خانه / آخرین اخبار / یئنی شفق: احتمال استرداد فتح الله گولن به ترکیه قوت گرفت

یئنی شفق: احتمال استرداد فتح الله گولن به ترکیه قوت گرفت

روزنامه یئنی شفق در گزارشی اعلام کرد، با دستور دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا به وزارت دادگستری و پلیس فدرال (اف.بی.آی) این کشور مبنی بر یافتن مجاری قانونی برای استرداد فتح الله گولن متهم ردیف اول کودتای ترکیه، احتمال استرداد رهبر جماعت نور قوت گرفته است.

به گزارش یول‌پرس، روزنامه یئنی شفق با انتشار گزارشی تحت عنوان ‘دیگر حتی سازمان سیا هم قادر به حفاظت از وی نیست’ نوشت: دولتمردان آمریکایی که تا پیش از این به هیچ یک از درخواست های آنکارا مبنی بر استرداد فتح الله گولن به ترکیه پاسخ مثبتی نداده بودند، اما تغییر و تحولات اخیر، تاثیر مهمی در تصمیمات کاخ سفید داشته است به طوری که شبکه تلویزیونی ان.بی.سی آمریکا روز گذشته اعلام کرد، دونالد ترامپ رییس جمهوری این کشور به وزارت دادگستری و همچنین اف.بی.آی دستور یافتن راه های قانونی برای استرداد گولن به ترکیه را صادر کرده است.

به نوشته این رسانه، پلیس فدرال آمریکا طی ماه های اخیر اقدام به آغاز تحقیقات امنیتی ـ قضایی علیه گولن کرد و با دستگیری چند نفر از عوامل این گروه در نیویورک و دریافت اسنادی از آنکارا، عمق بیشتری به تحقیقات خود داد و در ادامه، ماه سپتامبر سال جاری قصد ورود به مزرعه اقامتی گولن را داشت که با ممانعت سازمان سیا مواجه شد.

بنا بر ادعای این رسانه نزدیک به دولت ترکیه، اقدامات اخیر اف.بی آی از جمله آغاز تحقیقات قضایی و درخواست اسناد دقیقی از آنکارا در راستای محکومیت گولن، نشان می دهد که آنها قصد محاکمه، محکومیت و استرداد وی به ترکیه را دارند اما سازمان سیا که مسئولیت امنیت و حفاظت از جان گولن را بر عهده دارد، بر این نکته واقف شده که دیگر قادر به نگهداری رهبر گروه گولن در خاک آمریکا نیست چرا که در این صورت، تلاش پلیس فدرال برای دادگاهی کردن وی به نتیجه خواهد رسید و به همین دلیل، سازمان جاسوسی آمریکا برای جلوگیری از دادگاهی شدن و یا استرداد گولن به ترکیه، در حال جستجوی کشور دیگری به منظور انتقال گولن به آنجاست.

با انتشار خبر دستور ترامپ به مقامات مسئول به منظور استرداد گولن، شایعه معامله ترکیه با آمریکا بر سر قتل خاشقچی به سرعت تقویت شد، حتی مطالب مندرج در برخی رسانه های ترکیه با استناد به شبکه ان.بی.سی آمریکا نشان می دهد که کاخ سفید برای جلب نظر حکومت ترکیه و ‘آرام کردن’ آن در پرونده جمال خاشقچی، اخراج فتح‌الله گولن از آمریکا را بررسی می‌کند.

به نوشته این رسانه ها، گمان می رود که اخراج احتمالی فتح‌الله گولن به این دلیل است که ترکیه از فشار خود علیه عربستان در ماجرای جمال خاشقجی کم کند و به نوعی حق سکوت دریافت کند.

گولن بیش ۱۷ سال است که در یک تبعید خودخوانده، ساکن ایالت پنسیلوانیای آمریکاست.

ترکیه تاکنون هشت بار خواستار استرداد و محاکمه گولن شده، اما پاسخ مثبتی از سوی آمریکا دریافت نکرده است.

حال به نظر می‌رسد قتل خاشقچی ۶۰ ساله در کنسولگری عربستان سعودی در ترکیه، اهرمی برای فشار به واشنگتن به عنوان متحد اصلی سعودی‌ها ایجاد کرده باشد.

این خبرنگار که با روزنامه واشنگتن پست همکاری می‌کرد، اوایل ماه گذشته برای کارهای اداری مربوط به ازدواج خود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد، اما هرگز از آن محل خارج نشد.

دولت عربستان سعودی مدعی است که وی در جریان یک مشاجره کشته شده است؛ ادعایی که اسناد منتشر شده در رسانه‌ها آن را قویاً رد می کند.

بر اساس سرنخ‌های موجود، مقام‌های ریاض و در صدر آنها «محمد بن سلمان» متهم اصلی قتل این روزنامه‌نگار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *