خانه / آخرین اخبار / احداث اولین کارخانه تولید فرآورده‌های جانبی از تفاله روغن‌کشی زیتون
مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان خبر داد:

احداث اولین کارخانه تولید فرآورده‌های جانبی از تفاله روغن‌کشی زیتون

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، از احداث اولین کارخانه تولید فرآورده‌های جانبی از تفاله کارخانه‌های روغن‌کشی زیتون در شهرستان طارم خبر داد.

به گزارش یول‌پرس، بهاره دادلویی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: با احداث این کارخانه برای نخستین‌بار در سطح کشور اقدام به فرآوری و مدیریت علمی پسماندهای کارخانه‌های روغن‌کشی زیتون شده و بهره‌وری در حوزه صنایع تبدیلی زیتون نمودی واقعی می‌یابد.

این مسئول اجرای این طرح را نقطه عطفی در حوزه صنایع تبدیلی زیتون در سطح کشور عنوان کرد و ادامه داد: این کارخانه هم‌اکنون با ظرفیت ۱۴ هزار تن در سال و با جذب ماده خام ۲۰ هزار تن، در شهرستان طارم در حال احداث بوده و تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی میزان سرمایه‌گذاری ثابت این طرح را ۱۹ میلیارد و ۸۱۰ میلیون ریال عنوان و افزود: در این کارخانه تفاله و ضایعات زیتون فرآوری شده و مواد قابل مصرف همچون خوراک دام، روغن، صابون و کربن اکتیو تولید خواهد شد.

دادلویی، از تولید انرژی‌های تجدیدپذیر و سوخت سبز در کارخانه مذکور خبر داد و تصریح کرد: بهره‌برداری از این کارخانه اثرات زیست‌محیطی فراوانی به دنبال دارد، طوری که با جمع‌آوری سالانه حدود ۱۷ هزار تن تفاله زیتون از سطح شهرستان و منطقه، مانع از آلودگی رودخانه قزل‌اوزن شده و مدیریت پسماندها در سه استان هم‌جوار گیلان، قزوین و زنجان در شعاع ۵۰ کیلومتر شکل خواهد گرفت.

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، یادآور شد: مزایای این طرح قابل قیاس با سایر واحدهای روغن‌کشی نیست و کاملا متفاوت از نظر نحوه روغن‌کشی، مواد اولیه و محصول نهایی بوده و برای اولین بار در ایران اجرا می‌شود.

وی با اشاره به ارزش‌افزوده بالای اجرای این طرح، خاطرنشان کرد: سالانه حدود ۶۰۰ تن روغن زیتون پومیس در این کارخانه تولید خواهد شد که مصرف انسانی و قابلیت صادراتی داشته و با توجه به کیفیت آن کاربرد غذایی و صنعتی دارد.

دادلویی با اشاره به وجود ۱۹ واحد فعال مجوزدار و دارای پروانه روغن‌کشی زیتون در شهرستان طارم، تصریح کرد: از نظر سطح، میزان تولید و فرآوری زیتون، شهرستان طارم رتبه نخست را در سطح کشور دارا است . همچنین طرح فوق در زمینی به مساحت ۱۳ هزار و ۶۵۰ مترمربع و با زیربنای ۴۵۵۰ متر در حال اجرا است و بهره‌برداری از آن اشتغال‌زایی ۴۵ نفری را به دنبال دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *