خانه / آخرین اخبار / واکنش رئیس آکادمی تورک به ثبت جهانی دده قورقود

واکنش رئیس آکادمی تورک به ثبت جهانی دده قورقود

درخان کیدیرعلی ضمن ابراز خوشحالی از ثبت جهانی حماسه دده قورقود گفت: این حادثه نشان داد که ما با اتحادمان قدرتمندتر می شویم.

به گزارش یول پرس، درخان کیدیرعلی رئیس آکادمی تورک گفت ثبت جهانی داستان ها، موسیقی و فرهنگ دده قورقود به عنوان میراث فرهنگی جهانی موفقیت مشترک جهان تورک است زیرا دده قورقوت پدر معنوی تمامی تورک های جهان از مناطق آلتای تا آناتولی است.

کیدیرعلی ضمن تبریک ثبت جهانی دده قورقود به تورکان آذربایجان و جهان از فعالیت های مثمرثمر جمهوری آذربایجان در فرآیند ثبت جهانی این اثر ماندگار قدردانی کرد.

رئیس آکادمی تورک ابراز داشت که شهرت جهانی دده قورقوت نشان دهنده ی اتحاد، برابری و اشترکات کشورهای جمهوری آذربایجان، ترکیه، ترکمنستان، قزاقستان و دیگر کشورها و مردمان تورک است و مبلغ ارزش های خانواده در آن هاست. در این نمونه بی نظیر هنر و فرهنگ، نقش زن در اجتماع، مهمان نوازی و اصول عدالت بسیار وسیع بیان گردیده است.

کیدیرعلی گفت که علاوه بر دده قورقود، بسیاری از آثار و نمونه های فرهنگی جهان تورک در آستانه ثبت جهانی قرار دارند. از جمله عید نوروز، هنر بافندگی فرش، هنر نواختن تار، موغام و آشیق که این ها نشان دهنده ی عظمت میراث فرهنگی جهان تورک است.

کیدیرعلی تاکید کرد جهان تورک برای حفظ ارزش های معنوی خود و گسترش آن ها باید متحدتر از گذشته باشد و ثبت جهانی دده قورقود را نیز حاصل تلاش های کشورهای تورک ارزیابی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *