خانه / آخرین اخبار / طرح انتقال آب از زاب به دریاچه اورمیه ۷۰ درصد پیشرفت دارد

طرح انتقال آب از زاب به دریاچه اورمیه ۷۰ درصد پیشرفت دارد

نماینده مردم اورمیه در مجلس شورای اسلامی گفت طرح انتقال آب از رودخانه زاب به دریاچه اورمیه بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

به گزارش یول‌پرس؛ هادی بهادری با بیان اینکه عملیات اجرایی این طرح از سال ۹۵ آغاز شده است افزود: این طرح تا پایان سال ۱۳۹۸ افتتاح شده و با بهره برداری از آن سالانه ۶۵۰ میلیون مترمعکب آب به پیکره دریاچه اورمیه وارد می شود.

وی با بیان اینکه حفاری تونل توسط دستگاه‌های TBM طبق برنامه زمانبدنی از پیش تعیین شده و به صورت ۳ شیفت کاری در حال انجام است اظهارداشت: کل تونل انتقال آب حوضه جنوب استان به دریاچه اورمیه ۳۶ کیلومتر است.

نماینده مردم اورمیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برای پروژه انتقال آب از سد کانی توسط تونل تاکنون بیش از یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است اضافه کرد: پروژه انتقال آب از سد کانی بزرگ‌ترین و شاخص‌ترین پروژه ستاد احیای دریاچه اورمیه است.

بهادری احیای دریاچه اورمیه را یکی از مطالبات مهم استان در سفر هفته آتی رئیس جمهوری به استان عنوان و خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین عامل خشک شدن دریاچه توسعه بی رویه اراضی و مصرف زیاد آب در بخش کشاورزی است که برای مدیریت منابع آبی در این حوزه طرح آبیاری تحت فشار در دستور کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون طرح آبیاری مدرن و وضعیت کشاورزی به خصوص در حوضه آبریز دریاچه اورمیه مورد توجه مناسبی از سوی مسئولان استانی  و کشوری قرار نگرفته است عنوان کرد: باید توجه به بخش کشاورزی و صرفه جویی آب در این حوزه به شدت مورد توجه قرار گیرد.

بهادری توجه به بحث حمل و نقل از جمله راه آهن اورمیه – مراغه، راه های مرزی، اتصال ریلی اورمیه تا تبریز، تکمیل طرح چهاربانده کردن جاده اورمیه به سرو به همراه اجازه تردد خودورهای منطقه آزاد ماکو تا اورمیه را از دیگر مطالبات مردم استان در جریان سفر رئیس جمهوری به استان عنوان کرد. / مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *