خانه / آخرین اخبار / باکو و آنکارا پیمان تقویت جمعیت تورک‌های مهاجر را امضا کردند

باکو و آنکارا پیمان تقویت جمعیت تورک‌های مهاجر را امضا کردند

مقامات دو کشور جمهوری آذربایجان و ترکیه در حاشیه «سومین اجلاس مسئولان نهادهای دیاسپورای کشورهای تورک»، تفاهمنامه استراتژی همکاری مشترک برای تقویت جمعیت ترک زبان های مهاجر، امضا کردند.

به گزارش یول‌پرس، پایگاه خبری رپورت روز جمعه گزارش داد که این اجلاس از سوی «شورای کشورهای تورک» در آنکارا برگزار شد و در حاشیه آن « محمد نوری ارسوی» وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه و « فواد مراداف » مسئول نهاد دیاسپورای جمهوری آذربایجان تفاهمنامه یاد شده را امضا کردند.

دیاسپورا به جمعیت مهاجر و دور از وطن گفته می شود.

وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه در مورد امضای این تفاهمنامه، گفت: امروز با امضای استراتژی فعالیت مشترک دیاسپورای تورک، شاهد افزایش فعالیت جوامع مهاجر کشورهایمان خواهیم شد، همچنین این تفاهمنامه گام مهمی جهت حفظ منافع و کرامت ترک زبان در خارج از کشورهایشان است.

ارسوی افزود: بر اساس این تفاهمنامه امضا شده جمهوری آذربایجان و ترکیه سطح همکاری موجود در امورجوامع خارج از کشور را گسترش و آن را به همکاری چندجانبه تبدیل می کنند.

وی، با بیان اینکه در شرایطی که دشمنی با مهاجران شکل خطرناکی به خود گرفته است، همبستگی و مشارکت شهروندان ما یک مسئله حیاتی است.

وزیر فرهنگ و گردشگری با تاکید بر اینکه موجودیت دیاسپورا – جوامع مهاجر و دور از وطن اصلی – را نمی توان نادیده گرفت ، افزود: امروز اعضای شورای همکاری کشورهای تورک شامل قزاقستان، قرقیزستان آذربایجان و ترکیه دارای ۱۵ میلیون جمعیت خارج از کشور هستند که با پیوستن ترکمنستان و ازبکستان به این شورا در آینده نزدیک ، جمعیت تورک‌های مهاجر افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

بنا به این گزارش ، در پایان این اجلاس برنامه فعالیت مشترک در سال ۲۰۱۹ میلادی میان چهار کشور تورک از جمله ترکیه، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و وقرقیزستان در امور جوامع خارج از کشور به امضا رسید .

همچنین قرار شد، چهارمین اجلاس مسئولان نهادهای دیاسپورای کشورهای تورک در قزاقستان برگزار شود .

۲ دیدگاه‌ها

  1. یاشاسین تورک مللتی و تورک دونیاسی

    14
    8
  2. گوزل ایشدی

    3
    5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *