خانه / آخرین اخبار / درآمد جمهوری آذربایجان از منابع انرژی خزر ۸ میلیارد دلار شد

درآمد جمهوری آذربایجان از منابع انرژی خزر ۸ میلیارد دلار شد

صندوق دولتی نفت جمهوری آذربایجان روز چهارشنبه طی اعلام کرد: مجموع درآمد این کشور طی 10 ماه سال 2018 میلادی از توسعه منابع انرژی در دریای خزر به هشت میلیارد و 296 میلیون دلار رسید.

به گزارش یول‌پرس، در ده ماه سال جاری، درآمد صندوق دولتی نفت جمهوری آذربایجان، از توسعه میادین نفتی آذری ، چراغ و گونشلی در دریای خزر هشت میلیارد و ۱۱۵ میلیون دلار بوده است .

جمهوری آذربایجان در سال جاری از فروش میعانات میدان گازی ‘ شاه دنیز ‘ ۱۸۱ میلیون دلار درآمد داشته است .

صندوق دولتی نفت جمهوری آذربایجان از سال ۲۰۰۱ میلادی تا به حال مجموع درآمد این کشور از توسعه میادین نفتی آذری ، چراغ و گونشلی را ۱۳۶ میلیارد و ۷۸۲ میلیون دلار اعلام کرد .

بر اساس این گزارش جمهوری آذربایجان از سال ۲۰۰۷ میلادی از توسعه میدان گازی ‘ شاه دنیز’ دو میلیارد و ۵۰۶ میلیون دلار درآمد داشته است .

قرار داد توسعه میادین نفتی ‘آذری، چراغ و گونشلی در سال ۱۹۹۴میلادی میان جمهوری آذربایجان و چند شرکت نفتی خارجی به مدت ۲۵ سال امضا شد و شرکت بریتیش پترولیوم پیمانکار این پروژه نفتی است.

این قرارداد نفتی سال گذشته میلادی طی مراسمی در باکو به مدت ۳۲ سال یعنی تا سال ۲۰۵۰ میلادی تمدید شد.

جمهوری آذربایجان همراه با شرکت های خارجی ظرف ۲۳ سال گذشته بیش از ۴۳۶ میلیون تن نفت از این میادین استخراج کرده است.

ذخایر باقی مانده این میادین نفتی ۵۰۰ میلیون تن برآورد می شود.

براساس شرایط جدید این قرارداد ، سهم شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان (سوکار) از ۱۱٫۶ درصد قبلی به ۲۵ درصد افزایش یافته است.

شرکت بریتیش پترولیوم همچنین پیمانکار طرح توسعه میدان گازی ‘ شاه دنیز ‘ است و گاز طبیعی این میدان قرار است تا سال ۲۰۲۰ میلادی از طریق دالان گازی جنوب شامل خطوط لوله ترانس آناتولی ( تاناپ ) و ترانس آدریاتیک ( تاپ ) به اروپا صادر شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *