران شیب کمتری در این سرطان دارد.

نفیسی با اشاره به اینکه سالانه در ایران ۱۰ هزار نفر مبتلا به این سرطان می‌شوند، گفت: آمار مبتلایان به صورتی بوده که زنان جوان امروزه بیشتر درگیر این سرطان شده‌اند؛ البته بخشی از این موضوع به این دلیل بوده که ایران کشوری جوان است لذا سرطان در جوانان نیز بیشتر مشاهده می‌شود.

این جراح سرطان سینه خاطرنشان کرد: ‌آمار جهانی مبتلایان زیر ۴۰ سال ۶ درصد است ولی در ایران ۲۵ درصد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *