خانه / آخرین اخبار / استان فارس به سه استان تقسیم شود

استان فارس به سه استان تقسیم شود

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که فارغ از اختلاف نظرها، با طرح تقسیم استان فارس به سه استان موافق است.

به گزارش یول‌پرس، علی اکبری دوشنبه در نشست هم اندیشی نمایندگان مردم شیراز در مجلس و شورای اسلامی شهر، با بیان اینکه به دلیل گستردگی استان و گرفتاری نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه، امکان جمع شدن همزمان آنها و اتفاق نظر پیرامون موضوعات مختلف فارس وجود ندارد، گفت: فارغ از اختلاف نظرهای دیدگاهی، با طرح تقسیم فارس به سه استان موافقم .

لازم به ذکر است این طرح  پیش تر نیز با درخواست نمایندگانی از تورک‌های قشقایی و تشکیل استانی به نام ” قشقایی ” در جنوب استان فارس به مرکزیت فیروزآباد مطرح شده بود.

وی در خصوص گزینه قطعی استانداری فارس گفت: اگرچه در مجمع نمایندگان بر روی یک یا چند گزینه مشخص به جمع‌بندی نرسیده‌ایم اما بر بومی بودن استاندار اتفاق‌نظر داریم .

این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: نگاه وزارت کشور، انتخاب گزینه غیربومی است که به نظر می‌رسد در این فضا فعلا استانداری فارس با سرپرستی اداره خواهد شد .

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی همچنین حاشیه‌نشینی را یکی از معضلات و گرفتاریهای کشور دانست و گفت: هم‌اینک ۱۹ میلیون حاشیه‌نشین داریم که در حاشیه کلانشهر شیراز این مسئله به دلیل بافت شغلی جمعیت روستایی استان، کم آبی و خشکسالی پررنگ تر است .

وی با بیان اینکه مشکل اصلی امروز فارس بحث عدم سرمایه‌گذاری است، افزود: کسی در فارس احساس مسئولیت در این باره نمی‌کند و هر کسی به نوعی به دنبال تبصره و مصوبه برای ایجاد مشکل است، در حالی که سرمایه‌گذار امنیت می‌خواهد .

اکبری با بیان اینکه در بحث پیگیری تخصیص‌های اعتباری در بودجه ۹۸ نباید امیداورانه و خوشبینانه فکر کرد، افزود: دولت با توجه به حجیم و عیال وار بودن، منابعی در اختیار ندارد تا جایی که برای پرداخت کارمزد فروش اوراق سال گذشته از مجلس مجوز فروش اوراق گرفته‌ایم .

وی در حالی که از مشکلات و گرفتاریهای روستاها در حریم شهر شیراز سخن می‌گفت، افزود: باید برای رفع مشکلات همه با هم فکری کنیم، چون روستاهای واقع در حریم را نه بنیاد مسکن تحویل می‌گیرد و نه دستگاه دیگری از آنها حمایت می‌کند .

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به توریسم سلامت و گردشگرانی که در این بخش وارد استان می‌شوند اشاره و اضافه کرد: امروز بخش اعظمی از توریسم درمانی فارس در اختیار دلالان است و هیچ مکانیزم نظارتی در این باره وجود ندارد .

اکبری خواستار شکل‌گیری یک نظام نظارتی با حضور دستگاههای متولی در این بخش به منظور ساماندهی صنعت توریسم درمانی شد.

وی با انتقاد از اینکه فارس در هفته دولت پروژه شاخصی برای افتتاح نداشت، به گزارش‌های ارائه شده به نمایندگان مجلس در خصوص طرح “آمریکا برای فشار بر ایران با خروج از برجام” اشاره و عنوان کرد: یک تیم چند صد نفره به همین منظور مامور جمع بندی تاثیرات تحریم‌ها در آمریکا شده‌اند و هدف‌گذاری آنها شناسایی نقاط آسیب‌پذیر و افزایش فشارها از این مجراست، لذا در این فضا بنده با برخی تند‌روی‌ها در مجلس موافقم، چرا که پاسخ کلوخ‌انداز، سنگ است .

۹ دیدگاه‌ها

 1. هر وفت استان کردستان شمالی به مرکزیت مهاباد ایجاد شد استان مهاجران قشقایی نیز در فیروز آباد تشکیل میشود
  ضمنا” محض اطلاع قوم گرایان ترک که هیچ اطلاعی از پیشینه استان فارس ندارند عرض کنم فیروز آباد همان شهر اردشیرکوره است که بقایاش در این استان به همراه کاخ اردشیر بابکان موجود است
  لذا اگر مهاجران قشقایی استان میخواهند میتوانند به ترکستان تشریف ببرند

  10
  25
  • اصولا همه در این سرزمین مهاجرند ، تعدادی همین سی چهل سال پیش وارد آذربایجان شدند ، خواستار تشکیل استان غرب آذربایجان میشوند ، و شما هم به عنوان یه افغانی چپ و راست تکرارش میکنی
   یه تعداد هم در سرزمین فارس که معرب پارس است ؛ که در زبانی سامی به معنی استخوان دنده و مرز و کنار است ، خواستار تشکیل استان هستند
   بماند که ایران سرزمین تورک است ، پس تورک ها برای تشکیل استان در سرزمین خودشان نیازی به مهاجرت به جای دیگر ندارند ،

   15
   11
  • اگر مهاجران کرد استان میخواهند میتوانند به کردستان تشریف ببرند در ضمن بابک یک اسم ترکی با ریشه بای +بک در ضمن محض اطلاع قومگرایان فارس و کرد عرض شود شبکه استانی مهاباد از سرتونم زیادیه انگار اونجا ایالت کالیفرنیاس حتی فونتها پیام بازرگانیشون به زبان سورانی میباشد
   رضایی بنده حاظرم کردهای مهاجر را با ترکهای قشقایی شیراز معاوضه کنم ایا حاضری؟؟

   11
   9
 2. یکیش باید قشقاییستان باشه

  18
  10
 3. ایگید قشقایی

  ببین رضایی بیچاره ما قشقایی ها از بقایای ترکان سلجوقی هستیم
  و ایران را فتح کردیم به ما میگن قوم مهاجم قشقایی
  این شما کردها هستید که مهاجرید!!!
  زمان قاجار هم ما ولایت قشقایی داشتیم و در مجلس آن زمان
  نماینده هم داشتیم!!!
  تا این که سیستم پالونی آمد سرکار و فاشیست رو رواج داد
  انشاالله استان قشقایی تشکیک بشه
  به انگل پان ایرانیستی مثل تو بگم که ما تورکان قشقایی اگر لازم باشه به
  برادران تورک آزربایجانی کمک خواهیم کرد تا روزگاری انگل هایی
  مثل شما در خاک تورکان شیعه آزربایجان برای خودتون ادعای
  ارضی نکنید
  یاشاسین شیعه لر
  یاشاسین شیعه تورک لر
  یاشاسین شیعه توپراقی

  8
  7
 4. ترکان جنوب ایران حداقل بیش از هزار سال سابقه حضور در این منطقه را دارند سنگ قبرهای ۱۲۰۰سال پیش طوایف بایات ایگدیر و قورد هنوز موجود است تا اینکه ترکان جنوب ایران بدلیل روابط حسنه با کریم خان زند(یکی از دلایل انتخاب شیراز بعنوان پایتخت) توانستند به طور یکپارچه تحت عنوان قشقاییها به ریاست اسماعیل خان قشقایی وارد معادلات سیاسی کشور شوند،در برابر آقامحمدخان قاجار همراه زندیه مقاومت کردند و علیرغم شهامت زیاد شکست خوردند و مورد غضب قاجاریه قرار گرفتند تا اینکه در زمان فتحلیشاه روابط حسنه شد،بطوریکه در نقشه های دوره قاجار از اصفهان به پایین تا خلیج فارس ولایت قشقایی نامیده میشود.قشقاییهای وطن پرست با شجاعت و صداقتشان همیشه پاسدار این مرز و بوم بوده اند ضمن احترام به تمام هم میهنان با توجه به اینکه قشقاییها جمعیتی بیش از سه میلیون در جنوب ایران دارند و هم در دوره قاجار و هم پهلوی وهم جمهوری اسلامی هزاران شهید تقدیم این خاک کرده اند ،نامیدن استانی بنام قشقایی حداقل انتظار قشقایی هاست تا در کنار هم میهنان ایرانی اعم از هر نژاد قوم دین و مذهب به زندگی خود ادامه دهند.

  3
  2
 5. ترکان قشقایی مهمان و مهاحرند..کلا ترکها در ایران مهاجرند وقتی برای شهر واژه در ترکی نیست مشخص است که ترکها کوچنشین وطنی نداشتند و اصلا نمیدانستند شخر چیه و جایی بجز کوه و دره و بیابان‌‌ نمیشناختند.وطن قشقاییها هم قشقه دریاست..استان نیخواهند برند ازبکستان بسازند…

  1
  3
 6. آن احمق هآیی که تآریخ ایرآ-نی-یت رآ که شآمل تمآم قآره هآست بآ دوره ی کنونی بشری یآ جغرآفیآ می سنجند,هرگز به کل مطلب در نخوآهند یآفت. ایرآ-نی-یت و نظآم خور کهکشآنیخ, در گستره ی پنجآه هزآرسآله ی کنون به سه جریآن آریرآنیک -توریرآنیک و سآمیرآنیک تقسیم می شود حآل آنکه جریآن سیآره ای دیگر دربخش وسیع تر, بخش هآی آسیرآنیک /سلمیرآنیک و اوریرآنیک رآ هم در برمی گیرد.توریرآنیک یعنی آمیخته بآ منغول عشآیر سردسیر و سآمیرآنیک یعنی آمیزش زبآنی و خونی بآ جریآن کوچ نشین جنوب.سلمیرآنیک بآ کمی پآیین تر یعنی آفریق آیی هآ و آسیرآنیک جریآن گسترده شده در آمریک آ و استرآلی آ است.آریرآنیک یعنی هم از نژآد و هم از فرهنگ و آگآهی در ایرآ-نی-یت مستقر شده بآشد.تآابد بجنگید و تآابد عقب بروید که حتآ دین زوری هم یکجآ گردتآن نیآورد و منغولوید زمین هآی توریرآنیک رآ خورد,روس زمین هآی پآرسیرآنیک رآ و اروپ آ زمین هآی سآمیرآنیک شمآل آفریق آ و سلمیرآنیک شرق و مرکز آفریق آ رآ.آریرآنیک سآکآ-بور-و هآخآ-موسرخ-و سلکآ-سپید مومشکی.قهوه ای-همآنآ ابتدآ و انتهآی این نژآد بوده و هست و نه مکآن و دوره ی تآریخی و قومیت!بیدآر شوید خوآب زده هآپیش از آنکه بیش از این خوآر شوید.درضمن پآرسیرآنیک وپآرس یعنی مجموعه ای از کل ایرآ-نی-یت تآریخی .این حتآ بیش از یکصدهزآرسآل است.ترکی و اوستآیی و سآنسکریت و سآکآیی و روسی و…..همه از یک مجموعه اند.حتآ سآمی ونسخه ی پس تر یعنی عربی ترکیب ایرآ-نی-یت در زبآن بآ تیره ی جنوب(ریشه در مرکز افریق آ)

 7. با اینکه ارزش زیادی برای ترکای ایران قایلم ولی باید بگم ساخت استانی بنام قشقایی ناشدنیست استانهایی که اونها به عنوان قشقایی میخوان بزنن به ویژه چهارمحال و فارس همگی جزو خاک مادری و زادگاه لرها و پارسها هست و نمیتونیم بخاطر یکسری مهاجر نام این سرزمینو که زادگاه مادریمونه تغییر بدیم پارس یا فارس سرزمین مادری همگی فارسها و لرها است که از اونجا به سرزمین های دیگر ایران رفتند پس خواهشمندم که اگر قشقایی ها استان آزاد میخوان بفرماان ازبکستان در کنار رودخانه قشقه زادگاهشون استان بزنن تا هرکس جایگاه راستینش مشخص بشه.

  1
  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *