خانه / آخرین اخبار / جمهوری آذربایجان سال آینده روزانه ۸۰۰ هزار بشکه نفت استخراج می‌کند

جمهوری آذربایجان سال آینده روزانه ۸۰۰ هزار بشکه نفت استخراج می‌کند

وزارت انرژی آمریکا پیش بینی کرده است که حجم استخراج نفت جمهوری آذربایجان در سال 2019 میلادی، معادل 800 هزار بشکه در روز باشد.

به گزارش یول‌پرس، خبرگزاری ‘ ترند ‘ روز دوشنبه به نقل از اداره اطلاعات وزارت انرژی آمریکا نوشت: در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ میلادی حجم استخراج روزانه نفت در جمهوری آذربایجان ۷۹۰ هزار بشکه خواهد بود.

وزارت انرژی جمهوری آذربایجان نیز پیش از این با انتشار پیش بینی های استخراج نفت و گاز برای سال جاری میلادی اعلام کرده بود که، در سال ۲۰۱۸ میلادی قرار است ۳۸ میلیون تن نفت در جمهوری آذربایجان استخراج و ۳۲ میلیون تن آن به بازارهای جهانی صادر شود .

این وزارتخانه، همچنین پیش بینی کرده بود که امسال در مجموع ۳۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی در این کشور استخراج و نزدیک به ۱۰ میلیارد متر مکعب آن به خارج از کشور صادر می شود .

به گزارش کمیته دولتی گمرک جمهوری آذربایجان، در نیمه اول سال جاری ۱۳٫۵ میلیون تن نفت خام به بهای ۶ میلیارد و ۹۴۵٫۴ میلیون دلار صادر شده که ۸۰٫۲ درصد از مجموع صادرات این کشور را تشکیل می دهد. این در حالی است که در نیمه اول سال گذشته میلادی سهم نفت خام در مجموع صادرات جمهوری آذربایجان ۷۲٫۸ درصد بوده است .

جمهوری آذربایجان در شش ماه سال جاری ۵۷۰ میلیون دلار گاز طبیعی به کشورهای خارجی صادر کرد که سهم این فراورده در مجموع صادرات این کشور ۶٫۵۸ درصد بوده است .

همچنین در نیمه اول سال جاری حجم صادرات فرآورده های نفتی جمهوری آذربایجان ۲۸۲٫۸ میلیون دلار بوده که ۳٫۲۶ درصد مجموع صادرات این کشور را تشکیل می دهد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *