خانه / آخرین اخبار / جزئیات توقیف نشریه ائلین در دانشگاه مراغه + تصاویر

جزئیات توقیف نشریه ائلین در دانشگاه مراغه + تصاویر

دبیر کانون آذربایجان‌شناسی دانشگاه مراغه، دلایل توقیف نشریه ائلین به اتهام آنچه که قومگرایی خوانده شده است، دانسته و از توقیف یکساله این نشریه خبر داد.

به گزارش یول‌پرس؛ نشریه دانشجویی ائلین دانشگاه مراغه به صاحب امتیازی کانون آذربایجان شناسی دانشگاه، بعد از انتشار ۱۴ شماره و با حکم شورای نظارت بر نشریات دانشجویی دانشگاه، برای مدت یکسال توقیف شده و اتهاماتی مانند قومگرایی بر آن وارده شده است.

در خصوص جزئیات این حکم، سعید شاهوردی، مدیر کانون آذربایجان شناسی دانشگاه مراغه، به خبرنگار یول‌پرس گفت: نشریه تورکی – فارسی ائلین در سال ۱۳۹۰ به صاحب امتیازی کانون آذربایجان‌شناسی دانشگاه مراغه شروع به فعالیت کرد و تنها نشریه تورکی این دانشگاه می‌باشد و سال ۹۴ در جشنواره منطقه‌ای نشریات دانشجویی توانست مقاله‌ای با موضوعیت اقتصاد مقامتی و به قلم میلاد بالسینی، مقام اول و طراحی تصویر روی جلد ان مقام دوم را کسب کند و تا به امروز ۱۴ شماره از آن منتشر شده و سال گذشته بعد از انتشار شماره چهاردهم با مدیرمسئولی خانم محدثه بحری، توقیف شد.

شاهوردی در خصوص علت توقیف نشریه گفت: دلایل زیادی برای توقیف ائلین اعلام شده است که از جمله آنان می‌توان به  اتهامات «مسائل قومیتی» اشاره کرد و ما اعتراض خود را به شورای نظارت بر نشریات تقدیم کرده‌ایم که اعضای آن شورا به علت قانع کننده ندانستن جوابیه‌ها، رای به صحت حکم توقیف داده‌اند.

وی ادامه داد: ۱۴ مطلب متشره از دو شماره آخر نشریه مورد ایراد شورا قرار گرفته و مواردی مانند کلمات «زبان مادری» و «آذربایجان» بصورت قومیت‌گرایی تفسیر شده است.

در خصوص زمان آغاز اجرای حکم توقبف گفت: آغاز این حکم به تاریخ ۹۷/۳/۳ نوشته شده است اما به دلایل واهی این حکم تا آبان ماه ابلاغ نشده بود که زمان قانونی اعتراض را از ما گرفته است ولی ما لایحه‌ای اعتراضی آماده کرده‌ایم که به زودی به شورای نظارت بر نشریات ارسال خواهد شد اما امید زیادی به لغو حکم توقیف نداریم.

 

موارد اتهامی این نشریه بصورت زیر است:

پاسخ منتشره کانون آذربایجان شناسی به اتهامات وارده بصورت زیر می‌باشد:

 

۲ دیدگاه‌ها

  1. اگر قوم گرایی بده چرا پس قوم فارث از ان مستثنی است ؟ اگر تاریخ ملیت بد وزشت است چرا فارثها می توانند در مورد تاریخ سراسر جعلی شان صحبت کنند ولی تورکها نه؟ ما تورک هستیم وبه تورک بودنمان افتخار میکنیم انتظار نداشته باشید بر علیه خودمان و تعریف از قومی بپردازیم که نزدیک صد ساله هستی تاریخ وزبانمان را منکر شده و ما ملت تورک تنها ملتی هستیم که با تمام بدیها وخیانتها باز به زور متوسل نشدیم امیدوارم عده ای باعث نشوند که ملت تورک صبرشان لبریز بشه ، یاشاسین تورک میللتی

    14
    1
  2. واقعا وحشتناک است که زیاد بودن نوشته های تورکی نسیت به زبان فارسی جرم تلقی میشود!!! این برخورد ها جز نفرت پراکنی و واگرایی و احساس غیر ایرانی بودن برای تورک ها هیچ ثمر دیگری ندارد. نمیدانم چرا اینها بیدار نمیشوند!!!؟

    14
    1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *