خانه / آخرین اخبار / شیطان بزرگ از ارمنستان به ایران میاید

شیطان بزرگ از ارمنستان به ایران میاید

لازم نیست که سیاست‌مدار باشید تا بدانید پاشنیان با چه کسی صحبت کرده است. خیلی جالب است که دورهای قبل سیاستمداران غرب در سفر به ارمنستان در مورد موضوع ایران بسیار محتاطانه عمل می‌کردند. آنها به خوبی می دانستند که واکنش رسمی ایروان به هر سیاست ضد ایران در تهران دقیقا تحت نظارت است. فقط بعد از این که پاشینیان حاکمیت را به دست گرفت تغییرات فراگیر رخ داد.

یول‌پرس: واقعیت آشکاری است که روابط بین کشورها بر اساس منافع مشترک ایجاد می‌شود، یعنی همزیستی تنها در سایه روابط دو جانبه پایدار ممکن است. اما از منظر روابط بین الملل نگاه به روابط ارمنستان با ایران باید از نوع انگلی نامیده شود. ایران یکی از کشورهاست که از ارمنستان بیشتر حمایت اقتصادی میکند. ایران ارمنستان را با نفت، گاز، آهن، کالاهای غذایی، روغن و سویا تامین میکند. با توجه به اینکه مرز ارمنستان با آذربایجان و ترکیه بسته است می‌توان ایران را برای ارمنستان به عنوان کشور منجی نامید. بازرگانان ارمنی در ایران با خیال راحت از امتیازات دولت اسلامی بهره‌برداری کرده و پولدار می‌شوند. در جمهوری اسلامی ایران کلیساهای ارمنی فعالیت می‌کنند، به زبان ارمنی مجلات و روزنامه‌ها منتشر می‌شود، مراکز آموزشی به زبان ارمنی وجود دارد.

در مقابل این خیرخواهی ایران حکومت ناسپاس ارمنستان جواب این نیکی را با سیاست خائنانه میدهد. بهترین نمونه می‌توان به این حوادثی که در زمان سفر مشاور امنیت ملی شیطان بزرگ آمریکا جان بولتون به ارمنستان رخ داده اشاره داشت. نیکول پاشینیان که با حمایت سیاسی و مالی آمریکا به حاکمیت رسیده با تجمل مثال زدنی به استقبال صاحبش پرداخته است. از رفتار بولتون معلوم شد که تازیانه در دست چه کسی است. مشاور ترامپ با پاشینیان مثل نوکرش رفتار کرد و از او درخواست کرد که روابط با ایران را به حداقل کاهش دهد. بولتون قول داد که خسارت ارمنستان از طرف دولت ایالات متحد جبران می‌شود.

بولتون در ایروان اظهار کرد که «ما می‌خواهیم فشار اقتصادی حداکثری بر ایران وارد کنیم، چون هنوز دست از تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی نکشیده‌ است، همچنان بزرگ‌ترین حامی تروریسم در جهان است و ما نگران برنامه موشکهای بالیستیک ایران و فعالیتهای نظامی‌اش در سوریه و عراق و سایر جاها هستیم». سفیر شیطان بزرگ در دیدار با نخست‌وزیر ارمنستان در مورد تحریم‌های ایران و تاثیر مرز مشترک این دو کشور بر این مسئله گفتگو کرد. وی با رفتار غیر اخلاقانه از حکومت ارمنستان خواست که به جز پیوستن تحریمهای ضد ایران هیچ راهی ندارد.

وی اظهار داشت که ارمنستان نباید تحت تاثیر هیچ کشوری دیگر قرار بگیرد، بنابراین هیچ برادر بزرگ یا شریک مورد نیاز نیست. منافع اصلی ایالات متحده در اینجا این است که در جهان با تضعیف موقعیت جمهوری اسلامی آن را در منطقه منزوی کند. پس از اتمام سفر وی به ارمنستان، جان بولتون در حساب توییتر خود نوشت: «من به ارمنستان، دوست مهم ایالات متحده در منطقه سفر کرده‌ام، از گفتگوهای تولیدمحور با نخست وزیر و اعضای تیم امنیتی لذت بردم».

به نظر می رسد که توافق بین دو طرف صورت گرفته است. واقعیت دیگری در مورد ارمنستان درباره دریافت سفارش از شیطان بزرگ وجود دارد. بطوریکه ۱۰ آبان ۱۳۹۷ پاشینیان در سخنرانی خود در پارلمان ارمنستان گفت که او با یک دیپلمات باتجربه ملاقات کرده و در این نشست اظهار داشت که ممکن است مرز ایران-ارمنستان با توجه به سیاست ایالات متحده بسته شود.

لازم نیست که سیاست‌مدار باشید تا بدانید پاشنیان با چه کسی صحبت کرده است. خیلی جالب است که دورهای قبل سیاستمداران غرب در سفر به ارمنستان در مورد موضوع ایران بسیار محتاطانه عمل می‌کردند. آنها به خوبی می دانستند که واکنش رسمی ایروان به هر سیاست ضد ایران در تهران دقیقا تحت نظارت است. فقط بعد از این که پاشینیان حاکمیت را به دست گرفت تغییرات فراگیر رخ داد.

واشنگتن مطمئن است که پاشینیان و زیردستانش از طریق خیابان‌ها و میادین کار مورد نظر را انجام خواهند داد.

سوال اصلی این مقاله آن است که روابط ایران و ارمنستان به عنوان منافع متقابل یا یکجانبه، یعنی انگلی است؟

بیایید در مورد این موضوع فکر کنیم.

 

۲ دیدگاه‌ها

  1. خودتان اذعان میکنید اوضاع دست شما نیست.بنابراین بهتر است نماینده ارومیه صحبت از ۴۰ بعضی وقتها۴۵ میلیون ترک و فرهنگ سراسری ترکی نکند . این مسئله ممکن است مقداری به شما کمک کند
    این اقا با این حرفها ما را خر حساب کرده

    5
    10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *