خانه / آخرین اخبار / احیای ۳ سرای تاریخی بازار اورمیه
شهردار اورمیه:

احیای ۳ سرای تاریخی بازار اورمیه

محمد حضرت پور از احیای سه سرای تاریخی بازار سنتی در قالب کاروان سرا خبر داد و گفت: سه سرای تاریخی بازار با قدمت بیش از 100 سال در قالب کاراونسرا به صورت عقد تفاهم نامه ای احیا می شود .

به گزارش یول‌پرس، محمد حضرت پور امروز در جلسه ساماندهی مشکلات بازار تاریخی شهر که با حضور رییس سازمان صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی استان آذربایجان غربی برگزار شد، بازار شهر را نماد تاریخی شهر عنوان و بر حل مشکلات آن تاکید و اظهار کرد: احیاء و بررسی و رفع مشکلات بازار سنتی منجر به هویت بخشی به فضای کالبدی شهر می شود.

وی با بیان اینکه بازار تاریخی اورمیه نیاز به کف سازی دارد، افزود: کف سازی بازار تاریخی اورمیه با ضوابط و کار کارشناسی میراث فرهنگی و شهرداری به عنوان تامین کننده مالی و اجراکننده با تشکیل کمیته ای وارد فاز اجرایی می شود و سعی بر این است که با تمام توان مقوله کف سازی بازار با اختصاص بودجه ای از سال ۹۸ آغاز شود.

شهردار اورمیه با اشاره به اعتبار مورد نیاز برای کف سازی و همچنین تبدیل شیروانی های سنتی به گنبدی، بیان کرد: برای اجرای این پروژه به اعتباری به میزان ۱۵ میلیارد تومان نیاز است.

وی عنوان کرد: برای اجرای پروژه کف سازی بازار تاریخی اورمیه آسیب شناسی‌های لازم چون بررسی وضع موجود، بررسی مصالح به کار گرفته شده و کیفیت آن بطور دقیق بررسی می‌شود .

احیای ۳ سرای تاریخی اوست اؤرتولو بازار

حضرت پور از احیای سه سرای تاریخی بازار سنتی در قالب کاروان سرا خبر داد و گفت: سه سرای تاریخی بازار چون سرای سروش، نخجوانی و مهدی زاده با قدمت بیش از ۱۰۰ سال در قالب کاراونسرا به صورت عقد تفاهم نامه ای احیا می شود .

وی گفت: احیای سراهای تاریخی بازار اورمیه در قالب کاروانسرا با جذب سرمایه گذار از سال ۹۸ وارد فاز اجرایی می شود.

شهردار اورمیه احیای سراهای تاریخی بازار در قالب کاروان سرا را یک فرصت بی نظیر برای شهر شمرد و اظهار کرد: با احیای این کاروان سراها با حفظ استحکام بازار منجر به رونق اقصادی و جذب گردشگر می شود .

وی با اشاره به معضل سد معبر در بازار و حریم آن، بیان کرد: معضل سد معبر در این محدوده با اقدامات مقابله ای زیاد مدیریت شهری همچنان پابرجا است و برای حل این معضل نیازمند یک اراده جمعی هستیم .

آغاز جداره سازی در خیابان امام(ره) اورمیه

حضرت پور در ادامه از مطالعه و اجرای جداره سازی خیابان امام (ره) و بازار اورمیه خبر داد و گفت: برای ثبت در تاریخ شهر در سال ۹۸ با اختصاص بودجه ای به میزان پنج میلیارد تومان، جداره سازی خیابان امام (ره) و بازار اورمیه آغاز خواهد شد .

وی با تاکید بر اینکه سال ۹۸، سال طلایی احیای ۴۱۷ هکتار بافت شهر خواهد بود، عنوان کرد: اولویت اصلی مدیریت شهری نوسازی بافت فرسوده و احیای بافت تاریخی شهر با جذب ۱۰۰ میلیارد تومان است و شهرداری تمام توان خود را در سال ۹۸ برای این مهم معطوف خواهد کرد.

شهردار اورمیه با اشاره به معاونت فنی و عمرانی مدیریت شهری و احیای بافت فرسوده، اظهار کرد: باید ۷۰ درصد بودجه معاونت فنی عمرانی در سال ۹۸ برای نوسازی ۴۷۱ هکتار بافت فرسوده اختصاص یابد.

وی با بیان اینکه دولت نیز در امر نوسازی بافت فرسوده با اختصاص اعتباری ورود کرده است، عنوان کرد: امید است با کمک دولت و جذب بودجه دولتی برای شهرداری اورمیه بتوانیم در نوسازی بافت فرسوده قدم های مثبتی را برداریم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *